2021 10 09

Nuo COVID-19 mirė žinomas Palangos medikas Albinas Stankus

Penktadienio vakarą mirė žinomas Palangos politikos ir visuomenės veikėjas, medikas Albinas Stankus. 79-erių palangiškio gyvybę pasiglemžė COVID-19 liga, praneša „Vakarinė Palanga“. Anot šio portalo, A.Stankaus žmona ir dukra taip pat serga koronavirusu ir šiuo metu yra sunkios būklės.
Žvakė
Žvakė / 123RF.com nuotr.

Skelbiama, kad A.Stankus susirgo prieš kelias savaites, o pastarąsias dvi buvo gydomas Kauno klinikų reanimacijos skyriuje. Kaip skelbia „Vakarinė Palanga“, šiuo metu Kauno klinikose gydomos A.Stankaus žmona bei dukra.

Kaip skelbiama, nei A.Stankus, nei jo sutuoktinė nebuvo pasiskiepiję nuo koronaviruso.

Albinas Stankus gimė 1942 m. gegužės 22 d. Laukuvoje, Tauragės apskrityje.

1949 m. pradėjo mokytis Piekaičių pradinėje mokykloje. 1944 m. tėvas Ignas Stankus už partizaninę veiklą prieš sovietinę valdžią buvo nuteistas kalėti ir iki 1950 m. kalintas Permės srityje, po to ištremtas į Sibiro Krasnojarsko kraštą. 1952 m. motina Marija Stankienė savo noru su sūnumi ir dukra išvyko pas vyrą į Krasnojarsko kraštą, Abano rajoną, Dekabrskio kaimą.

Albinas Stankus baigė Abano vidurinę mokyklą ir 1960 m. pradėjo studijas Krasnojarsko medicinos institute. Baigęs vieną kursą, išvyko į Lietuvą ir 1966 m. užbaigė Kauno medicinos institutą, gydytojas. 1968 m. studijavo Vilniaus universiteto Tobulinimosi fakultete neurologijos mokslus. Nuo 1966 iki 1970 m. Klaipėdos respublikinės ligoninės nervų ligų skyriaus gydytojas.

Mokslinę veiklą pradėjo 1969 m., dirbo Kauno medicinos instituto Širdies ir kraujagyslių fiziologijos ir patologijos mokslinio tyrimo instituto Palangos filiale, kuriuo mokslo-tyrimo bazę kūrė nuo pat pradžios. Patalpas laboratorijoms suteikė p/n „Dailininkų kūrybos namai“ tuometinis direktorius Bronius Oškinis. Jame pirmieji Lietuvoje buvo pradėti paieškomieji moksliniai tyrimai reabilitacijos srityje, o įkūrus biocheminę laboratoriją – lipidų dinamiką taikant specifinius medikamentus (Atromid-S). 1975 m. apgynė disertaciją mokslo kandidato laipsniui įgyti, dabar – daktaras.

Savo disertacijoje 1975m. (vad. prof. Zigmas Januškevičius ir Aldona Jocevičienė) paskelbė, kad stimuliuojant per akis įvairiais šviesos dažniais smegenų žievės bioelektrinis aktyvumas visada atsako papildomais dvigubais ar trigubais dažniais, kurie priklauso nuo amžiaus: jauni asmenys atsako aukštesniais, negu stimuliuojama, o vyresni – žemesniais dažniais. Stebint galvos kraujotaka buvo rasta, kad miego arterijos pulsinės bangos turi dvi sistolines bangų viršūnes: ankstyvąją ir vėlyvąją. Šiuo metu mokslas pripažino šias struktūras, jų santykiui suteikė naują terminą – augmentacijos indeksą, kurio tyrimai parodė juo ryškų prognostinę reikšmę hipertoninės ligos atveju.

1974m. A. Stankaus iniciatyva buvo įgyta Hewlett-Packard HP9600 sistema su priedais (kompiuteris HP2100S, diskai, grafiniai displėjai, 12-bitų ASK, ploteriai ir kt.), kuri leido diskretizuoti ir analizuoti daugiakanalius fiziologinius procesus.

Nuo 1975m. (virš 30 metų) bendradarbiavo su pasaulinio masto mokslininku, Maskvos valstybinio universiteto psichofiziologijos katedros vedėju prof. E.N. Sokolovu (1920-2008), kuris kasmet atvykdamas į Palangą, padarė gilų poveikį vykdomai mokslinei veiklai. Būdamas daugeliu pasaulio akademijos nariu, dažnai lankėsi užsienyje, teikdavo gilias hipotezes ir išvadas.

1985–1987 m. LTSR valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetų Pedagogikos ir psichologijos katedros docentas. 1985–1990 m. bendradarbiavo su Maskvos medicinos ir biologinių problemų mokslinio tyrimo institutu ruošdamas širdies ir kraujagyslių sistemos kompiuterinės diagnostikos metodus, kurie buvo taikomi identifikuojant kosmonautų ir jūreivių funkcinę būseną.

A.Stankus buvo Klaipėdos universiteto dėstytojas, profesorius, išradėjas.

1988 m. Lietuvos Sąjūdžio Palangos tarybos narys. Nuo 1995 m. Lietuvos centro sąjungos narys, 1995–2000 m. Palangos skyriaus pirmininkas, nuo 2005 m. Lietuvos centro partijos Palangos skyriaus narys, nuo 2009 m. LCP partijos pirmininko pavaduotojas. 2013–2016 m. gegužes mėn. LCP partijos pirmininkas. 2016 m. gegužės 28 d. tapo Lietuvos centro partijos pirmininko pavaduotoju.

1991-1995 m. Palangos miesto tarybos deputatas, Palangos miesto tarybos deputatas, 1995–1997 m., 1997–2000 m., 2000–2003 m., 2003–2007 m. ir nuo 2011 m. Palangos savivaldybės tarybos narys.

Lietuvos klinikinės fiziologijos draugijos narys, Klaipėdos kardiologų draugijos narys, Lietuvos biomedicininės inžinerijos draugijos narys, Pasaulinės ir Lietuvos hipertenzijos lygos narys, Lietuvos neurologų asociacijos narys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis