2022 09 26

Nemokama kontracepcija paauglėms pasinaudojo 39, pernai pagimdė dvi dešimtys

Praėjusiais metais Lietuvoje pagimdė 21 paauglė, o nemokama kontracepcija nuo pernai balandžio pasinaudojo 39 lytiškai aktyvios paauglės, rodo Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos bei Valstybinės ligonių kasos duomenys.
Dėl nėštumo susikrimtusi moteris
Dėl nėštumo susikrimtusi moteris / 123RF.com nuotr.

„Matome, kad skaičiai kiek ūgtelėję gimdžiusių paauglių. 2021 metais – 21, kur nustatyta laikina globa, šiais metais – 14, 2020 – tik šešios“, – LRT radijui minint Pasaulinę kontracepcijos dieną pirmadienį sakė Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) direktorė Ilma Skuodienė.

Dažniausiai tokių gimusių kūdikių globa nustatoma paauglių tėvams.

Anot I.Skuodienės, problema išlieka ir dėl lytinio švietimo spragų, ir dėl informacijos stokos.

„Tikrai yra lytinio švietimo spragų, informacija paauglių nepasiekia arba tėvelių, kad galėtų kalbėtis, paaiškinti, rasti sprendimus. Būtina kalbėti ir mokykloje“, – teigė I.Skuodienė.

Lietuvoje nuo pernai balandžio lytiškai aktyvioms 15–17 metų paauglėms valstybė kompensuoja kontracepcijos priemones.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, per šį laikotarpį tuo pasinaudojo 39 paauglės.

„Gal gydytojai specialistai galėtų pasakyti, ar daug, bet skaičius tikrai nėra didelis, per metus – 40 pacientų, kurie pasinaudojo ta galimybe. Juo labiau, kad ji tikrai prieinama, patvirtinta tvarka, kaip gali gauti tą priemonę“, – sakė VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjas Evaldas Stropus.

Anot jo, bendrai šia programa, į kurią patenka ir pilnametės moterys iki 20 metų, pasinaudojo 180 moterų. Joms kompensuojama intrauterininė sistema su levonorgestreliu, populiariai vadinama „mini hormonine spirale“.

Lietuvos gydytojų akušerių draugijos prezidentė Žana Bumbulienė teigia, kad šis skaičius mažas dėl ribotos informacijos sklaidos.

„Tas skaičius tikrai labai mažas, net galvoju, jei paimtume pagimdžiusias paaugles, ko gero net ne visoms galbūt buvo pasiūlyta. (...) Ar apie tai kalbama mokykloje? Manau, kad ne? Ar gali pamatyti per televizijos reklamą? Ne. Pilnai užslaptinta informacija. Kažkas girdėjo, kam buvo aktualu, bet ne pačios paauglės“, – teigė Ž.Bumbulienė.

Tas skaičius tikrai labai mažas, net galvoju, jei paimtume pagimdžiusias paaugles, ko gero net ne visoms galbūt buvo pasiūlyta.

Anot jos, mergaites iki 16 metų vizito pas ginekologą metu turi lydėti tėvai, tad ne visos gali išdrįsti pasisakyti apie tokios priemonės poreikį.

Pasak Ž.Bumbulienės, apie kompensuojamą kontracepciją paauglėms vertėtų priminti ginekologams.

„Ginekologai nėra tie gydytojai, kurie įpratę rašyti kompensuojamus receptus, gal reikia priminti dar kartą apie tą galimybę“, – teigė bendrijos prezidentė.

Ji priminė, kad nemokama kontracepcija paauglėms įvesta dėl didelio nėštumų skaičiaus, palyginti su Vakarų šalimis.

2016 metais iš 1000 paauglių iki 19 metų Lietuvoje pagimdė 11, tuo metu Olandijoje, Švedijoje, Norvegijoje tokių buvo keturios–penkios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų