Penktadienį Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) paskelbė, kad G.Vilkelis iš Seimo kanclerio pareigų 2009 metų balandį atleistas pažeidžiant įstatymus. Jis atleistas pareiškus nepasitikėjimą, nors, anot teismo, tokiu pagrindu jis negalėjo būti atleistas. Be to, pati procedūra buvo skubiai surengta, G.Vilkeliui neleista pasiaiškinti, o duomenų apie jo padarytus pažeidimus teismui nepateikta.
VAAT nusprendė, kad reikia laikyti, jog G.Vilkelis iš kanclerio pareigų atleistas nuo 2011 metų spalio 9 dienos. Tuomet turėjo baigtis jo kaip kanclerio penkerių metų kadencija.
Buvusiam kancleriui iš Seimo kanceliarijos priteista 254 624 litai, BNS pranešė VAAT atstovė spaudai Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė.
G.Vilkeliui priteistas atlyginimas už priverstinę pravaikštą nuo 2009 metų birželio iki 2011 metų spalio bei 15 tūkst. litų neturtinės žalos. Sprendimą dėl vieno vidutinio darbo užmokesčio dydžio – 9 097 litų – išmokos priteisimo nurodyta vykdyti nedelsiant.
Buvęs kancleris teismo dar prašė panaikinti Seimo nutarimą dėl jo atleidimo, grąžinti į pareigas – šie reikalavimai atmesti kaip nepagrįsti.
VAAT teigimu, G.Vilkelis dėl atleidimo patyrė pažeminimą, nukentėjo jo reputacija.
Buvęs kancleris teismo dar prašė panaikinti Seimo nutarimą dėl jo atleidimo, grąžinti į pareigas – šie reikalavimai atmesti kaip nepagrįsti.
Buvusio kanclerio atleidimo byla buvo atsidūrusi Konstituciniame Teisme (KT). Šių metų vasarį jis nutarė, kad Seimo nutarimas, kuriuo iš kanclerio pareigų 2009 metais atleistas G.Vilkelis, pagal priėmimo tvarką prieštarauja Konstitucijai ir Seimo statutui.
Anot KT, nutarime konstatuota, kad atleidžiant G.Vilkelį iš pareigų, buvo nepaisoma Seimo statute nustatytos Seimo skiriamo valstybės institucijos vadovo atleidimo iš pareigų tvarkos. Pagal ją, pareigūnas, kurio atleidimo klausimas svarstomas, turi turėti realią galimybę pateikti Seimui savo paaiškinimus ir atsakyti į Seimo narių klausimus.
Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad nors Seimo nariai buvo informuoti, jog G.Vilkelis laikinai nedarbingas, jo atleidimo iš Seimo kanclerio pareigų klausimas buvo svarstomas jam nedalyvaujant ir jo neišklausius.
G.Vilkelis Seimo kanclerio pareigų neteko 2009 metų balandžio pabaigoje, Seimui priėmus atitinkamą nutarimą. Tuomet jis turėjo nedarbingumo lapelį, nes buvo susilaužęs koją, tad sprendimas įsigaliojo pirmą darbo dieną pasibaigus nedarbingumo laikotarpiui.
G.Vilkelis atleistas paaiškėjus, jog tuomet parlamente maitinimo paslaugas teikusi įmonė dirbo lengvatinėmis sąlygomis, Seimo kanceliarijos darbuotojams sunkmečiu buvo išmokėta daugiau kaip 2 mln. litų priemokų, taip pat keltos abejonės dėl konkursų į valstybės tarnybą skaidrumo.
Seimas kancleris J.Milerius nežino, iš kur reikėtų paimti G.Vilkeliui priteistą ketvirtį milijono
Seimo kancleris Jonas Milerius teigia nežinantis, iš kur reikėtų paimti ketvirtį milijono litų, kuriuos VAAT priteisė buvusiam kancleriui Gintautui Vilkeliui.
„Ketvirtis milijono – labai dideli pinigai. Tokių biudžete tikrai nėra, reikės galvoti, ką daryti“, – penktadienį BNS sakė J.Milerius, komentuodamas teismo sprendimą.
Jis teigė VAAT sprendimo nematęs, argumentų nežinąs, Seimo kanceliarijai šioje byloje atstovavę samdyti advokatai. Su jais ir su Seimo teisininkais bus tariamasi dėl tolesnių veiksmų.
„Kai gausime teismo sprendimą, teisininkai įvertins, pažiūrės, ar verta skųsti, ar ne. Be to, tai buvo politinis sprendimas (atleisti G.Vilkelį 0150 BNS), priimtas Seimo salėje, manau, kad turėtume pasitarti ir Seimo valdyboje“, – kalbėjo dabartinis Seimo kancleris.