2018 07 20

Norėjo nuraminti, bet sužalojo: anūką globojanti klaipėdietė pasijuto įbauginta

Pusės metų anūką globojanti klaipėdietė Irma (vardas pakeistas) baiminasi nebeteksianti galimybės rūpintis mažyliu. Dukros vaiką moteris ėmėsi globoti, kai šiai po gimdymo ir pačiai prireikė psichologinės pagalbos. Paskaičiusi patarimų interneto platybėse, šeima vaikelį ramindavusi ūžesiu – įjungto feno garsais, tačiau akimirkai per arti patekęs prietaisas nudegino kūdikio odą, o globėja atsidūrė vaiko teisių specialistų akiratyje. Šie tikina, jog močiutė baiminasi be reikalo, tačiau prašo įgyvendinti vieną sąlygą.
Kūdikis
Kūdikis / Vida Press nuotr.

Į 15min moteris kreipėsi baimindamasi, jog nebegalės globoti mažylio, su kuriuo ją sieja glaudus ryšys. „Tai mano kraujas“, – pasakodama apie anūką sako jauna močiutė, 50 metų Irma.

Daugelį metų lietuvių kalbos ir etikos mokiusi, dabar socialinį darbą dirbanti Irma papasakojo, jog jos 21 metų dukra dar prieš gimstant kūdikiui išsiskyrė su vaiko tėvu ir be galo išgyveno. Šeimos nariai įtarinėjo, jog ši gali sirgti depresija. Pagimdžiusi kūdikį jauna mergina gimdymo namuose ėmė kalbėti, jog nenori gyventi, tad netrukus šeimai buvo pasiūlyta psichiatro pagalba, o močiutei – laikinoji globa.

Ieškojo būdų nuraminti

Vaikelis dėl susiklosčiusių aplinkybių gimė neramus, jį kamavo diegliai, tad moteris ėmė ieškoti patarimų, kaip apraminti nuolat zirziantį kūdikį. Interneto platybėse kartu su dukra jos aptiko patarimų, jog kūdikius teigiamai veikia foniniai garsai, tad, sako, pabandžiusios įjungti feną. Kūdikis kaipmat aprimdavo. Irma pasakojo pastebėjusi, jog net siurbliuojant namus ar automobilį, kūdikis netrukus užmigdavo.

„Įvyko tokia iš pirmo žvilgsnio paprasta nelaimė... Išėjau pavedžioti šuns ir pasakiau savo tėvams ir dukrai, kad netrukus grįšiu. Kadangi vaikas nerimavo, dukra ėmė jį raminti šilto oro srove.

Mano mamai šūktelėjus kažkokiu klausimu dukrą į virtuvę, ši padėjo feną, tačiau vaikelis spurdėdamas, matyt, grybštelėjo laidą ir prisitraukė per arti, fenas nudegino vaikui šonelį. Man sugrįžus buvo matyti ant šonelio dvi pūslės“, – apie incidentą pasakojo klaipėdietė, netrukus nugabenusi mažylį į ligoninę, kur jis buvo gydomas. Informacija apie incidentą buvo perduota policijai bei vaiko teisių apsaugos tarnybai.

Dabar mane kaltina, jog esu neatsakinga globėja, leidžia suprasti, kad aš numečiau vaiką bet kam, tai yra vaiko mamai. Neva ši specialiai svilino vaiko šonelį. Juk tai absurdas, nes tai tiesiog nelaimingas atsitikimas, – sakė Irma.

„Dabar mane kaltina, kad esu neatsakinga globėja, leidžia suprasti, kad aš numečiau vaiką bet kam, tai yra vaiko mamai. Neva ši specialiai svilino vaiko šonelį. Juk tai absurdas, nes tai tiesiog nelaimingas atsitikimas. Esą mano dukra yra socialinės rizikos grupėje. Bet man kyla klausimas, ar socialinės rizikos žmonėms nenutinka nelaimingų atsitikimų?“ – retoriškai klausė Irma, nuolat slaugiusi mažylį ligoninėje, kol buvo gydomos pūslės. Jos teigimu, pradžioje gydytojai į ją žiūrėjai kreivai, tačiau netruko įvertinti jos rūpestį ir požiūrį kardinaliai pakeitė.

Prireikė psichiatro

Socialinės rizikos asmenų sąraše moters dukra atsidūrė iškart po gimdymo, kuomet ligoninėje ėmė kalbėti nenorinti gyventi. Ji iki šiol išgyvena dėl skyrybų su vaiko tėvu.

„Kur tik nesikreipėme... Kai dukra pradėjo kalbėti, kad atims sau gyvybę, iškvietėme greitąją, ją prikalbino vykti į psichiatrijos ligoninę, bet ten pasakė, kad guldyti nebūtina.

Vaiko teisių apsaugos tarnyba priekaištauja, jog nedrįsau pareikalauti, kad ją paguldytų, bet aš juk ne psichiatrė, kad galėčiau nurodyti, kaip elgtis. Jai buvo išrašyti vaistai nuotaikos, miego sureguliavimui, tačiau po kelių savaičių, nepavykus susitaikyti su vaiko tėvu, ji prisirijo vaistų ir atsidūrė reanimacijoje, prisipažino, jog bandė atimti gyvybę“, – sudėtingą šeimos situaciją dėstė Irma.

Nori tapti nuolatine globėja

Irma pasakoja sulaukianti vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovų skambučių, mat baigiasi laikinos globos terminas.

„Kai pasakiau, jog norėčiau nuolatinės globos, man buvo pasakyta, jog galėsiu teisme paaiškinti nelaimės versiją“, – pasakojo moteris.

Iš tarnybos atstovų Irma išgirdo, jog dukra negali gyventi šalia kūdikio, tad arba ji, arba močiutė su kūdikiu privalo išsikelti į kitą gyvenamąją vietą, nes šalia tokios mamos mažyliui yra nesaugu.

Kol kas susitarėme, kad ieškosiu gyvenamosios vietos, bet jaučiu spaudimą iš tarnybos ir tai varo į neviltį. Juk suprantama, kad tai greit nėra padaroma, – kalbėjo anūko globėja.

„Kol kas susitarėme, kad ieškosiu gyvenamosios vietos, bet jaučiu spaudimą iš tarnybos ir tai varo į neviltį. Juk suprantama, kad tai greit nėra padaroma.

Sulaukiau skambučio iš Vaiko gerovės centro su komentaru, jog turiu daug problemų ir nesusitvarkau su globėjos pareigomis. Paprašiau išvardinti mano minusus, tai tiesiog padėjo ragelį. Tai yra kažkoks bauginimas“, – savo jausmais dalijosi moteris.

Mažylis prie Irmos, kaip ši pasakoja, labai prisirišęs. Akimis neradęs savo globėjos ima ašaroti, o ją išvydęs greit nurimsta.

„Net pas dukrą reanimacijoje užtrukau tik valandą, nes baiminausi, jog jis tiesiog užsiklyks. Neįsivaizduoju, kaip viskas būtų“, – bijodama netekti anūko kalbėjo klaipėdietė.

Globėja baiminasi be reikalo?

„Ta moteris yra be reikalo įsibaiminusi. Ji yra gana nebloga globėja, kiek man specialistė sakė, tačiau bet kuris globėjas, kad ir kokia būtų situacija, privalo užtikrinti vaiko saugumą. Jeigu šeimoje būna žmogus, kuris turi sveikatos problemų, tai užtikrinama ne visada.

A.Jašinskienės/15min.lt nuotr./Gražina Aurylienė
A.Jašinskienės/15min.lt nuotr./Gražina Aurylienė

Mums svarbiausia, kad vaikas būtų saugus, prižiūrėtas. Mūsų specialistai vykdo priežiūrą, lankosi namuose. Mes patikim vaiką, valstybė už tai moka pinigėlius, o gauname iš ligoninės pranešimą, kad jūsų globėja atvežė vaiką, kuris patyrė traumą. Tai košmaras, taip negali būti!

Vaikas jau buvo kartą sužalotas, jo mama tikrai turi sveikatos problemų. Kartais močiutė mamai palieka vaiką, o negali palikti, nes gali atsitikti visko.

Vaikas jau buvo kartą sužalotas, jo mama tikrai turi sveikatos problemų. Kartais močiutė mamai palieka vaiką, o negali palikti, nes gali atsitikti visko.

Suprantame, kad šiai moteriai ir anūkas, ir dukra svarbi, bet ji turėtų organizuoti gyvenimą taip, kad apsaugotų vaiką nuo mamos, turinčios sveikatos problemų. Ji negali būti globėja, tiesiog reikia ieškoti būdų gyventi atskirai, nejaugi nėra kitų giminaičių? Gyvenamo būsto klausimo mes neišspręsime, bet ji turi organizuoti gyvenimą taip, kad viskas būtų gerai. Reikia pasistengti užtikrinti saugią aplinką, o dukrai pagalbą turėtų suteikti medikai.

Kol kas moteriai suteikta laikina globa, globėja ji gali būti iki 12 mėnesių. Dėl nuolatinės globos sprendžia teismas, tačiau paprastai atsižvelgiama į mūsų pateikiamą informaciją“, – sakė Klaipėdos miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Gražina Aurylienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų