„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 11 01

Norvegijos milijonai – Lietuvai: mūšis su socialine nelygybe, smurtu už uždarų durų ir Astravo pavojais

Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas nėra Europos Sąjungos narės, tačiau su kitomis Senojo žemyno valstybėmis jas sieja daugiau nei tik dvišaliai verslo, politikos ar gynybos ryšiai. Šis trejetukas bendrijos narėms atseikėja masyvią paramą. Tarp paramos gavėjų – ir Lietuva, kurią iki 2024 m. iš fondų pasieks 117 milijonų eurų parama.
Astravo atominė elektrinė
Lietuvoje diegiama apie galimą branduolinės avarijos pavojų informuosianti modern sistema / Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ir „Scanpix“ nuotr.

Bendros Europos ateities kūrimui

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./2018 m. Lietuvoje lankantis Norvegijos kronprincui Haakonui ir kronprincesei Mette-Marit buvo pasirašytas naujausias susitarimas dėl paramos
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./2018 m. Lietuvoje lankantis Norvegijos kronprincui Haakonui ir kronprincesei Mette-Marit buvo pasirašytas naujausias susitarimas dėl paramos

„Kalbame ne tik apie pinigus, bet ir dvišalių santykių tarp valstybių stiprinimą. Norvegijos parama – labai svarbus tiltų tarp Norvegijos ir Lietuvos bei kitų 15 bendrijos valstybių tiesimo įrankis“, – akcentuoja Norvegijos Karalystės ambasados Lietuvoje ambasadorius Ole Terje Horpestadas.

Po padidinamuoju Norvegijos finansinių mechanizmų „EEA/Norway Grants“ stiklu – įvairios sritys. Pokyčiai orientuoti į aplinkosaugos, kultūros sritis, psichologinei sveikatai gerinti skirtus projektus, smurto artimoje aplinkoje prevenciją ir pagalbą jos aukoms, patobulinimus teisingumo bei nacionalinio saugumo srityje.

Sisteminis Lietuvos paveldo pokytis

Nauji galingi vėjai papūtė lietuviškojo kultūros paveldo objektų link – pradėtos iki šiol analogų neturėjusios nemokamos pastatų priežiūros konsultacijos ir prevencinės priežiūros darbai paveldo turėtojams.

Trejų metų trukmės projektą „FIXUS Mobilis“ galima drąsiai tituluoti paveldo objektų prevencinės priežiūros pionieriais Lietuvoje.

Romano Kielos nuotr. /Erika Kielė (kairėje) ir Viltė Janušauskaitė
Romano Kielos nuotr. /Erika Kielė (kairėje) ir Viltė Janušauskaitė

„Labai trūko sisteminių pokyčių kultūros paveldo išsaugojimo srityje – ne tik edukacijų, bet ir praktinės pagalbos paveldo savininkams. „FIXUS Mobilis“ yra kultūros paveldo objektų prevencinės priežiūros sistema, kurią diegiame beveik dvejus metus. Iššūkis nemenkas, tad kiekviena diena – kupina įvairiausių nutikimų.

Siekis – sukurti ir Lietuvoje įdiegti prevencinės priežiūros sistemą, padedančią kultūros paveldo savininkams prižiūrėti turimus objektus“, – 15min pristato viena iš projekto „FIXUS Mobilis“ vadovių Erika Kielė.

Asmeninio albumo nuotr./Įprasta „FIXUS Mobilis“ komandos darbo diena
Asmeninio albumo nuotr./Įprasta „FIXUS Mobilis“ komandos darbo diena

Už uždarų Lietuvos šeimų durų kraujuoja opa

Nors Lietuvos visuomenė, regis, sparčiai sąmoningėja, to neatspindi smurto artimoje aplinkoje suvestinės. 2019 m. fiksuoti 53 075 pranešimai, o 2020 m. identifikuoti 58 553 šio tipo iškvietimai. Vis dėlto manoma, kad tikrąjį problemos mastą dėl didelio problemos latentiškumo sunku apskaičiuoti.

123RF.com nuotr./Kovos su smurto artimoje aplinkoje Lietuvoje partneriai – Oslo policijos nuovada
123RF.com nuotr./Kovos su smurto artimoje aplinkoje Lietuvoje partneriai – Oslo policijos nuovada

Pandeminiais metais kovai su smurtiniu elgesiu už uždarų Lietuvos šeimų durų Policijos departamentas pradėjo ketverių metų trukmės projektą, skirtą apsaugoti smurto šeimoje ir dėl lyties aukoms. Šiai misijai numatyta per 3 mln. norvegų lėšų.

Juodžiausiam Astravo scenarijui susiklosčius – moderni įspėjimo sistema

Praėjusiais metais 20 km iki Lietuvos valstybės sienos eksploatuoti pradėta Baltarusijos Respublikos Astravo atominė elektrinė (AE). Nuogąstavimų šalies pašonėje kylanti jėgainė kelti pradėjo jau nuo statybų pradžios.

„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė

„Sudėtinga pasakyti, kokia juodžiausio scenarijaus – avarijos Astravo AE – tikimybė, tačiau kaimyninės valstybės tokiam atvejui privalo būti pasiruošusios. Juolab, kad Vilnių ir Astravo jėgainę teskiria 45 kilometrai“, – akcentuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Giedrius Sakalinskas.

Visą straipsnį skaitykite 15min paruoštame multimedijos projekte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs