„Pirmą kartą lapę Tauragės senajame stadione pamačiau prieš savaitę. Iš pradžių atokiai gulėjo žolėje, o dabar jau įsidrąsino ir ant dirbtinės dangos užlipa, treniruotės priemones – stovelius, patikrina“, – 15min pasakojo futbolo treneris Darius Stažys.
Lapę stadione jis per savaitę matė gal 4 kartus, neseniai ji jau pasirodė ir su draugija.
„Dabar jau dviese ateina. Leidžia prieiti iki kokių trijų metrų. Tikriausiai šių metų vados, jaunos. Matyt, kur nors šalia esančiuose garažuose įsikūrusios“, – spėjo treneris.
Kaip 15min teigė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijos (ŽŪA) lektorė dr. Rasa Vaitkevičiūtė, Tauragė – žalias miestas, apsuptas miškų, tad jau nebestebina ir laukiniai gyvūnai, pastebimi tarp žmonių – tokie atvejai yra dažni.
„Aplink Tauragę visą gyvenimą vilkų, lūšių buvo ir yra. Pernai, kiek žinau, šernai buvo mieste apsigyvenę, aikštėse dieną naktį net knisdavo, tikėtina, ir šiemet siaubia miestą. Medžiotojai specialias akcijas organizavo.
Tauragę gyvūnai labai mėgsta, nors joje – ir daug medžiotojų. Jei jau stadione lapės apsigyvena, traukia miestas gyvūnus tikrai. Tikiuosi, urvų stadiono vejoje dar neiškasė?“, – šyptelėjo R.Vaitkevičiūtė, papasakojusi, kad teritorijoje Kaune, kur ji pati gyvena, lapės dažnai apsilanko, paieško maisto, konteineriuose pasiknisa, kates papjauna arba jų indelius ištuština.
Miestuose, anot jos, lapės yra gana paplitusios, nes puikiai prisitaiko prie aplinkos. Traukia jas įvairios žmonių paliktos atliekos, kitaip sakant, lengvas grobis.
„Lapės paplitusios ir Vilniuje. Matyt, rado kur šalia stadiono patogią vietą įsikurti, maisto šaltinis – netoli. Suprantama, nėra gerai, kai laukiniai gyvūnai po miestus vaikšto, juk ir ligas įvairias perneša, bet jei tai nėra akivaizdžiai sergantis, pavyzdžiui, nuplikęs, perlysęs, turintis pasiutligės požymių, gyvūnas, nėra jokio siaubo“, – nuomonę išsakė ŽŪA lektorė.
Paklausta, ar pastebima, kad laukiniai gyvūnai vis dažniau įsikuria šalia žmonių ir jaučiasi drąsiau, ji patikino, kad plėšrūnų populiacija išties vis labiau auga, jiems tampa patogiau gyventi netoli žmonių.
Tokiais atvejais apie laukinį gyvūną miesto teritorijoje, pasak pašnekovės, reiktų pranešti savivaldybei, kuri yra sudariusi sutartį su tam tikra gyvūnų gelbėjimo organizacija. Šios atstovai lapes perkeltų kitur. Jei savivaldybė nereaguoja, belieka kreiptis į medžiotojus.
„Jurbarke, žinau, medžiotojai gelbėjo kapines nuo šernų. Imti patiems gyvūną iš gamtos, gaudyti – griežtai draudžiama ir baudžiama. Gali įkąsti ir sužaloti, reikia turėti įgūdžių, norint lapę pagauti“, – pabrėžė R.Vaitkevičiūtė.
Remiantis Aplinkos ministerijos pateikiamais duomenimis, vien per pastarąjį 2021-2022 metų medžioklės sezoną Lietuvoje sumedžiotos 8632 lapės ir tai yra 614 sumedžiotų lapių daugiau nei 2020-2021 metų sezone.
2017-2018 metų medžioklės metu buvo sumedžiotos net 11 963 lapės.