Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 07 16

Nenorėdamas atsiskaityti su valstybe Viktoras Uspaskichas iš turtuolio pavirs skurdžiumi?

Penktadienį Vilniaus apygardos teismo pripažintas sukčiumi ir nuteistas ketverius metus praleisti pataisos namuose buvęs Darbo partijos pirmininkas, Seimo narys Viktoras Uspaskichas bando pateisinti jam teismo suteiktą vardą. Paaiškėjo, kad prieš pat teismo sprendimą politikas jau buvo spėjęs išdalinti gausų savo turtą vaikams ir atsiimti didelę dalį anksčiau savo valdytoms įmonėms suteiktų paskolų.
Viktoras Uspaskichas
Viktoras Uspaskichas / Aurimo Šrubėno nuotr.

Todėl atėjus laikui vykdyti teismo sprendimą ir solidariai su kitais nuteistaisiais Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje sugrąžinti valstybei milijonus nesumokėtų mokesčių, V.Uspaskichas gali apsimesti esąs visiškas vargšas.

Dosniai dalijo dovanas

Savo interesų deklaracijoje, pateiktoje prieš dalyvaujant 2012 m. Seimo rinkimuose, V.Uspaskichas su sutuoktine Jolanta Blažyte nurodė paskolinęs 25 mln. litų savo valdytoms įmonėms, kurias šių metų pradžioje politikas suskubo perleisti vaikams.

Didžiausia suma – 19 mln. litų – buvo paskolinta koncernui „Vikonda“. 2008-ųjų gruodį koncernui Uspaskichų šeima davė 3,6 mln. litų, 2009-ųjų liepą ir V.Uspaskichas, ir jo žmona koncernui paskolino po 6,4 mln. litų, o tų pačių metų lapkritį jie kartu paskolino dar 2,7 mln. litų.

Stambią paskolą gavo ir įmonė „Krekenavos pašarai“, kuriai 2010-ųjų kovą V. Uspaskichų šeima paskolino 4 mln. litų. Dar 900 tūkst. litų paskola 2011-ųjų kovą teko „Kėdainių aruodams“.

Artėjant Vilniaus apygardos teismo posėdžiui, kuriame turėjo būti paskelbtas nuosprendis, didžiąją dalį asmeniškai teiktų paskolų V.Uspaskichas suskubo atsiimti. Tai rodo Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pateiktos deklaracijos. Tiksli atsiimtų paskolų suma nėra skelbiama viešai, tačiau aišku, kad kalbama apie maždaug 18 mln. litų.

Taip pat prieš teismo sprendimą V.Uspaskichas užsienyje gyvenantiems asmenims spėjo perleisti turtines teises į neskelbiamus objektus.

Įtaria klastą

Konservatorius Kęstutis Masiulis 15min.lt teigia, kad tokie V.Uspaskicho finansiniai sandoriai rodo, jog buvęs Darbo partijos vedlys stengiasi atsikratyti turimo turto, taip vengdamas atlyginti nuostolius Lietuvos valstybei: „Jis virs skurdžiumi, kad nereikėtų sumokėti tų pinigų, kuriuos teismas valstybei liepė grąžinti ne partijai, o asmenims. Jis slepia pinigus. Tokių atvejų Lietuvoje buvo ne vienas. Prisiminkime Audriaus Butkevičiaus atvejį. Kai jis buvo teisiamas už kyšininkavimą, paaiškėjo, kad jo sąskaitoje švilpauja vėjas.“

Prokurorai galvojo, kad atsakomybė finansinė atitenka partijai, tas turtas buvo suvaržytas, o apie asmenų turtą pamiršo, – vertina K.Masiulis.

Pasak K.Masiulio, prokurorai neapsižiūrėjo prašydami teismo areštuoti tik partijos dotacijas, tačiau nereikalaudami areštuoti teisiamųjų turto.

„Prokurorai manė, kad finansinė atsakomybė tenka Darbo partijai, tas turtas buvo suvaržytas, o apie asmenų turtą pamiršo – galvojo tik apie tai, ar jis paspruks iš Lietuvos, ar ne“, – teigė politikas.

K.Masiulis svarstė, kad greičiausiai „pasitaręs su „motina“ Rusijoje V.Uspaskichas į Lietuvą sugrįš, tik tuščiomis kišenėmis: „Atsėdės porą metų ir bus išleistas už pavyzdingą elgesį. Jis Rusijai šiaip ar taip naudingesnis būdamas Lietuvoje nei Maskvoje. Jis čia gali balamūtinti žmones, prakišinėti Rusijos interesus. Žmonių demoralizavimas – jo užduotis Lietuvoje.“

Turto perrašymas – legalus kelias į fiktyvų vargą

Mokesčių konsultantas, buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos direktoriaus pavaduotojas Dainius Daugirda 15min.lt patvirtino, kad legaliai perrašyto turto teismas išieškoti negalės: „Tikrai viską galima perleisti, parduoti, padovanoti. Klausimas tik toks – kiek tie sandoriai yra tikri, kiek jie atitinka ekonominę logiką, jei turtas perduodamas ar parduodamas svetimam, ir bendrąją logiką, jei dovanota giminaičiui. Svarbiausia, ar sandoriai tikri, bet formaliai visa tai įmanoma."

Pasak D.Daugirdos, teisme būtų galima ginčyti tik tai, ar tokiais sandoriais nebuvo stengiamasi išvengti atsakomybės, tačiau tai įrodyti nėra lengva.

„Jei toks dalykas įrodomas, tada galimas sandorio paskelbimas negaliojančiu nuo pat sudarymo momento ir tada taikoma restitucija“, – aiškino D.Daugirda.

Vilniaus apygardos teismas penktadienį pripažino V.Uspaskichą kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir skyrė jam ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. V.Vonžutaitė už grotų turėtų praleisti trejus metus. Buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei teismas skyrė vienus metus nelaisvės, o dabartiniam partijos vadovui Vytautui Gapšiui skirta 35 tūkst. litų bauda.

Taip pat teismas įpareigojo nuteistuosius solidariai atlyginti valstybei milijoninę žalą. Tiesa, žalos atlyginimas, ko gero, gultų vien ant V.Uspaskicho pečių, nes V.Vonžutaitė, 2012 m. Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pateiktais duomenimis, turi tik 50 tūkst. litų, o V.Gapšys – 300 tūkst. litų skolą.

Šį teismo sprendimą „darbiečiai“ žada apskųsti. Vos išklausęs nuosprendį V.Uspaskichas išvyko į savo tėvynę Rusiją. Antradienį ryte su juo susisiekti nepavyko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais