Gėlos ežeras garsus savo baltu moliu. Pakrantėje yra lieptelis, bet poilsiautojus labiau traukia baltu moliu padengti, pušimis apaugę ežero krantai. Vanduo atrodo drumzlinas, tačiau tikinama, kad jis – vienas švariausių Vilniaus apylinkėse.
„Čia galima pasivaikščioti, išsimaudyti ar žvejoti. Tai puiki vieta aktyviam šeimos laisvalaikiui šiltuoju metų laiku“, – taip apie ežerą rašoma Vilniaus rajono turizmo informacijos centro puslapyje internete.
Pastaruoju metu prie ežero atsirado apie pavojų įspėjantis ženklas, priėjimą prie baltojo molio kranto mėginta užkirsti STOP juostomis, kadangi čia esama iš pirmo žvilgsnio nematomo pavojaus.
Įspėjimas nepadėjo
Šioje idile kvepiančioje vietoje galima ne tik pasimėgauti, bet ir nukentėti. Kaip tik taip nutiko vilnietei Viktorijai, kuri savaitgalį lankėsi prie Gėlos ežero, o dabar priversta laiką leisti namuose ir rūpintis sužalota kojos pėda.
„Savaitgalį su draugais lankėmės prie Nemenčinėje esančio Gėlos ežero, poilsiautojus viliojančio balto molio paplūdimiais. Karštą sekmadienio pavakarę čia buvo susirinkę, vertinant iš akies, apie pora šimtų žmonių. Didelė dalis jų ne tik mėgavosi maudynėmis ežere, bet ir neatsispyrė pagundai pasilepinti vietą garsinančia pramoga: baltojo molio voniomis.
Neatsispyriau ir aš. Nors kelios dešimtys metrų iki baltojo molio krantinės pastatytas ženklas įspėja, kad toje vietoje yra stiklo šukių, aplink besisukiojusios dešimtys molyje išsimaudžiusių žmonių vertė galvoti, kad situacija nėra pavojinga. Neva gana bus būti atsargiai, einant krantine apsidairyti, ar kokios vienos kitos šukės aplink nematyti“, – pasakojo Viktorija.
Kad pareičiau į krantą, reikėjo nueiti vos kelis metrus – tiek buvo gana, kad pėdą skirtingose vietose perpjautų dvi šukės. Ačiū dievui, žaizdos negilios – siūti neprireikė.
Paaiškėjo, kad įspėjimas ten stovi ne šiaip sau: „Vis dėlto kai kone iki kelių įsmigusi į klampų molį pamačiau, kad aplink esantys žmonės – šeimos su mažais vaikais – iš to paties molio vieną po kitos traukia stiklo šukes, sunerimau. Užteko į molį sukišti delnus, kad iš pirmo karto jau ir pati ištraukčiau šukę. Vieną po kitos traukiau – tai delno dydžio, tai mažesnę, tai butelio kaklelį.
Iš viso per porą minučių nesistengiant suradau gal dešimt. Plika akimi jų nesimato – visos susmigusios, moly paskendusios. Todėl ir ant ko užminsi po molį braidant, neaišku. Kad pareičiau į krantą, reikėjo nueiti vos kelis metrus – tiek buvo gana, kad pėdą skirtingose vietose perpjautų dvi šukės. Ačiū dievui, žaizdos negilios – siūti neprireikė, nors paeiti artimiausiu metu, deja, negalėsiu.“
Mergina tikina suprantanti, kad iš dalies lyg ir pati yra kalta – juk ženklas už keliasdešimt metrų nuo molio krantinės perspėja, kad yra stiklų.
„Vis dėlto įvertinus, kiek žmonių į tą molį brenda, atrodo, kad į jį rimtai nereaguoja niekas – nesuprantu, kodėl maudynės šioje vietoje nėra draudžiamos, kodėl ženklas nuo krantinės pastatytas taip toli. Galiausiai, kodėl tokia populiari, lankytina vieta nėra tinkamai tvarkoma. Mano trauma labai lengva palyginus su tuo, kokios yra galimybės: iki kur kas didesnės nelaimės čia – vienas žingsnis“, – įsitikinusi Viktorija.
Šiukšles veža tonomis
Pakrantę šalia Gėlos ežero tvarko miškininkai iš Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninio padalinio. Jo vadovė Viktorija Anikevičienė patvirtino, kad problemos dėl stiklų žinomos jau ne pirmą sezoną, tačiau pasiteisino, kad miškininkai tvarko tik pakrantę – kaip sako, ten, kur miškas.
Miškininkams pirmadienis yra šiukšlių tvarkymo diena, ypač vasarą. Turime net specialiai tam žmones, kurie tik šiukšles renka. Tonomis vežame.
„Mes tvarkome pakrantę, nes esame Valstybinių miškų urėdija. O už patį vandenį esame atsakingi ne mes, o Nacionalinė žemės tarnyba arba reikėtų kreiptis į seniūniją. Mano žiniomis, seniūnija pastatė informacinį ženklą, kad gali būti stiklų. Mes savo ruožtu kaip urėdija tvarkydami pakrantes, jeigu pamatome stiklų, butelių, kurie išplaukia į krantą, jų tikrai neignoruojame“, – sakė V.Anikevičienė.
Paklausta, ar daug šiukšlių palieka čia besilankantys poilsiautojai, miškininkė tik atsiduso: „Tvarkome kiekvieną mielą savaitę – miškininkams pirmadienis yra šiukšlių tvarkymo diena, ypač vasarą. Turime net specialiai tam žmones, kurie tik šiukšles renka. Tonomis vežame.“
V.Anikevičienė patikslino, kad baltojo molio paplūdimys yra poilsiui pritaikytos zonos pabaiga – iš viso apie 40 proc. Gėlos ežero pakrančių turi įrengtą infrastruktūrą poilsiautojams.
Savivaldybė: įspėjimas yra, bet jo nepaiso
Vilniaus rajono savivaldybė irgi žino apie problemą ir taip pat prisipažįsta nepajėgianti surinkti visų ežere primėtomų stiklo šukių.
Tenka apgailestauti, bet vis dar pasitaiko, kad poilsiautojai elgiasi neatsakingai ir šiukšlina pakrantėse.
„Teritorija nuo krantinės priklauso Valstybinių miškų urėdijai, pats ežeras (vandens telkinys) yra Nacionalinės žemės tarnybos. Jau daug metų Nemenčinės seniūnija, bendradarbiaudama su Valstybinių miškų urėdija, tvarko Gėlos ežero pakrantę. Iki vėlaus rudens Nemenčinės seniūnijos darbuotojai, dirbantys pagal užimtumo didinimo programą, 3 kartus per savaitę tvarko Gėlos ežero pakrantę, krantą, vietas šalia suoliukų ir kitų rekreacinių objektų.
Mūsų žiniomis, stiklo šukių pasitaiko molio paplūdimyje, kituose Gėlos ežero paplūdimiuose tokių atvejų nepasitaikydavo, bet tai gan sena problema. Molio paplūdimio užterštumas nėra susijęs vien su dabartiniais galimai neatsakingai besielgiančiais poilsiautojas. Tenka apgailestauti, bet vis dar pasitaiko, kad poilsiautojai elgiasi neatsakingai ir šiukšlina pakrantėse... Bet tikimės, kad žmonės vis labiau suvoks atliekų kultūros svarbą, juk pakrančių švara priklauso nuo mūsų pačių“, – tvirtina Vilniaus rajono savivaldybės atstovai.
Pasak savivaldybės, šiuo metu dėl itin didelio poilsiautojų skaičiaus šiukšliadėžės, atliekų konteineriai prisipildo greitai, dažnai atliekos kraunamos prie šiukšliadėžių.
„Nemenčinės seniūnija su Miškų urėdijos atstovais kalbėjosi apie galimybę išvalyti molio krantinę, tačiau to padaryti neįmanoma – dėl pakylančio molio vanduo drumzlinas, prastas matomumas, plotas didelis ir nėra garantijos, kad pavyks išvalyti visą molį.
Seniūnija, atsižvelgdama į tai, kad molio paplūdimys yra itin populiarus tarp poilsiautojų bei saugodama poilsiautojų sveikatą, liepos 7 d. įrengė įspėjamąjį ženklą: „Atsargiai, molyje yra stiklo šukių“ ir molio pakrantė buvo aptverta Stop juosta. Bet dažnas nepaiso šių įspėjimų“, – teigiama savivaldybės komentare.
Be to, Vilniaus rajono savivaldybė poilsiautojams primena dar vieną dalyką: „Žmones molio paplūdimys vilioja dėl esą gydomųjų savybių, tačiau moksliniais įrodymais nėra patvirtinta, kad Gėlos ežero molis yra gydomasis. Poilsiautojų srautai šiemet ypač padidėjo dėl situacijos, susijusios su COVID-19, daug žmonių renkasi poilsį Lietuvoje. Pavasarį, karantino metu seniūnija net turėjo užtverti visus kelius (ir miško keliukus), vedančius link Gėlos ežero, nes nebuvo galima sureguliuoti žmonių srautų.“