Krovininio orlaivio avarija įvyko ankstyvą pirmadienio rytą. Jau čiuoždamas žeme lėktuvas užkabino gyvenamąjį namą, kuriame kilo gaisras. Be namų bent laikinai liko 14 žmonių, iš jų – du vaikai.
Visą informaciją apie šią nelaimę rasite čia.
Svarbiausia buvo išsigelbėti
Butus užplūdus liepsnai, kai kurie žmonės į lauką išbėgo vienmarškiniai, be telefonų, kiti dar spėjo pagriebti batus ar paltus.
„Išgirdusi garsus, pašokau iš lovos. Pamaniau, kad koks šilumos boileris sprogo, bet žiūriu dūmai eina, ugnis, pamaniau, kad kažkas ne taip. Dukra išvarė mane į lauką, tada pamačiau, kad kieme guli lėktuvo gabalas, viskas aplink degė, negalėjau suprasti, galvojau, gal langą atidaryti, vandens reikia...Vyras norėjo vandens žarną pajungti, bet ji prišalusi buvo“, – BNS pirmadienį ašarodama pasakojo Jadvyga Leonova.
Moteris avėjo šlepetes, buvo trumpomis kelnėmis, plonais marškinėliais.
J.Leonova dar tiksliai nežino, kaip nukentėjo butas, nes apžiūrėti jų kol kas neleidžia: „Norėjau kokių drabužių pasiimti, bet neleidžia, nes išbėgau be batų, vienais naktiniais, tik kelnes spėjau pagriebti. Vienaip ar kitaip nukentėjo keturi kambariai: vyro, mano, svetainė ir anūko kambarys. Per du aukštus.“
„Didžiulio garso pažadintas, staigiai apsirengiau, dokumentus pasiėmiau, telefoną. Pavojinga buvo daugiau kažką rintis, kai aplink viskas dega. Būtų buvę kvaila vaikščioti po namus ieškant pinigų ar dar kažko. Buvo baisu, nes galvojau apie kaimynus“, – pasakojo Vitalijus Pakšys.
Sklinda pagalbos prašymai
Socialiniuose tinkluose suskubta dalintis prašymais paremti šeimas.
Vienu tokiu dalijasi Lietuvos lenkų harcerių (skautų) organizacija.
„Pirmadienį Vilniuje įvyko tragiška nelaimė – krovininis lėktuvas sudužo šalia gyvenamųjų namų. Su giliu liūdesiu pranešame, kad šio įvykio metu nukentėjo vieno iš mūsų harcerių šeima. Jie prarado viską, ką turėjo – namus ir visus asmeninius daiktus. Pokalbyje su skauto mama sužinojome, kad paauglys pirmiausia nerimavo dėl savo uniformos…
Kaip organizacija negalime likti abejingi šiai tragedijai. Kiekviena, net ir mažiausia parama, yra labai svarbi ir gali reikšmingai prisidėti prie jų padėties pagerinimo. Todėl nuoširdžiai kviečiame prisidėti – kartu galime padėti jiems atsitiesti ir atkurti savo gyvenimą.
Tikimės jūsų pagalbos ir dėkojame už kiekvieną paramos formą. Kartu galime nuveikti daug!“ – rašoma organizacijos platinamame skelbime lenkų ir lietuvių kalbomis.
Norintiems ir galintiems paremti, suteikiami ir banko pavedimo duomenys: Daniel Masoic, LT127300020190053637. Paskirtis: Auka Masoit šeimai netekus namo.
Pagalbos prašymu pasidalino ir Vilniaus mokykla-darželis „Šaltinėlis“.
Jų prašymas nukreiptas visų pirma į savo bendruomenę – vaikų tėvus, kadangi šios įstaigos ketvirtokė yra viena iš tų dviejų vaikų, kurie liko be namų po šios nelaimės.
„Mūsų ketvirtos klasės mokinė ir jos šeima prarado stogą virš galvos. Prašome tėvų pagalbos!
Žmonės, kurie gali ir nori paremti šeimą po šios nelaimės, gali perduoti pinigus klasių ar darželio grupių auklėtojoms. Surinkti pinigai bus perduoti nukentėjusiai šeimai. Taip pat galima padaryti pavedimą“, – rašoma mokyklos-darželio skelbime, kur nurodoma ta pati banko sąskaita, kaip ir Lietuvos lenkų skautų organizacijos – Danielio Masoic, su paskirtimi „Auka Masoit šeimai netekus namo“.
Prašoma ir drabužių bei batų
Feisbuke aktyviai dalijamasi ir kitu pagalbos prašymu, jį platinti pradėjo vieno iš nukentėjusių vyrų kolegos.
„Tikriausiai visi girdėjote apie nelaimingą atsitikimą, kada Vilniuje nukrito lėktuvas. Įvykio metu nukentėjo mūsų kolegos, Traukinių valdymo Vilniaus regiono vagonų tikrintojo Andžej Masoic šeima.
Kolega neteko namų ir visų daiktų, kurie buvo namuose. Šiuo metu kolega su šeima yra saugūs, tačiau jiems reikalinga parama. Reikalingi moteriški, drabužiai S-M, batai 38 dydis ir 146 cm, batai 37 dydis. Vyriški XS-S 180cm, batai 44 dydis ir M 180 cm. batai 43 dydis.
Taip pat prašome, kiek kas galite prisidėti ir finansiškai. Kolegos sąskaitos Nr. LT327044000202611379 ANDŽEJ MASOIC“, – rašoma skelbime.
Šeimoms padeda Lietuvos Raudonojo Kryžiaus darbuotojai, jie nuolat budi ir viešbutyje, kur žmonės laikinai gyvena. Pirmosios siuntos nukentėjusiuosius jau pasiekė, jas gavus tikimasi patikslinti, kokie tolesni būtiniausi poreikiai ir kokios paramos labiausiai reikia.
Savivaldybė aiškinasi poreikius
Vilniaus meras Valdas Benkunskas antradienio spaudos konferencijoje sakė, kad apgriauto namo gyventojai apgyvendinti viešbutyje, rūpinamasi jų maitinimu, kitais poreikiais. Taip pat antradienį aiškinamasi, kokios pagalbos šeimoms labiausiai reikia.
Visiems jiems bus siūloma apsigyventi socialiniame būste, skiriamos socialinės išmokos.
„Mes pasiūlysime visiems persikelti į socialinius būstus, kol jie galės grįžti į savo namus. Suprantame, kad dalis namo sugriauta, reikės atstatyti.
Šiandien ta diena, kai nuėjus pirminiam stresui bus surinkta visa informacija apie pajamas, turtą ir viskas paskaičiuota, kas, kam ir kiek priklausytų“, – sakė meras.
Šiuo metu savivaldybė apgyvendino 13 žmonių, iš jų du yra vaikai. Dar vienas žmogus pasirinko išvykti į savo sodybą.
Anot V.Benkunsko, pats namas bus dar vertinamas, kokia jo būklė. Dalis jo nukentėjo itin stipriai, ugniagesiams teko išgriauti vieną sieną. Vis dėlto, nemaža dalis pastato nepažeista, tad įvertinus techninę būklę, bus sprendžiama, gal ten galima grįžti gyventojams.
Mero žiniomis, niekas iš gyventojų nebuvo apsidraudę.
Paklaustas, iš kokių pinigų bus namas atstatomas, meras teigė, kad šis klausimas per ankstyvas. Nelaimės priežastis aiški, todėl esą bus kalbamasi ir su aviakompanija, ir su siuntinių gabenimo įmone.