„Teisinėje valstybėje yra normalu, kad asmens pažeidimus nustatinėja ne prezidentė, o teisinės institucijos. Jos pradėjusios tikrinimus ir normalu, kad prieš priimdamas sprendimus noriu sulaukti tikrinimų rezultatų. Esu Vyriausybės vadovas. Suprantu sau tenkančią atsakomybę dėl komandos narių ir nuo jos nebėgu, bet nepasiduosiu nei prezidentės, nei kieno nors kito spaudimui. Tai bus mano sprendimas, kurio pasekmes taip pat jausiu pats“, – komentare BNS teigia Vyriausybės vadovas.
Atsakydamas į prezidentės trečiadienį išsakytą kritiką, jog yra priklausomas ir neprincipingas, S.Skvernelis tikino, jog jam nėra priimtina, kai prezidentės patarėjai kviečiasi ministrus ir „įsakmiai jiems nurodo atsistatydinti“.
Anot jo, jam taip pat nėra priimtina, kai sprendimai daromi „vienašališkai, nesigilinant, nesiklausant“.
Premjeras sako gerbiantis Konstituciją, šalies įstatymus, jis tikina, kad B.Markausko pažeidimas nėra korupcinis, „nėra korupcinio pobūdžio, tai nėra piktnaudžiavimas jo pareigomis“.
„Situacija susiklostė iki jam tampant ministru ir ji tokia paplitusi, kad net buvę žemės ūkio ministrai pripažįsta naudojantys tokią praktiką. Principingumas nėra pasiduoti spaudimui arba bijoti kritikos. Principingumas yra daryti gal ir nepopuliarius, bet teisingus sprendimus. Būtent tokį sprendimą ir padarysiu“, – teigia S.Skvernelis.
Trečiadienį poziciją apie B.Markausko šeimos ūkį išsakė ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
„Aš manau, kad rūpintis mama, tai tikrai ne konstitucinis pažeidimas. Aš irgi turiu garbaus amžiaus mamą ir džiaugiuosi, kad tie rūpesčiai galimi ir tokiame amžiuje. Vis tik rūpestį mama galime palikti nuošaly. O ūkininkavimas, taip, jis formaliai yra draustinas ir nepageidautinas.
Aš suprantu, kad jis kalbėjo apie rūpestį mama, ne rūpestį mamos ūkiu. O kur ten ta riba iki jos... Sakykime taip, ūkininkauti neturi. O su mama santykiai turi būti, turi mamai kaip gali taip ir padėti“, – Žinių radijui kalbėjo V.Pranckietis.
Prezidentė D.Grybauskaitė trečiadienį pareiškė, kad S.Skvernelis, dangstydamas žemės ūkio ministrą B.Markauską, parodė, kad yra priklausomas, nesavarankiškas ir neprincipingas.
„Žadėjęs principingumą premjeras parodė, kad yra priklausomas ir savarankiškų sprendimų priimti negali. (...) Susikompromitavusio ministro dangstymas, galutinių sprendimų atidėliojimas ir atsakomybės vengimas menkina premjero kuriamą skaidraus ir principingo politiko įvaizdį. Šiuo atveju matome tik principingą neprincipingumą“, – pareiškė šalies vadovė komentare, kurį trečiadienį BNS perdavė Prezidentūros spaudos tarnyba.
Anot D.Grybauskaitės, ministras pirmininkas prisiima atsakomybę už žemės ūkio ministro veiksmus, kurie apeliuoja į galimai pažeistus mažiausiai kelis Konstitucijos straipsnius.
„Konstitucijos 60 ir 99 straipsniai numato draudimą Seimo nariams ir ministrams gauti kitokį atlyginimą, išskyrus pagal pareigas ir už kūrybinę veiklą. Atvirai pripažinus, kad ministras tvarkė savo verslo reikalus motinos vardu, panašu, kad veikiama tariamų sandorių forma, kai tikrasis naudos gavėjas yra pats ministras“, – teigia prezidentė.
D.Grybauskaitė praėjusią savaitę pareiškė nematanti galimybių B.Markauskui toliau dirbti Vyriausybėje. Premjeras S.Skvernelis tuo metu svarstė, jog ministrui B.Markauskui dirbti bus sunku, tačiau įmanoma.
Ministras pirmininkas žadėjo priimti principingą sprendimą po susitikimo su pačiu ministru. Antradienį po pokalbio su B.Markausku, S.Skvernelis paskelbė, kad B.Markauskas liks poste, kol teisėsauga patikrins informaciją dėl jo šeimos ūkininkavimo aplinkybių, ir tik ją gavęs Vyriausybės vadovas žadėjo galutinį sprendimą.
15min anksčiau skelbė, kad B.Markausko šeima dirbo ne tik savo, bet ir svetimą žemę, ir už tai gaudavo ES išmokas. Pats ministras tai pavadino netyčine klaida.
Jis teigė, kad su socialdemokratu, žemės Klaipėdos rajone savininku Ramučiu Lėliu yra žodžiu sutaręs dėl jo sklypo dirbimo. Anot B.Markausko, tai gali patvirtinti du liudininkai. R.Lėlys sako nėra suteikęs leidimo ministro šeimai ūkininkauti jo žemėje.
Jeigu žemės ūkio ministras liktų poste, opozicija neatmeta interpeliacijos galimybės. Atstatydinti ministrui dėl nepasitikėjimo reikėtų Seime užsitikrinti 71 balsą.
Suprasti akimirksniu
- 15min paskelbė, kad B.Markausko mamos S.Markauskienės vardu už svetimos žemės dirbimą NMA moka išmokas, o S.Markauskienė nurodo, kad žemė iki 2016 nuomojama, o pernai – naudojama panaudos būdu. Ši informacija melaginga, nes sutarčių mažiausiai su dviem iš keturių sklypų savininkais nėra.
- Bandydamas pasiaiškinti ministras ėmė painiotis. Jis teigė, kad dėl žemės nuomos esą buvo sudaryta žodinė sutartis su jos savininkais, nors čia pat aiškino nežinantis ir negalėjęs sužinoti, kas yra tų žemių savininkai.
- B.Markauskas pranešė, kad jo šeima nusprendė visai atsisakyti ūkininkavimo toje vietovėje ir parduoti visas karves.
- B.Markauskas netyčia prisipažino, kad praėjusiais metais jis pats asmeniškai NMA teikė svetimų žemių deklaraciją, kurioje nurodyti melagingi duomenys.
- Vėliau ministras pripažino, kad pats, o ne jo mama, pateikė NMA informaciją ne tik pernai, bet ir anksčiau.
- Gindamas ministrą Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad jam atsistatydinti nereikia, o jo situacija buvo specialiai surežisuota.
- Dalia Grybauskaitė paskelbė, kad B.Markauskas neturi nei politinės, nei moralinės teisės likti poste – jis ją prarado.
- R.Karbauskis į prezidentės pareiškimą sureagavo teigdamas, kad ji taip bando pridengti konservatorių bėdas. S.Skvernelis teigė, kad po prezidentės raginimo ministrui toliau dirbti būtų sunku, bet įmanoma.
D.Grybauskaitė praėjusią savaitę pareiškė nematanti galimybių B.Markauskui toliau dirbti Vyriausybėje. Premjeras tuomet svarstė, jog ministrui B.Markauskui dirbti bus sunku, tačiau įmanoma.
15min anksčiau skelbė, kad B.Markausko šeima dirbo ne tik savo, bet ir svetimą žemę, ir už tai gaudavo ES išmokas. Pats ministras tai pavadino netyčine klaida.
Jis teigė, kad su socialdemokratu, žemės Klaipėdos rajone savininku Ramučiu Lėliu yra žodžiu sutaręs dėl jo sklypo dirbimo. Anot B.Markausko, tai gali patvirtinti du liudininkai. R.Lėlys sako nėra suteikęs leidimo ministro šeimai ūkininkauti jo žemėje.
Jeigu žemės ūkio ministras liktų poste, opozicija neatmeta interpeliacijos galimybės. Atstatydinti ministrui dėl nepasitikėjimo reikėtų Seime užsitikrinti 71 balsą.