2019 02 26

Norintys balsuoti užsienyje turės suskubti: ne visi žino apie tokią galimybę

Didelė dalis po pasaulį išsibarsčiusių lietuvių nenukerta ryšio su savo tėvyne ir nuolat seka įvykius Lietuvoje. O šiemet svarbių įvykių Lietuvoje – tikrai nemažai: pavasarį laukia savivaldybių, prezidento ir Europos Parlamento rinkimai. Deja, ne visi prie Lietuvai svarbių klausimų norintys prisidėti piliečiai žino apie galimybę balsuoti užsienyje.
Britų tautos identitetui iškilo pavojus.
Didžioji Britanija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

33 metų Dainius į Škotiją išsikraustė prieš penkerius metus. Vyras ir toliau seka aktualijas Lietuvoje ir neatmeta galimybės, kad vieną dieną sugrįš į tėvynę gyventi. Vis dėlto Jungtinėje Karalystėje gyvenantis Dainius savo pilietine teise balsuoti nepasinaudoja.

„Nebalsavau ir rinkimų į Seimą metu. Visų pirma, net neįsivaizduoju, kaip gauti rinkėjo pažymėjimą. Žinau, kad galima balsuoti ambasadoje, bet turėčiau vykti į Londoną, kur ji įsikūrusi“, – tinklaraščiui Euroblogas.lt pasakojo emigrantas.

Dainius yra girdėjęs apie interneto puslapį, kuriame galima užsiregistruoti kaip rinkėjui, tačiau galvojo, kad jis skirtas tik užsiregistruoti ir pasirašyti, pavyzdžiui, už kandidatus į prezidentus.

Užsienyje galima balsuoti ir paštu

Užsienio reikalų ministerija, artėjant Prezidento ir Europos Parlamento rinkimams, jau ne kartą socialiniuose tinkluose ragino užsienyje esančius lietuvius būti aktyviais rinkimuose ir pasirūpinti, kad pasinaudotų savo teise balsuoti.

Emigrantai ar rinkimų dienomis užsienyje esantys lietuviai tai gali padaryti Lietuvos atstovybėse svečioje šalyje arba gauti rinkėjo balsavimo lapus nurodytu paštu užsienyje ir išsiųsti savo balsus į artimiausią ambasadą paštu.

Visų pirma, užsienyje esantis ir savo balsą išreikšti norintis gyventojas turi užsiregistruoti rinkejopuslapis.lt interneto puslapyje. Užsiregistravus ir nurodžius, kurioje šalyje nori balsuoti, pilietis bus įtrauktas į priskirtos Lietuvos diplomatinės atstovybės rinkėjų sąrašus. Primenama, kad norintys užsienyje balsuoti asmenys privalo registruotis iš naujo prieš kiekvienus rinkimus.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos užsienio reikalų ministerija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos užsienio reikalų ministerija

Registruojantis Lietuvos piliečio taip pat klausiama, kokiu būdu jis norės balsuoti – paštu ar atvyks į diplomatinę atstovybę nurodytu laiku. Jei žmogus apsistojęs valstybėje, kur Lietuvos atstovybės nėra, registruojantis reikia nurodyti valstybę, kurioje rinkėjas gyvena ar yra laikinai. Taip sistema automatiškai parinks artimiausią gyventojui atstovybę. Tokiu atveju bus galima balsuoti paštu.

Jei Lietuvos pilietis planuoja balsuoti diplomatinėje atstovybėje, reikia nepamiršti asmens dokumento ir pasitikrinti paskirtą balsavimo laiką.

Tie asmenys, kurie registruojantis nurodė, kad balsuos paštu, savo adresu užsienyje gaus rinkimų biuletenį. Jį rekomenduojama nedelsiant išsiųsti nurodytos diplomatinės atstovybės adresu, kad balsai laiku pasiektų atstovybę. Kaip tinklaraštį Euroblogas.lt informavo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), voko siuntimas į ambasadą rinkėjui nekainuoja tose užsienio valstybėse, kuriose yra Lietuvos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos.

„Tose valstybėse, kuriose nėra Lietuvos atstovybių, rinkėjas apmoka balsavimo dokumentų siuntimą atgal į atstovybę“, – nurodė VRK.

Pavyzdžiui, jei rinkėjas gyvena Vokietijos miestelyje, tai atgalinis balsavimo dokumentų siuntimas į ambasadą Berlyne jam nekainuos. Tačiau, jei atostogų Balyje metu nori išreikšti norą dalyvauti rinkimuose, balsavimo dokumentų siuntimą į artimiausią ambasadą Tokijuje reikės apmokėti pačiam.

Jei Lietuvos pilietis gyvena Lietuvoje, bet rinkimų dienomis bus išvykęs, jis taip pat turi galimybę nustatytomis dienomis iš anksto balsuoti savivaldybėse.

Aktyviausiai balsuota Jungtinėje Karalystėje

VRK interneto puslapyje praėjus rinkimams skelbiamas balsavimo aktyvumas. Taip pat ir tai, kaip aktyviai balsuota Lietuvos diplomatinėse atstovybėse.

Pavyzdžiui, praėjusiuose Prezidento rinkimuose 2014 m. kandidatai sulaukė beveik 13,2 tūkst. balsų iš užsienio. Beje, balsavusiųjų asmenų paštu buvo daugiau nei diplomatinėse atstovybėse. Siuntusių vokus buvo 58 proc. (7,6 tūkst.).

Aktyviausiai balsuota Jungtinėje Karalystėje. Šioje šalyje savo pilietinę poziciją išreiškė daugiau nei 3,1 tūkst. Lietuvos piliečių (rinkėjų registruota beveik 3,8 tūkst.). Antroje vietoje pagal aktyvumą buvo lietuviai rinkimų metu buvę Airijoje (1,03 tūkst.), trečioje – Belgijoje (935).

Balsų Prezidento rinkimuose sulaukė ir Lietuvos diplomatinės atstovybės tokiuose egzotiškuose kraštuose, kaip Indija (11), Kinija (48), Japonija(120) ar Brazilija (30). Tiesa, į šias atstovybes balsai galėjo atkeliauti ir iš aplinkinių valstybių. Pavyzdžiui, Indonezijoje ar Malaizijoje Lietuvos diplomatinės atstovybės nėra. Todėl šiose šalyse esantys Lietuvos piliečiai savo balsus turi siųsti į ambasadą Japonijoje.

Taip pat prieš penkerius metus vykusiuose rinkimuose į Europos Parlamentą aktyvumas balsuojant diplomatinėse atstovybėse buvo panašus. Iš viso sulaukta beveik 13,7 tūkst. lietuvių balsų. Į atstovybes gautų balsų paštu dalis sudarė 62 proc. (daugiau nei 8,4 tūkst.). Čia taip pat aktyviausiai balsų sulaukta Jungtinės Karalystės, Airijos ir Belgijos ambasadose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų