Nesuprato simbolikos: kas bendro tarp musės ant šaligatvio ir koronaviruso?

Praėjus penkeriems metams nuo koronaviruso aptikimo, internautai ėmė stebėtis jam įamžinti skirta atminimo lenta. Tokia tikrai įrengta Raseiniuose, kur pirmiausiai Lietuvoje buvo įvestas vietinis karantinas. Šis savotiškas paminklas įrengtas ant šaligatvio, kad praeiviai galėtų trypti nemalonių atsiminimų keliantį simbolį, bet kai kuriems socialinių tinklų vartotojams kyla klausimų, ką jis reiškia.
Bronzinėje plokštėje iškalta musė atsirado kaip simbolis koronaviruso pandemijai atminti
Bronzinėje plokštėje iškalta musė atsirado kaip simbolis koronaviruso pandemijai atminti / Ekrano nuotr. iš „YouTube“

Ir čia įžvelgė Billo Gateso šešėlį

Šios atminimo lentos fotografija neseniai pasidalijo viena „Facebook“ vartotoja.

„Kaip paaiškintumėt šį simbolį prie ligoninės???? Manau, su dantim jį išgrauš atėjus laikui!!!“ – pasipiktinimo juo neslėpė internautė.

Nuotraukoje matyti į šaligatvį įmontuota didelė metalinė plokštė, kurioje iškalta milžiniška musė su kryžiumi ant galvos, po ja parašyta „coronavirus“ ir MMXX – 2020 m. lotyniškais skaičiais.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Koronavirusui atminti skirta lenta sulaukė pasipiktinimo
Koronavirusui atminti skirta lenta sulaukė pasipiktinimo / Ekrano nuotr. iš „Facebook“

Komentatoriai svarstė, kodėl čia ne šikšnosparnis (kaip žinoma, koronavirusas į žmones greičiausiai peršoko iš šių gyvūnų), ar tai nėra Billo Gateso uodas su „vatikano palaiminimu“ ir „pašventintas skiepais“.

Musė yra senas viduramžių simbolis, kuris buvo piešiamas kaip nešantis marą, epidemijas.

Nuotrauka pasidalijusi moteris nurodė, kad plokštė nufotografuota Raseiniuose.

Šaligatvyje atsirado specialiai

Paieška internete patvirtina, kad metalinė musė iš tiesų „nutūpusi“ šiame mieste. Panašų kadrą galima rasti leidinyje apie jame esančios Žemaičio aikštės atnaujinimą.

Pernai gegužę publikuoto leidinio 16 puslapyje prie nuotraukos paaiškinta, kas yra šis vabzdys ant šaligatvio: „Atminimo lenta koronavirusui.

Šalia Raseinių ligoninės, šaligatvio grindinyje 2020 m. įrengta bronzinė atminimo lenta, skirta koronavirusui atminti. Šalia esančioje automobilių aikštelėje veikė mobilusis COVID-19 patikros punktas.“

Tas pats rašoma ir viešosios įstaigos „Atrask Raseinius“ tinklalapyje. Čia dar priminta, kad 2020 m. visą pasaulį sukausčiusi pandemija neaplenkė ir Raseinių – tų metų rugsėjį šio rajono savivaldybė pirmoji Lietuvoje paskelbė lokalų karantiną.

2022 m. gegužę musė, kuri netoli testavimo punkto vietos atsirado kaip tik jį išardant, buvo aprašyta ir portale „Raseinių naujienos“.

„Kiekvienas turime priežastį pamindžioti šią lentą“, – skelbta tinklalapyje. Čia publikuotas ir pokalbis su „Atrask Raseinius“ direktoriumi Arnu Zmitra.

Vaizdo įraše, kuris patalpintas „YouTube“, jis pasakojo, kad metalinė plokštė skirta koronaviruso pandemijai įamžinti.

Kilo mintis sukurti atminimo lentą, kuri būtų grindinyje. Kad šitą lentą žmonės galėtų praeidami trypti.

„Kiti pakritikuotų, kam tokį įvykį prisiminti. Bet su kolektyvu nusprendėme, kad tai tikrai išskirtinis įvykis bendrai pasauliniame kontekste“, – aiškino įstaigos vadovas.

Pasak jo, 2020-aisiais Raseinių rajonas buvo išskirtinis sergamumu COVID-19: „Buvome pažymėti raudonai pirmieji, vietinis karantinas buvo mūsų rajone paskelbtas.

Sugalvojome, kad reikėtų pažymėti kaip svarbų istorijos įvykį mūsų krašte. Tokia mintis kilo sukurti atminimo lentą, kuri būtų grindinyje. Kad šitą lentą žmonės galėtų praeidami trypti.“

A.Zmitra pasakojo, kad lenta yra bronzinė, ant jos iškalti metai, kai prasidėjo pandemija. „Jis yra netoli tos vietos, kur buvo įrengtas testavimo punktas. Neatsitiktinai, rajono architektas tam pritarė.

Radome skulptorių kaunietį Evaldą Pauzą, kuris mums pasiūlė tokią idėją, gana keistą. Musė yra senas viduramžių simbolis, kuris buvo piešiamas kaip nešantis marą, epidemijas.

VIDEO: „Atrask Raseinius“ direktorius Arnas Zmitra apie koronavirusui skirtą atminimo lentą

Kryžius ant galvos – išskirtinė menininko interpretacija. Tokių interpretacijų galima rasti viduramžių dokumentuose, piešiniuose, nes kryžius yra vilties simbolis, kad įveiksim pandemiją, atsiras vakcinos. Raseinių ligoninės vadovas mus palaikė, prie šitos idėjos prisidėjo.“

COVID-19 rimtumą suprato per vėlai

Kaip žinoma, 2020-ųjų kovo pirmoje pusėje Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė, kad COVID-19 tapo pandemija – tai buvo akimirka, kai pasaulis pagaliau suprato, kad katastrofa neišvengiama.

Lygiai prieš penkerius metus, 2020 m. kovo 16 d., mūsų šalyje buvo įvestas visuotinis karantinas. Balandį jis imtas švelninti, o visiškai atšauktas birželio viduryje.

PSO aukščiausią pavojaus lygį skelbė penkiomis savaitėmis anksčiau, tačiau įspėjimas, kuriame nebuvo žodžio „pandemija“, taip ir liko nepastebėtas. Daugelis šalių suprato padėties rimtumą, tačiau veiksmų ėmėsi tik tuomet, kai jau buvo per vėlu.

2020 m. kovo 11 d. spaudos konferencijos metu PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas galiausiai pasakė, kad stiprėjantį viruso protrūkį galima apibrėžti kaip pandemiją.

Dėl pasaulinės pandemijos, kokios nebuvo jau šimtmetį, mirė milijonai žmonių, buvo nuniokota šalių ekonomika ir sužlugdytos sveikatos priežiūros sistemos.

Paslaptingas ir iki tol nežinotas virusas pradėjo plisti, kaip manoma, iš Kinijos miesto Uhano. 2019 m. gruodžio pabaigoje virusas sparčiai išplito Azijoje, 2020-ųjų pradžioje liga paplito visame pasaulyje.

JAV federalinės agentūros, PSO bei pasaulio mokslininkai priėjo skirtingas išvadas dėl COVID-19 kilmės – nepasiektas joks konsensusas.

Taip pat skaitykite: Diena, kai viskas apsivertė aukštyn kojomis: žinia apie COVID-19 supurtė pasaulį

Dauguma mano, kad SARS-CoV-2 Kinijoje išplito nuo gyvūnų, tačiau 2023 m. JAV žvalgybos analizėje teigiama, kad virusas galėjo būti genetiškai modifikuotas ir ištrūkti iš virusologijos laboratorijos Uhane, kur pirmą kartą buvo užfiksuoti žmonių susirgimo atvejai.

JAV įstatymų leidėjai pernai gruodį užbaigė dvejus metus trukusį tyrimą, kurio išvadose parėmė teoriją, jog 1,1 mln. amerikiečių pražudęs virusas, tikėtina, nutekėjo iš laboratorijos Kinijoje. Ši šalis tokias tyrimo išvadas ginčija.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Metalinė plokštė su muse tikrai yra Raseiniuose – ji atsirado kaip simbolis koronaviruso pandemijai atminti.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?