„Vasario devintą dieną patyriau politinį spaudimą atstatydinti pavaduotoją, nors neturėjau tam teisės (tą gali padaryti vidaus reikalų ministras) ir jokių duomenų apie jo padarytą nusižengimą. Šį pareigūną žinau gerai, jo dėka šiandien teisme nagrinėjamos didelį rezonansą sukėlusios bylos, tame tarpe ir Medininkų byla. Todėl aš, vien remdamasis pažymos numeriu, nepasitikėjimo pareikšti negaliu, juolab, kad esu statutinis pareigūnas, tiksliau, buvau, ir gerbiu įstatymus“, – sakė V.Gailius.
Manau, kad mano pavyzdžiu bandoma parodyti kitų statutinių įstaigų vadovams, kad nepaklusniems atrandami naujadarai, – sakė buvęs FNTT vadas.
V.Gailius užsiminė, kad jam politikai siūlė, kokie žmonės turėtų užimti vieną ar kitą poziciją FNTT. Buvęs tyrėjas tikino, kad niekada jokiam politikui priesaikos nedavė, tik Lietuvai, jos nesulaužė ir politikų spaudimui nepasidavė.
„Manau, kad esu teisus šiame kontekste. (...) Pavyko suburti puikų kolektyvą, nors tam buvo ir trikdžių ir siūlymų skirti į vienas ar kitas pareigas tam tikrus pareigūnus. Aš tam pasipriešinau. Ir į pavaduotojo pareigybę buvo siūloma skirti kitus asmenis. Buvo delsiama su jo paskyrimu, atranka, vykdyti kiti veiksmai“, – kalbėjo buvusi FNTT galva.
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Vytautas Giržadas |
Jo teigimu, FNTT pradėjo medžioti per stambias žuvis.
„Paliekame daug pradėtų darbų. Kolektyvas stiprus, manau, kad pratęs pradėtus tyrimus dėl Lietuvoje veikiančių monopolizuotų energetikos ir komunalinio ūkio įmonių. Šiuose tyrimuose nustatyti atvejai, kai gryninami pinigai ir žinome, kur jie bus panaudoti greitai. Atliekami tyrimai dėl dosniausių politinių partijų rėmėjų. Kažkam norėtųsi, kad tarnyba tikrintų kioskus, o ne kovotų su baltų apykaklių grupuotėmis. Dirbau su organizuotu nusikalstamumu, dirbau su grėsmingiausiomis organizuoto nusikalstamumo smurtinėmis grupuotėmis, nesusidūriau su tokiomis formomis, kokioje šiandien esu aš. Manau, kad mano pavyzdžiu bandoma parodyti kitų statutinių įstaigų vadovams, kad nepaklusniems atrandami naujadarai“, – sakė V.Gailius.
V.Gailius teigė, kad FNTT tyrė Lietuvos politinių partijų rėmėjus, kurie pastaruoju metu laimėdavo didelių apimčių (viso apie 2 mlrd. Lt) viešuosius pirkimus.
V.Gailius bylinėsis dėl tokio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio sprendimo bei tikisi grįžti į darbą.
Atleistas V.Gailiaus pavaduotojas Vytautas Giržadas, kaip ir V.Gailius, konkrečiai neįvardijo asmenų, dariusių jiems politinį spaudimą. Tai esą buvo „kritinė masė“.
„Yra kritinė masė institucijų ,ir žmonių, ir ministras (Raimundas Palaitis – 15min.lt) yra tik mažas sraigtelis“, – sakė V.Giržadas ir pabrėžė, kad neteisybę gins teismuose.
Tokios baigties laukė nuo lapkričio
V.Giržadas sakė, kad atleidimą iš pareigų jis galėjo prognozuoti dar lapkričio 14 dieną.
„Jau vakare buvo požymių, kad istorija baigsis tuo, ką mes šiandien matome – FNTT vadovų atleidimu“, – kalbėjo V.Giržadas.
Tą dieną, anot jo, vyko pasitarimas Generalinėje prokuratūroje, kur buvo aptariama baudžiamoji ikiteisminio tyrimo byla, kuri susijusi su „Snoro“.
„Buvo aptariamos konkrečios prievartos priemonės ir pan. Pasitarime dalyvavo du FNTT atstovai ir keturi prokurorai. Tame pasitarime teko išsakyti nuomonę, kuri ne visiškai sutapo su generalinio prokuroro pavaduotojo nuomone. Ta nuomonę buvo įvardyta kaip didelis pesimizmas dėl tyrimo perspektyvų, dėl atliekamų veiksmų galimumo ir dėl procesinių prievartos priemonių. Po to dviese su direktoriumi prognozavome, kad bus šitie veiksmai. Tai yra, iš aukščiausių valstybės vadovų pokalbių, atsiliepimo apie tą pasitarimą, supratome, kad būsime kalti dėl visų nesėkmių ir nelaimių“, – sakė V.Giržadas.
Priminsime, kad Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis trečiadienį iš pareigų atleido FNTT direktorių Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją Vytautą Giržadą.
R.Palaičio poziciją palaiko šalies prezidentė, tuo metu premjeras Andrius Kubilius anksčiau yra išreiškęs paramą FNTT vadovams.