Skulptorius K.Krasauskas į 15min redakciją kreipėsi penktadienį, prašydamas paneigti Monsinjoro K.Vasiliausko šimtmečio iniciatyvinės grupės skelbtą informaciją.
„Aš, skulptorius Kęstutis Krasauskas, nedaviau jokio raštiško sutikimo naudoti vaizdinę medžiagą renkant lėšas. Šiame straipsnyje eskizinis projektas naudojamas neteisėtai ir straipsnyje panaudota iliustracija pažeidžia mano, skulptoriaus Kęstučio Krasausko, autorines teises į kūrinį“, – rašoma skulptoriaus pranešime žiniasklaidai.
Jis papildė, kad sutartis su juo sudaryta nebuvo, todėl projektas „Skulptūra/koplytstulpis „Šv. Kazimieras“ nėra ir nebus įgyvendinamas.
K.Krasauskas: taip elgtis negalima
Apie tai, kad bus daromas koplytstulpis, su iniciatyvine grupe kalbėta ilgai, 15min pasakojo skulptorius. Padarius eskizinį projektą, o iniciatyvinei grupei pateikus pastabas, primygtinių reikalavimų esą nebuvo. Lapkričio mėnesį, įvykus susitikimui, nuspręsta projektą vykdyti pagal K.Krasausko eskizą.
„Paskui pasirodė (informacija portaluose – aut. past.), kad yra renkamos lėšos. Šita informacija pasirodė nesudarius jokios sutarties. (...) Bet yra tokia nerašyta taisyklė, kad kol nėra sutarties, tai yra konfidenciali informacija. Ji nėra viešinama“, – komentavo K.Krasauskas.
Gruodžio 15 d. su skulptoriumi esą žadėta pasirašyti sutartį, tačiau jau po dviejų dienų K.Krasauską nustebino iniciatyvinės grupės prašymas padaryti projekto modelį.
„Aš nustebau. Galbūt, iš tikrųjų, yra reikalingas modelis, bet modeliai reikalingi, kai yra daromi konkursai. Čia viskas aptarta, tad toks kaip ir žingsnis atgal.
Tas modelis, jei jis reikalingas, tai yra konkursinės sąlygos ir yra pasakoma, kokio dydžio modelis ir iš kokios medžiagos. (...) Negaliu daryti modelio nežinodamas, kokios sąlygos“, – stebėjosi pašnekovas.
K.Krasauskui informavus vieną iš iniciatyvinės grupės narių, R.Sakalauskaitę, kad modelį padarys per tris savaites, skulptoriaus paslaugų esą buvo atsisakyta, o priežastys – kodėl – nenurodytos.
„Atsisakoma, tai atsisakoma, iš to didelės tragedijos nedarau. Tačiau jau po to, kai atsisakyta mano paslaugų, dar yra renkamos lėšos naudojantis mano eskizu ir mano vardu“, – pridėjo jis.
Skulptorius piktinosi iniciatyvinės grupės elgesiu ir tikino, kad projekto skulptūros nedarysiąs „net jei jie ateitų su orkestrais“.
„Turi būti viešas atsiprašymas už tai, kad šitaip elgiamasi su žmonėmis – ne tik su manimi, bet ir parapijiečiais, klebonu Jonu Tamošiūnu, biržiečiais. Taip su žmonėmis elgtis tikrai negalima“, – papildė pašnekovas.
Turi būti viešas atsiprašymas už tai, kad šitaip elgiamasi su žmonėmis.
Eskizu nebesinaudos
R.Sakalauskaitė 15min akcentavo, kad sutarties iniciatyvinė grupė su skulptoriumi nepasirašė, o eskizu naudojosi gavusi žodinį K.Krasausko leidimą.
„Mes dėkojame jam, kaip skulptoriui, kuris įkvėpė kitus menininkus, bet sutartis su juo nebuvo pasirašyta, jis pateikė tik tą pirmą eskizą. Paprastai iš pradžių yra eskizas, o tada daromas modelis, kad matytųsi trimatė erdvė“, – kalbėjo R.Sakalauskaitė.
Kaip teigė iniciatyvinės grupės narė, skulptorius tikino vienu metu darysiąs ir modelį, ir skulptūrą, o taip, pasak jos, negalima.
„Aš jam dėkinga už pirmą piešinį, nes lėšų rinkimas užtrunka ilgą laiką ir visos iki šiol suaukotos lėšos bus panaudotos K.Vasiliausko atminimo įamžinimo ženklui. Jis bus pastatytas toje vietoje, kur ir yra numatyta“, – pabrėžė ji.
Kad prieštarauja eskizo naudojimui, skulptorius, pasak R.Sakalauskaitės, pranešė tik penktadienį: „Anksčiau nepasitenkinimo nekėlė“.
Anksčiau nepasitenkinimo nekėlė.
K.Krasauskui išreiškus nenorą, eskizu nuspręsta nebesinaudoti. Kaip pasakojo R.Sakalauskaitė, šiuo metu iniciatyvinė grupė yra sulaukusi daugiau pasiūlymų monsinjoro K.Vasiliausko atminimo įamžinimo projektui.
„Po jo (K.Krasausko projekto – aut. past.) mes pradėjome gauti daugiau skulptorių pasiūlymų. (…) Rinksimės ne iš vieno, o iš kelių“, – papildė ji.
K.Vasiliausko metai
2022-uosius Seimas paskelbė monsinjoro K.Vasiliausko metais. Dvasininkas, politinis kalinys ir tremtinys, buvo pirmasis atkurtos Vilniaus arkikatedros bazilikos klebonas ir ilgametis jos vadovas, Vilniaus garbės pilietis.
Sostinėje, kurioje gyveno nuo 1975 m., jį primena prie Šv. Rapolo bažnyčios įrengtas monsinjoro K.Vasiliausko skveras ir skulptūra, ant Pylimo gatvės 6 namo, kuriame gyveno, – atidengta atminimo lenta.
Šv. Kazimieras buvo monsinjoro globėjas. Skulptūrinį koplytstulpį „Šv. Kazimieras“ norima pastatyti Biržų rajono Vabalninko bažnyčios šventoriuje. Šioje šventovėje jis buvo pakrikštytas, o įšventintas į kunigus 1946 m. liepos 7 d. aukojo pirmąsias šv. Mišias. Skulptoriaus Kęstučio Krasausko sumanytas koplytstulpis iš šamoto, trijų metrų aukščio.