Šiuo metu valstybės garantuojamą teisinę pagalbą Lietuvoje nuolat teikia apie 70 teisininkų, dar maždaug 350 advokatų dirba pagal atskiras sutartis – jie užsiima privačia praktika, o valstybei talkina tik prireikus. Mažas pajamas gaunančius žmones konsultuojantiems, ir, jeigu reikia, jiems teisme atstovaujantiems teisininkams tenka apsišarvuoti kantrybe, mat jau kuris laikas jie dirba už dyką.
Sumokėjo už praėjusius metus
Vilniaus valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos direktorė Solveiga Paulauskienė „15min“ pasakojo, kad Vilniaus regione dirbantiems advokatams neseniai buvo sumokėta už praėjusius metus.
„Nuolatiniai advokatai gauna užmokestį už išdirbtas valandas, o kitiems užmokestis skaičiuojamas už konkrečias bylas. Atsiskaityti su teisininkais tikrai vėluojame. Vėlavimas atsirado dėl nepakankamo šios programos finansavimo. Kai tik gauname pinigus į sąskaitą, pervedame pinigus teisininkams“, – teigė ji. S.Paulauskienė pridūrė, kad Teisingumo ministerija nuolat informuojama, kad vėluojama atsiskaityti.
Mitingai nieko nepakeistų
Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas Leonas Virginijus Papirtis „15min“ teigė, kad įvairiuose miestuose susiklostė skirtinga situacija. Su Kauno teisininkais atsiskaitoma greičiau, o Šiauliuose padėtis prastesnė.
„Mes kalbamės su Teisingumo ministerija ir šį klausimą bandome išspręsti. Negaliu sakyti, kad viskas gerai. Tačiau man nėra malonu klausytis kalbų, kad esą niekas nieko nedaro. Negalima taip sakyti, pinigų juk nenupieši, – kalbėjo teisininkas. – Tačiau norėčiau pasakyti, kad advokatūra nėra socialiai remtinų asmenų organizacija. Žinoma, negražus toks pasakymas, bet taip yra. Vieni advokatai nesusitvarko, kiti susitvarko, visiems klientų ant lėkštelės neatneši.“
Esu įsitikinęs, kad neką tepadėtų triukšmas ir mitingai, – sakė Leonas Virginijus Papirtis.L.V.Papirtis teigė, kad problema dėl atsiskaitymo su valstybės finansuojamais teisininkais buvo ir praėjusiais metais. Tąsyk, anot jo, Finansų ministerija rado papildomų lėšų ir atlygis advokatams buvo sumokėtas. Advokatas pridūrė, kad, jo nuomone, per daug kainuoja nemokamos teisinės pagalbos programos administravimas.
„Ne mūsų valioje paspartinti atsiskaitymus – mes esame tik nabagėliai, kurie linksi galvomis ir sako, kad viskas yra blogai. Tačiau esu įsitikinęs, kad neką tepadėtų triukšmas ir mitingai“, – sakė L.V.Papirtis.
Ministerija žada stengtis
Teisingumo ministro patarėja ryšiams su visuomene Vaida Vincevičiūtė „15min“ teigė, kad įsiskolinimas valstybės finansuojamiems advokatams susidarė dėl sunkmečio nulemto lėšų trūkumo.
„Ministerija nuolat ieško galimybių spręsti nepakankamo finansavimo klausimą, taikydama veiklos optimizavimo, įvairias taupymo priemones. Tad tikimės, kad šią problemą pavyks išspręsti kuo greičiau“, – aiškino ji.
Anot patarėjos, ministerija sieks, kad kitų metų biudžete būtų numatyta pakankamai lėšų advokatų darbo užmokesčiui mokėti ir įsiskolinimams padengti.