ENNSC 2021 m. atliko tyrimą, kuriuo siekta įvertinti vis dar besitęsiantį pandemijos poveikį, galintį turėti įtakos narkotikų politikos formavimui ateityje. Apklausose dalyvavo visos Europos šalys, tarp jų ir Lietuva. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD, Departamentas) kaip Europos narkotikų ir narkomanijos informacinio tinklo (Reitox) nacionalinis koordinatorius surinko informaciją apie COVID-19 poveikį narkotikus vartojantiems asmenims ir paslaugų teikimui Lietuvoje.
„Turimi duomenys rodo, kad nepaisant kai kurių narkotikų vartojimo sumažėjimo per pirmą karantino laikotarpį, daugelyje šalių narkotikų vartojimo lygis po vasaros laikotarpio, kai apribojimo priemonės buvo palengvintos, grįžo beveik į ankstesnį lygį“, – sako NTAKD direktorius prof. dr. Renaldas Čiužas.
Nacionalinių teisėsaugos ekspertų ataskaitose nurodoma, kad narkotikų rinka išliko atspari pandemijos sukeltiems apribojimams – sintetinių narkotikų bei kanapių augimas Europoje išliko stabilus. Taip pat stebimi narkotikų gabenimo pokyčiai – nors mažmeninės rinkos, veikiančios gatvėse, buvo apribotos karantino, tačiau rinkoje padidėjo šifruota prekyba naudojant socialinės žiniasklaidos priemones, pašto bei siuntimo į namus paslaugas.
Tyrimo metu buvo atskleista, kad pandemija turėjo įtakos Europos kokaino rinkai, didelių kiekių konfiskavimas tęsėsi iki 2021 m. Su tuo gali būti siejamas kai kuriose šalyse padidėjęs kokaino kreko prieinamumas. Pastebima, kad daugėja pranešimų apie suklastotas kanapes sintetiniais kanabinoidais ir mirčių, susijusių su šiomis medžiagomis.
Tyrimo išvados rodo sumažėjusį narkotikų vartotojų susidomėjimą medžiagomis, kurios paprastai vartojamos pasilinksmino vietose (pavyzdžiui, MDMA), bet narkotikų, vartojamų namuose, susidomėjimas išaugo. Tačiau karantino apribojimų palengvinimas vasaros laikotarpiu, daugelyje šalių buvo susijęs su grįžusiu stimuliuojančių narkotikų vartojimu. Taip pat buvo pastebėtas eksperimentinis psichodelinių narkotikų vartojimo padidėjimas.
Pareikšti susirūpinimai dėl piktnaudžiavimo benzodiazepinais ar kitais vaistais, naudojant ne medicininiais tikslais. Benzodiazepinų vartojimo padidėjimas pastebimas tarp įvairių gyventojų grupių, įskaitant didelės rizikos narkotikų vartotojus, asmenis, esančius laisvės atėmimo vietose ir asmenis, vartojančius pramoginiais tikslais.
Nuo 2020 metų liepos mėnesio vėl pradėjo veikti su narkotikų vartojimo susijusios paslaugos, įskaitant žemo slenksčio paslaugas, narkotikų vartojimo kambarius, stacionarias ir ambulatorinio gydymo paslaugas, tačiau naudojant griežtas saugumo priemones. Paslaugų teikėjai pranešė apie greitą prisitaikymą ir didesnį paslaugų lankstumą, naudojant nuotolines priemones, tačiau pabrėžia, kad tai kelia ir iššūkių dėl mažesnio technologijų prieinamumo tam tikroms klientų grupėms. Kalbant apie prevencines priemones, pakartotinas mokyklų uždarymas ir mokymasis nuotoliniu būdu, apsunkino prevencinių programų ir sveikatos skatinimo programų vykdymą.
Daugumoje Europos šalių nors laisvės atėmimo vietos įstaigose buvo stengiamasi išlaikyti pakaitinį gydymą opioidais, infekcinių ligų testavimą ir gydymą, su narkotikais susijusių paslaugų teikimas tebebuvo sumažėjęs.
Daugiau informacijos rasite šiame leidinyje.