Sulaukė antplūdžio
Toks žmonių antplūdis prie vakcinacijos centro nebuvo planuotas.
„Dėmesio! Dėl neplanuoto itin didelio žmonių srauto – visų neturinčių registracijos prašome įvertinti galimybes stovėti eilėje. Taip pat siūlome šiandien jau nebevykti, jei planavote, arba atvykite, kai eilė bus sumažėjus“, – pirmadienį priešpiet feisbuke paskelbė Vilniaus miesto savivaldybė.
Eilėje prie „Litexpo“ laukia ir tie, kuri skiepytis atvyko su registracija, ir tie, kurie jos neturi.
Savivaldybė nurodė, jog perskirsto šių žmonių srautus:
„Šiuo metu atskiriami srautai – žmonės su registracija laukia vienoje eilėje (SMS žinutė su nurodytu laiku), be registracijos – gyvojoje.“
Šiek tiek po 13 val. eilių prie centro nebebuvo. Vilniaus savivaldybė vėl pakvietė atvykti ne tik užsiregistravusius antrai „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) dozei, bet ir norintieji pasiankstinti antrąjį skiepą šia vakcina.
„Rytą susiformavusių eilių nebėra, be registracijos dar bus išdalyta 1700 dozių. Nuotraukoje – vakcinacijos centro prieigos 13.07“, – skelbė savivaldybė.
Dvi eilės
Vakcinacijos centro koordinatorius Darius Ulickas tikino, kad dvi eilės laukiančiųjų buvo nuo pat ryto, bet patys žmonės esą stojo ne ten, kur reikia.
„Žmonės patys klaidinosi, buvo registruoti, tačiau kitom datom, ir stojo į bendrą registruotųjų eilę. Dėl to tas nesusipratimas ir įvyko“, – žurnalistams komentavo D.Ulickas.
Jis teigė, kad gyvos eilės – „nėra teigiamas dalykas“.
„Tačiau kadangi sistema neleidžia pasiankstinti skiepo, o žmonėms, kaip jūs patys matote, tai yra labai reikalingas dalykas, tai gyva eilė mažiausias blogis“, – pridūrė vakcinacijos centro koordinatorius.
Kadangi pirmadienį – karšta, o žmonės laukia saulės atokaitoje, savivaldybė pažadėjo jiems operatyviai suorganizuoti geriamojo vandens tiekimą.
Laukimas eilėje yra savanoriškas pasirinkimas. Atsiprašome už nepatogumus.
Prie vakcinacijos centro budi medikai – trys greitosios pagalbos ekipažai. Jų pagalbos prireikė, kad vienas žmogus eilėje nualpo.
„Prašome kantrybės ir supratingumo – laukimas eilėje yra savanoriškas pasirinkimas. Atsiprašome už nepatogumus“, – rašoma Vilniaus miesto savivaldybės feisbuko paskyroje.
Apie 10.30 val. laukiančiųjų gyvoje eilėje galėjo būti iki tūkstančio, su jais kartu stovėjo ir užsiregistravusieji skiepams iš anksto, BNS informavo Vilniaus mero atstovas spaudai Karolis Vaitkevičius.
„Pakvietėme visus į gyvą eilę, bet nesitikėjome, kad bus tiek daug norinčiųjų. Organizuojame eilių atskyrimą, kad nesimaišytų tie žmonės, kurie stovi gyvoje eilėje. Taip pat tie, kurie atvyko su registracija savu laiku. Toms eilėms organizuojame vandens tiekimą, nes yra šilta, žmonės gali blogai pasijusti – jau turime vieną nualpusį“, – dėstė jis.
Savivaldybė pirmadieniui turi 3,2 tūkst. „Vaxzevria“ vakcinos dozių, jas tikimasi panaudoti iki 19 val. vakaro.
Kai vakcinų liks apie 100 ar 200, apie tai bus pranešta, o žmonės informuoti, kad nebestovėtų eilėje, teigė D.Ulickas.
Pirmadienį vakcinacijos centre „Litexpo“ gyventojus skiepija 25 slaugytojai. Padidinti jų skaičiaus, pasak D.Ulicko, nebuvo galimybių.
„Riboja patalpos ir visi reikalavimai“, – teigė jis.
Vilniaus miesto savivaldybės sprendimą kviesti norinčiuosius skiepytis į gyvą eilę sukritikavo Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma.
„Galime santūriai pasidžiaugti mažėjančiais naujų COVID-19 susirgimų skaičiais, tik nuvilia kai kurių savivaldybių neapgalvotos „improvizacijos“ organizuojant vakcinavimo procesą.
Manau, čia blogiausias Vilniaus miesto savivaldybės pavyzdys pakviesti žmones į gyvą eilę kankintis kelias valandas vasaros kaitroje, užuot leidus pasirinkti paankstintą vakcinaciją elektroniniu būdu“, – feisbuke rašė jis.
Kad „Litexpo“ bus galima pasiankstinti skiepijimą „Vaxzevria“ vakcina, savivaldybė pranešė praėjusią savaitę.
„Siekiant užtikrinti nepertraukiamą vakcinacijos procesą ir neužlaikyti vakcinų šaldytuvuose, pirmadienį „Vaxzevria“ (anksčiau vadinta „AstraZeneca“) antrąją dozę galės gauti visi norintieji, kurie pirmąją dozę yra gavę bent prieš 4 savaites“, – anksčiau nurodė savivaldybė.
Įprastai antrosios „Vaxzevria“ vakcinos dozės tenka laukti 12 savaičių, nors, atsižvelgiant į individualias aplinkybes, antrąją dozę galima suleisti ir anksčiau, gamintojo nustatytu 4–12 savaičių intervalu.