Socdemas Julius Sabatauskas ketvirtadienį balsuojant dėl kandidatų į komisijos pirmininkus nurungė valdančiųjų konservatorių pasiūlytą Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) vadovą Stasį Šedbarą bei kaip neutralų kandidatą į šią poziciją iškeltą Mišrios Seimo narių grupės atstovą Valdemarą Valkiūną.
Už J.Sabatausko kandidatūrą balsavo 47 Seimo nariai, S.Šedbarą – 40, V.Valkiūną – 14 parlamentarų.V.Valkiūnas vėliau patvirtintas komisijos pirmininko pavaduotoju.
Iniciatyvai steigti komisiją pritarė ir ją iškėlusi opozicija, ir iš pradžių skeptiškai nusiteikusi, tačiau vėliau tyrimo objektą nusprendusi pakeisti valdančioji dauguma. Valdantieji opozicijos iniciatyvą aiškintis tik šio Ministrų kabineto laikotarpį išplėtė apimdami ir buvusią socialdemokratų Vyriausybę.
Ketvirtadienį sudaręs komisiją Seimas patvirtino TTK siūlymą komisiją įpareigoti tirti 2005–2010 metų įvykius. Socialdemokrato J.Sabatausko siūlymui apsiriboti tik šios Vyriausybės laikotarpiu, 2008–2010 metais, anksčiau nepritarta.
Komisijai pavesta tirti, ar yra požymių, kad politinės ir interesų grupuotės galėjo daryti neteisėtą poveikį teisėsaugos institucijoms dėl atliekamų tyrimų, kad teisėsaugos institucijoms sąmoningai trukdoma atlikti nusikalstamų veikų tyrimus. Tačiau konkretūs politikų ar kitų interesų grupių veiksmai dokumente nenurodyti.
Komisijai pavesta tyrimą atlikti iki spalio 1 dienos.
Opozicija inicijuodama komisiją tvirtino, kad ją kurti paskatino pranešimai žiniasklaidoje apie neva padažnėjusius bandymus daryti įtaką vykdomiems ikiteisminiams tyrimams.
Žiniasklaidoje skelbta apie premjero Andriaus Kubiliaus patarėjo Virgio Valentinavičiaus bei kitų Vyriausybės darbuotojų vizitą Finansų nusikaltimų tyrimų tarnyboje (FNTT), siekiant susipažinti su dar nebaigta byla dėl mėginimo gauti 22,5 mln. litų ES paramos žuvų mailiui auginti.