Paskutinė akcijos diena! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2008 10 11

Norima išpirkti grafų knygas

Grafai Tiškevičiai Biržuose buvo sukaupę 20 tūkst. knygų biblioteką. Biržų muziejininkai suka galvas, kaip įsigyti tris buvusios didžiulės bibliotekos knygas, už kurias prašoma 48 tūkst. litų.
Knyga
Knyga / Photos.com nuotr.

Biržų krašto muziejuje „Sėla“ stovi aukų dėžutė. Čia lankytojai kviečiami aukoti pinigų, reikalingų trims ypatingoms knygoms pirkti. Tai – 1772 metais prancūzų kalba išleistas tritomis, kurio pavadinimas lietuviškai skambėtų „Antika, paaiškinta ir pristatyta vaizdais“. Kiekviena knyga pažymėta Biržuose gyvenusių grafų Tiškevičių bibliotekos spaudu. Kol kas aukų dėžutėje nesukaupta nė 3 tūkst. litų. Tritomio kaina siekia 48 tūkst. litų.

LŽ kalbintas „Sėlos“ muziejaus direktorius Gintaras Butkevičius pabrėžė, kad grafai Tiškevičiai laikomi pirmaisiais Lietuvos muziejininkais, archeologais ir kolekcininkais. Šių didikų, Biržuose gyvenusių nuo 1811 iki 1924 metų, palikimas – neįkainojamas. Mieste stovi Tiškevičių pastatytas Astravo dvaras ir treji maldos namai. Tačiau kitokio Tiškevičių palikimo likę labai mažai. „Turime dvarą puošusią porcelianinę žvakidę, vazą ir kelis paveikslus“, – skundėsi G.Butkevičius.

Anot jo, neįkainojama muziejaus vertybė galėtų būti minėtas tritomis iš grafų Tiškevičių bibliotekos. Visos trys knygos išleistos prabangiai ir iki šių dienų gerai išsilaikiusios.

Tritomis, pirktas Lenkijoje per aukcioną ir pažymėtas Tiškevičių bibliotekos ženklais, pateko į Lietuvos antikvarų rankas, o šie pasiūlė jį įsigyti biržiečiams. Pasak G.Butkevičiaus, pardavėjai sutinka, kad knygos būtų perkamos po vieną, mokant 16 tūkst. litų už kiekvieną. Susitarta, jog antikvarai palauks, kol muziejus surinks vienai jų reikiamą sumą pinigų. Likusias dvi knygas bus galima nusipirkti dar per dvejus metus.

Kad sukauptų lėšų, Biržų krašto muziejus atidarė specialią banko sąskaitą, net surengė labdaros koncertą. R.Butkevičius teigė, jog specialiai pasirinko jo datą prieš rinkimus į Seimą, nes tikėjosi, kad kai kurie klausytojai bus dosnesni nei paprastai.

„Sėlos“ muziejaus direktorius atkreipė dėmesį, jog jo vadovaujamoje įstaigoje nuolat veikiančią ekspoziciją, skirtą grafams Tiškevičiams, vasarą papildė šių didikų palikimas, laikinai pristatyti atvežtas iš kitų šalies muziejų. Lietuvos muziejuose, bibliotekose ir bažnyčiose išlikę beveik 400 eksponatų, susijusių su šiais didikais. Tarp jų yra ir paties Mykolo Tiškevičiaus, kadaise keliavusio po Egiptą ir Nubiją bei ten rinkusio retus eksponatus, radinių. Dalį šio kolekcininku, archeologu pristatomo didiko radinių saugo ir garsusis Luvro muziejus Paryžiuje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas