„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 06 25

Netikėta statistika: per metus „išgeriame“ iki pusės litro indų ploviklio

Dažnai indus plaunantys žmonės per metus „išgeria“ net iki pusės litro indų ploviklio, praneša TV3 „Žinios“. Pasak specialistų, netyčia paragavus šio skysčio galima rimtai apsinuodyti, todėl dera būti atsargiems.
Blogas maistas
Blogas maistas

2015 m. užfiksuoti 78 apsinuodijimo įvairiais plovikliais atvejai. 30 kartų apsinuodijo vaikai.

„Apsinuodijusių valikliais atvežama tikrai nemažai. Ypač dažnai – vaikų“, – sako toksikologas Robertas Badaras.

Pasak jo, dažnai pasitaiko, kad žmonės supilsto indų ploviklį į kitą tarą, pavyzdžiui, tuščius mineralinio vandens butelius, ir palieka šaldytuve. Tuomet pasitaiko, kad vaikas tokio skysčio netyčia paragauja.

„Indų ploviklis pavojingas tuo, kad putoja ir dirgina virškinamąjį traktą. Jis itin pavojingas vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms“, – sako Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja Laima Gruzdytė.

Jos teigimu, ypač pavojinga, jei skystis ima putoti jau būdamas skrandyje. Tai gali sukelti grėsmingas komplikacijas. Dar pavojingiau – išgerti orkaitės, židinio ar grilio valiklio.

„Išgėrus tokio valiklio nudeginama gerklė, stemplė, skrandis. Nuo to gali sutrikti kvėpavimas, žmogus – mirti“, – sako L.Gruzdytė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Intensyvios terapijos skyrius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Intensyvios terapijos skyrius

Be to, įvairių tyrimų duomenimis, prastai indus nuplaudami vandeniu, žmonės „išgeria“ valiklio kartu su maistu, skelbia TV3 „Žinios“. Per metus žmogus mikroskopinėm dozėm suvartoja net 0,5 l valiklio.

Tai nėra nepavojinga – indų ploviklyje esama kenksmingų medžiagų. Pasak chemikų, ploviklių sudėties gamintojai neišduoda, tačiau iš pateikiamų sudedamųjų dalių šį tą galima suprasti.

„Viena iš pavojingų medžiagų gali būti amonio hidroksidas, kuris gali pakenkti kvėpavimo takams, dirginti akis, odą. Kita tokia medžiaga yra perchloretilenas, kuris yra kancerogenas ir gali sukelti vėžį, vėžinius susirgimus. Kitos medžiagos gali sukelti komplikacijas, dirginti odą, sukelti niežulį“, – sako cheminių medžiagų specialistė Sigita Židonienė.

S.Židonienės teigimu, norint gerai pašalinti ploviklį nuo indo reikia indą perskalauti bent 10 kartų. Ji atkreipia dėmesį, kad medžiagos, kurios naikina mikrobus, patekusios į organizmą taip pat naikina mikroflorą.

Specialistai pataria visuomet išplovus indus ploviklį gerai nuplauti su karštu vandeniu ir kempinėle, esant reikalui pasitelkti ir valgomąją sodą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“