„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 02 20 /23:21

Netekome akademiko Zigmo Zinkevičiaus

Mirė akademikas, buvęs švietimo ir mokslo ministras profesorius Zigmas Zinkevičius. Tai patvirtino jo sūnus Vytautas Zinkevičius.
Zigmas Zinkevičius
Zigmas Zinkevičius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

V.Zinkevičiaus teigimu, 93-ejų metų tėvo sveikata susilpnėjo pastarosiomis savaitėmis. Akademikas mirė ligoninėje, apsuptas šeimos.

Profesorius buvo Lietuvių kalbos draugijos, tarptautinių periodinių leidinių „Baltistika“ ir „Lituanistika“ redakcinių kolegijų narys.

Lietuvos ir užsienio spaudoje akademikas paskelbė daug straipsnių įvairiais lietuvių kalbos istorijos, dialektologijos, lietuvių kalbos tyrinėjimo istorijos klausimais, recenzavo daugybę lingvistikos veikalų. Ištyrė ir paskelbė vadinamąjį jotvingių kalbos žodynėlį „Pagonių šnektos iš Narevo“. Z.Zinkevičius yra paskelbęs apie 50 knygų, tarp kurių ir šešių tomų „Lietuvių kalbos istorija“ (1984–1994).

Už nuopelnus Lietuvai 1995 metais Z.Zinkevičius buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino III laipsnio ordinu. Vytauto Didžiojo universiteto profesoriui 1994 metais suteikė garbės daktaro regalijas. Be VDU Garbės daktaro jam suteiktas ir Latvijos universiteto Garbės daktaro, tarptautinės Herderio premijos bei Mokslo pažangos premijos laureato vardas.

Profesorius gimė Ukmergės rajone. Savo akademinę karjerą 1946 metais pradėjęs Z.Zinkevičius 1973–1988 metais buvo Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos katedros, o 1988–1991 metais – Baltų filologijos katedros vedėjas. Po nepriklausomybės atgavimo ėmė dėstyti ir VDU.

Jis 1995–1996 metais buvo Lietuvių kalbos instituto direktorius, Gedimino Vagnoriaus vyriausybėje Z.Zinkevičius užėmė švietimo ir mokslo ministro pareigas, o 1998 metais buvo valstybės konsultantu švietimo ir mokslo klausimais.

90-ojo jubiliejaus proga Vilniaus universitetas pagerbdamas profesorių laikraštyje „Universitetas Vilensis“ apžvelgė jo nuveiktus darbus akademinėje srityje.

Buvęs ministras pirmininkas G.Vagnorius sako, kad jo Vyriausybėje švietimo ir mokslo ministru dirbęs velionis Z.Zinkevičius atnešė nuoširdų požiūrį į politiką.

„Jis atnešė kitokį požiūrį, nuoširdų, dalykinį, profesionalų požiūrį į švietimo politiką ir privertė pasitempti kitus“, – antradienio vakarą BNS sakė 1996–1999 metais premjeru dirbęs G.Vagnorius.

„Jis paliko labai ryškų pėdsaką savo intelektu, gebėjimu plačiau matyti švietimo problemas ir skatinti imtis ryžtingų veiksmų švietimo darbuotojus, taip pat ir tuos žmones, kurie dalyvavo švietimo politikoje“, – kalbėjo buvęs ministras pirmininkas.

„Visgi jis nebuvo tas, kuris primestų savo valią kitiems. Gal tai jam kaip politikui kažkiek ir trukdė įgyvendinti sumanymus“, – pridūrė jis.

Pasak G.Vagnoriaus, profesorius buvo „labai nuoširdus, labai geranoriškas ir pasižymėjo aukštu intelektu“.

„Jis aplink save burdavo kitus ir gebėdavo skleisti šilumą“, – teigė ekspremjeras.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį pareiškė užuojautą mirus akademikui Z.Zinkevičiui.

Prezidentės spaudos tarnybos pranešime cituojama šalies vadovė teigė, kad Lietuva neteko iškilaus kalbininko, baltisto, dialektologo, žymiausio istorinės kalbotyros tyrinėtojo.

„Fundamentalūs ilgamečio Vilniaus universiteto profesoriaus mokslo darbai leido pažinti mūsų kalbos ir tautos praeitį, suvokti jos kilmę, stiprinti lietuvybę ir tautinę savigarbą“, – rašoma pranešime.

Anot D.Grybauskaitės, visą savo erudiciją, žinias, patirtį akademikas sudėjo ir į knygas – parašė Lietuvos kalbotyrai reikšmingų monografijų, publikacijų, mokslinių leidinių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“