2021 05 05

Netikras festivalis virto netikra naujiena: žmonės ėjo linksmintis, ne protestuoti prieš „kontrolę“

Briuselyje suplanuotas, bet taip ir neįvykęs festivalis (nes tebuvo balandžio 1-osios pokštas) davė peno sąmokslo teorijų skleidėjams. Filmuoti vaizdai, kaip policija vaiko tarp tariamo renginio dalyvių įsimaišiusius protestuotojus prieš karantino ribojimus, internete platinami kaip pasipriešinimo „totaliai kontrolei“ ir „leftistiniams lobistams“ įrodymas.
Įraše matyti, kaip į pareigūnus skrieja sunkūs daiktai
Įraše matyti, kaip į pareigūnus skrieja sunkūs daiktai / Ekrano nuotr. iš „Facebook“

Melagingą įrašą patikslino, bet neištrynė

Socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje, kuris prisistato esantis žiniasklaidos kompanija ir kurį „mėgsta“ daugiau nei 41 tūkst. žmonių, prieš bemaž mėnesį pasirodė 19 sekundžių trukmės vaizdo įrašas, kuriame matyti policijos susirėmimas su akmenis, butelius ir pagalius mėtančiais riaušininkais.

Šalia buvo pakomentuota: „Rumunijos piliečiai neiškentę totalios kontrolės režimo sukilo prieš leftistinius lobistus…“

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Ant policininko nugaros matyti užrašas dviem kalbomis, bet ne rumuniškai
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Ant policininko nugaros matyti užrašas dviem kalbomis, bet ne rumuniškai

Daugiau informacijos, pavyzdžiui, kur tiksliau ir dėl ko konkrečiai vyksta protestas, nepateikta. Iš įrašo tai irgi nelengva suprasti. Minios šūksniai susilieja į vieną, tad neįmanoma išgirsti ir kalbos.

Bet viena detalė atskleidžia daugiau informacijos. Jau pirmą sekundę galima pamatyti, kas užrašyta ant vieno policininko nugaros: „Politie Police“.

Pirmasis žodis išties reiškia „policija“ rumuniškai (tiksliau, poliţie). Antrasis reiškia „policija“ keliomis kalbomis, pavyzdžiui, angliškai, prancūziškai. Politie be jokių diakritinių ženklų yra olandiškas žodis. Kaip tik olandų ir prancūzų (kartu su vokiečių) yra oficialios kalbos Belgijoje. Iš to galima padaryti išvadą, kad veiksmas vyksta ne Rumunijoje.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Įrašas buvo iš dalies patikslintas
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Įrašas buvo iš dalies patikslintas

Atsakymas, kur tiksliai vyko policijos ir civilių susirėmimai, pateikiamas šioje „Facebook“ grupėje. Prie balandžio 3 d. paskelbto to paties įrašo, kuriuo dalijasi lietuviai, lakoniškai nurodyta: „Bruxelles 01/04/2021“ (pranc. „Briuselis, 2021 m. balandžio 1 d.“). Pranešimų apie šiuos susirėmimus ir filmuotos medžiagos būta ne vienoje Belgijos žiniasklaidos priemonėje.

Prieš kelias dienas komentaras prie įrašo buvo pataisytas – vietoj „Rumunijos“ atsirado „Belgijos“.

Kvietė į nebūsiantį festivalį

Tačiau net ši korekcija „Facebook“ paskyroje paminėto sukilimo prieš „totalios kontrolės režimą“ ir „leftistinius lobistus“ nepavertė tikru.

Mat įraše matyti ne protestas, mitingas, demonstracija ar koks kitas politinio pobūdžio renginys, o įvykis, suplanuotas kaip pokštas.

Dar kovą „Facebook“ ėmė sklisti kvietimas į festivalį „La Boum“, kuris turėjo vykti balandžio 1 d. didžiausiame Briuselio parke Bois de la Cambre. Dalyviai buvo viliojami tarptautiniu mastu žinomais didžėjais. Kvietimas nekėlė abejonių, nors šiuo metu Belgijoje lauke leidžiama susitikti ne daugiau kaip 4 žmonėms.

Bet jau tuomet buvo aišku, kad „festivalis“ su „8 scenomis, šimtu didžėjų ir nuliu koronaviruso taisyklių“ yra melagiena. Apie tai įspėjo ir policija. Sostinės Ixelles rajono policija tiek savo tinklalapyje, tiek socialiniuose tinkluose paskelbė, kad renginys yra ne tik organizuojamas be leidimo, bet ir apskritai netikras.

Kaip ir kitas reklamuotas renginys LABÎME, esą turėjęs balandžio 2-ąją vykti Cinquantenaire (Penkiasdešimtmečio) parke. Tai yra didžiulė laisvalaikiui skirta erdvė netoli Europos Sąjungos institucijų, taip pavadinta minint 1830-31 m. vykusios Belgų revoliucijos, po kurios dabartinė šalies teritorija atsiskyrė nuo Nyderlandų Jungtinės Karalystės, metines.

Baiminantis, kad žmonių vis tiek prisirinks, Briuselio meras Philippe’as Close’as įspėjo, jog policija tariamų festivalių metu budės parkuose ir, esant reikalui, imsis priemonių.

Maždaug 20 tūkst. žmonių „Facebook“ buvo patvirtinę, kad dalyvaus festivalyje. Savo tapatybių taip ir neatskleidę „La Boum“ organizatoriai kelis kartus paskelbė, kad jų reklamuojamas renginys yra Melagių dienai skirtas pokštas.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Į nevykstantį festivalį policija atvyko stipriai apsiginklavusi
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Į nevykstantį festivalį policija atvyko stipriai apsiginklavusi

Nepaisant to ir karantino draudimų, į Bois de la Cambre suplūdo bent 1,5-2 tūkst. žmonių. Daugelis jų buvo be kaukių ir nesilaikė atstumo.

Buvo sužeista per 30 žmonių

Iš pradžių jaunų žmonių minia šoko ir kitaip linksminosi. Bet maždaug 17 val. policija ėmė reikalauti, kad susirinkusieji išsiskirstytų. Tam pakluso ne visi, mat į parką atėjo ne tik išsiilgusieji pramogų, bet ir norintieji paprotestuoti prieš karantino politiką. Minioje pasigirdo keli šūksniai „Laisvė!“, pareigūnų link ėmė skrieti įvairūs sunkūs daiktai.

Įvykiams pasisukus taip, jie buvo priversti pasitelkti raitąją policiją, vandens patrankas, ašarines ir pipirines dujas, droną.

Kitą dieną paskelbta, kad, bandant išsklaidyti minią, buvo sužeisti 26 pareigūnai, 7 policijos žirgai ir 8 demonstrantai. Nors sunkių sužeidimų išvengta, kai kurie žmonės atsidūrė ligoninėje. Taip pat buvo apgadinta keletas policijos automobilių. 22 asmenys buvo sulaikyti, be to, buvo pradėtas tyrimas siekiant išsiaiškinti, kas paskelbė kvietimą į netikrą festivalį.

11,5 mln. turinčioje Belgijoje nuo praėjusių metų vasario užregistruota maždaug 1 mln. užsikrėtimų SARS-CoV-2 atvejų ir daugiau nei 24 tūkst. mirčių.

Siekiant suvaldyti prastą epidemiologinę situaciją, kovo pabaigoje buvo sugriežtinti karantino ribojimai. Tiesa, Briuselio teismas nurodė valstybei per 30 dienų panaikinti „visas koronaviruso priemones“, įvestas dar pernai spalį ir vėliau, mat joms nebuvo pakankamo teisinio pagrindo.

Tarp šių priemonių yra vadinamojo svetingumo sektoriaus uždarymas, kontaktinio privalomo švietimo sustabdymas, susitikimų viešumoje ar privačioje erdvėje draudimas. Vidaus reikalų ministrė Annelies Verlinden pateikė apeliaciją dėl šio sprendimo.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų