2021 02 15

Nuo COVID-19 pradedami skiepyti senjorai, Kaune vakcinų poreikis – milžiniškas, būta net sukčiavimo atvejų

Vasario 16-ąją Kaune nuo COVID-19 pradedami skiepyti 80 metų amžiaus ir vyresni gyventojai. Antradienį planuojama paskiepyti apie 500 senjorų. Kauno miesto poliklinikos, kuri vykdo vakcinavimo procesą, vadovas Paulius Kibiša 15min atskleidė, kad skiepų poreikis – milžiniškas. Pasak jo, vis dažniau nuomonę dėl vakcinos pakeičia net ir didžiausi skeptikai. Pasitaikė ir sukčiavimo atvejų.
Buvusiame pašte įrentas vakcinacijos punktas
Buvusiame pašte įrentas vakcinacijos punktas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Pasak Kauno miesto mero patarėjo ryšiams su visuomene Tomo Jarusevičiaus, iki šios dienos Kaune paskiepyta daugiau nei 3 tūkst. švietimo įstaigų darbuotojų. Kauno miesto poliklinikos koordinuojamas vakcinavimo centras iš viso jau yra paskiepijęs beveik 8,3 tūkst. kauniečių (Kauno regiono ligoninėse medikų ir gydymo įstaigų personalo vakcinacija nuo gruodžio pabaigos vykdoma atskirai).

80 metų ir vyresnio amžiaus grupės senjorai Kaune bus pradėti skiepyti jau rytoj – vasario 16-ąją, nuo 11 valandos.

Trečiadienį pradedamos ir revakcinacijos procedūros, t. y. suteikiami antrieji skiepai kitoms prioritetinėms grupėms priklausantiems asmenims – medikams, vaistininkams ir t.t., kurie jau buvo paskiepyti pirmąja vakcina. Antrąja vakcinos doze pradedami skiepyti ir globos bei slaugos įstaigų pacientai.

Pradedama ir 65-erių metų amžiaus bei vyresnių grupės kauniečių registracija skiepams, – vyksta vadinamasis registravimasis „į eilę“.

„Iš viso Kauno miesto vakcinavimo centras iki šiol yra sulaukęs beveik 11 tūkst. vakcinų dozių. Virš 2,5 tūkst. jų šiuo metu yra dar likusių ir artimiausiomis dienomis bus panaudota“, – 15min teigė T.Jarusevičius.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Buvusiame pašte įrengtas vakcinacijos punktas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Buvusiame pašte įrengtas vakcinacijos punktas

Užsiregistravo apie 13 tūkst. senjorų

Kaip 15min teigė Kauno miesto poliklinikos vadovas P.Kibiša, pasiruošimas vasario 16-ąją prasidedančiai senjorų vakcinacijai pradėtas prieš keletą savaičių – miesto poliklinikos pacientams sudaryta galimybė užsiregistruoti skiepui sistemoje.

„Senjorai užsiregistruoti skiepijimui buvo kviečiami mišriu būdu – vieni patys registravosi sistemoje ir tuo labai padėjo mūsų darbuotojams, kitiems skambino mūsų registratorės. Mažėjant amžiaus cenzui, skaičius žmonių didės ir dar labiau reiks pacientų proaktyvumo“, – paaiškino P.Kibiša.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paulius Kibiša
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paulius Kibiša

Privačių šeimos klinikų Kaune pacientai, anot jo, dėl galimybės pasiskiepyti nuo COVID-19 turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Kiekviena privati klinika atskirai nusprendžia, kaip registruoti vakcinacijai savo pacientus. Gautus vakcinuojamųjų duomenis privačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos pateikia savivaldybės numatytai besiskiepijančių registravimo sistemai.

„Kauno miesto poliklinikos ir privačių šeimos klinikų pacientai senjorai bus skiepijami lygiomis teisėmis. Privačių šeimos klinikų pacientų sąrašai bus importuojami į mūsų medicininę informacinę sistemą. Tad lygiai taip pat kviesime skiepui ir senjorus, užsiregistravusius privačiose asmens priežiūros įstaigose.

Rytoj, štai, paskiepysime vienodą skaičių savų ir privačių klinikų pacientų – apie 500 senjorų iš viso. Išdėliojome retesnius apsilankymus, nes vyresnio amžiaus žmonės kiek lėčiau viską atlieka. Norisi, kad jie jaustųsi patogiai, nebūtų skubinami ir raginami“, – patikino Kauno miesto poliklinikos vadovas.

Kauno miesto poliklinikoje registruotų pacientų, kurie yra sulaukę 65-erių metų, yra apie 43 tūkst.

Senjorai vasario 16 dieną Kaune bus skiepijami „Pfizer-BioNTech“ vakcina. Vasario 12 dienos duomenimis, skiepui nuo COVID-19 buvo užsiregistravę apie 10,3 tūkst. Kauno miesto poliklinikos pacientų, priklausančių senjorų grupei. Iš privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų sulaukta sąrašų dar su 2,6 tūkst. pacientų. P.Kibišos teigimu, tas skaičius nuolat auga.

„Kauno miesto poliklinikoje registruotų pacientų, kurie yra sulaukę 65-erių metų, turime apie 43 tūkst. Manome, kad iš viso Kaune tokių gali būti apie 80 tūkst. Tokių, kurie yra sulaukę 80-ties metų, poliklinikoje turime apie 9 tūkst. Skaičiai milžiniški. Nė vieno, kuris nori ir sutinka būti paskiepytas, neturi kontraindikacijų, nepaliksime nepaskiepyto“, – teigė pašnekovas, pabrėžęs, kad suplanuotas visas šios savaitės vakcinavimo ir revakcinavimo procesas.

P.Kibiša: „Skiepas – didžiulė privilegija“

P.Kibiša negalėjo pasakyti, koks procentas senjorų atsisako skiepytis. Kai kurie jų skiepytis juk gali nepageidauti ir dėl to, kad turi antikūnų arba serga kokia kita liga.

„Matome, kad keičiasi žmonių nuomonės. Tas pats buvo ir su medikais, ir su mokytojais. Iš pradžių į skiepus nuo COVID-19 žiūrėta skeptiškai, vėliau, matant, kad kolegos aplink skiepijasi, apsigalvota.

Lietuvoje atsisakymas pasiskiepyti, jei priklausai prioritetinei grupei, nereiškia, kad esi „užbanintas“ ir nebegalėsi pasiskiepyti ateityje. Gali bet kada registruotis ir skiepytis. Turime vis dar ir besiskiepijančių medikų. Bus, manau, ir tokių mokytojų. Testuotų jų su neigiamais atsakymais yra apie 5 tūkst. Paskiepytų – apie 3 tūkst. Dar 2 tūkst. kažkur „kabo“. Ar jie nespėjo, ar jie dar yra neapsisprendę, nežinome“, – teigė P.Kibiša.

Galimybę būti prioritetinėje grupėje ir gauti skiepą jau dabar jis laiko didžiule privilegija, tik ne visi tai supranta. Pasak jo, užsiregistruoja ir galiausiai numatytu laiku nepasirodo apie 7 proc. žmonių. Nepasirodymo priežastys – įvairios.

Numatytu laiku nepasirodo apie 7 proc. skiepytis užsiregistravusių žmonių.

„Tie, kurie dabar atsisako skiepytis, o vėliau persigalvoja ir iš naujo registruojasi... Mes vėl priversti naudoti savo resursus... Kyla piktnaudžiavimo atvejų. Dėl ko? Dėl to, kad yra milžiniška skiepų nuo COVID-19 paklausa. Yra daugybė žmonių, kurie nori pasiskiepyti, mokėtų ir pinigus už skiepą, jei tik būtų tokia galimybė.

Mano galva, neteisinga, kad žiūrime taip liberaliai: nenori skiepytis dabar, nieko, užregistruoti galėsime vėliau jus iš naujo, kai apsigalvosit. JAV, pavyzdžiui, yra kitaip. Į namų valdą ateina laiškas, kuriame surašyti visi ten gyvenantys žmonės. Jiems nurodyta, kada ir kur atvykti. Neatvykai, negausi skiepų – tu išbraukiamas. Niekas nežaidžia“, – nuomonę išsakė P.Kibiša.

Jis patikino, kad vakcinavimas – milžiniškos lėšos, kurios yra skiriamos valstybės, tai yra iš visų mokesčių mokėtojų pinigų. Visi, anot pašnekovo, mokame už tai, kad pasiektume visuotinį, 70 proc. siekiantį, imunitetą.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Buvusiame pašte įrentas vakcinacijos punktas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Buvusiame pašte įrentas vakcinacijos punktas

Kartą rado tuščią vakcinos buteliuką

Kauno miesto poliklinikos vadovo teigimu, su vakcinacijos procesu šiuo metu Kaune dirba apie 50 asmenų. Jei gaunamų vakcinų skaičiai imtų didėti, skiepyti būtų imta ir numatytoje bei tam pritaikytoje ledo arenoje. Tuomet išaugtų ir vakcinacijai paskirtų Kauno miesto poliklinikos darbuotojų skaičiai. Tokio šuolio tikimasi jau kovo pradžioje.

Paklaustas, kiek šiandien valstybei jau atsiėjo vakcinavimo procesas Kaune, jis atsakė, kad sąskaita už sausį ministerijai jau pateikta, ji siekia 20–30 tūkst. eurų. Kauno miesto savivaldybė atskirai rūpinasi patalpų, skirtų vakcinavimui, nuoma, išlaikymu, valymu bei apsauga.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Buvusiame pašte įrentas vakcinacijos punktas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Buvusiame pašte įrentas vakcinacijos punktas

„Fiksuotos mūsų išlaidos, manau, mažės. Štai specialus šaldiklis, palaikantis itin žemą temperatūrą, reikalingą vakcinai, mums atsiėjo daugiau nei 10 tūkst. eurų. Atsieina ir darbuotojų papildomas mokymas. Vėliau, manau, didės mūsų našumas ir vakcinavimo greitis. Iš pradžių per dieną buvo paskiepijami keli šimtai žmonių, dabar jau skiepijame „atsipūtę“ ir 700. Kitą savaitę su tais pačiais resursais artėsime jau prie 1000 asmenų paskiepijimo per dieną“, – teigė P.Kibiša, pats jau paskiepytas pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze.

Anot jo, į Kauną atkeliauja apie 20 proc. valstybės kaskart gaunamų vakcinos dozių. Paklaustas, ar būta tokių atvejų, kai dėl klaidos kokia vakcina nebuvo panaudota, P.Kibiša užsiminė apie įvykį, kai kartą iš gamintojų buvo gautas tuščias buteliukas – gamybinė klaida.

„Pradžioje visko pasitaikė. Atidarome „Modernos“ vakcinos buteliuką, kuriame – 10 dozių. Ateina du žmonės ir baigiasi darbas. Gal keliolika dozių praradome taip“, – paaiškino P.Kibiša.

Kitą savaitę su tais pačiais resursais artėsime jau prie 1000 asmenų paskiepijimo per dieną.

Jis prisiminė ir vieną pasiskiepyti atėjusį asmenį, kuriam prireikė medikų pagalbos – dėl streso pakilo spaudimas. Tai, anot P.Kibišos, nebuvo skiepo pasekmė.

Bandė pasinaudoti kitam skirta SMS žinute

O kaip dėl sukčiavimo atvejų?

„Buvo, kad bandė pilietis patekti skiepui ne su jam skirta SMS žinute. Apsauga tikrina asmens dokumentus, tad planas neišdegė. Apie tai pranešta policijai. Dažnai pasitaiko, kad ateina žmonės tiesiog iš gatvės, tikina, kad turi II invalidumo grupę ir prašo paskiepyti. Paklausi, ar gavo SMS žinutę, ar kalbėjo su savo šeimos gydytoju. Paaiškėja, kad ne. Pasikartosiu, žmonių noras skiepytis – milžiniškas“, – patikino P.Kibiša.

Paklaustas apie šalutinius vakcinų nuo COVID-19 požymius, jis atsakė, kad ši vakcina niekuo neišsiskiria iš kitų vakcinų. Būta atvejų, kai paskiepyti kolegos paskambino ir pasakė, kad neateis į darbą, nes pakilo temperatūra, prastai jaučiasi. Tai, anot pašnekovo, suprantama.

„Kiekvienas individualiai reaguoja į skiepą. Kas yra skiepas? Tai iššūkis ar provokacija mūsų imuninei sistemai. O ji reaguoja į iššūkį uždegimu – karščiavimu, patinimu, skausmu. Tai mūsų imuninės sistemos atsakas. Normalu. Man nuo pneumokokinės vakcinos labiau skaudėjo.

O tos kalbos, kad kažkas kažkam dar turėtų kompensuoti tariamą vakcinos žalą... Žmogau, jei tavo tokia imuninė sistema... Tau duoda nemokamai skiepą ir duoda jį prioriteto tvarka, kaip gali dar aiškinti, kad kažkas tau kažką turi kompensuoti. Ciniška“, – ironiškai šyptelėjo P.Kibiša.

Pasak jo, kuo toliau, tuo vakcinavimo procesas taps sudėtingesnis, juk atsiranda ir daugiau vakcinų.

„Turime jau tris skirtingas vakcinas. Reikia jų nesupainioti, atskirti, nes taikomos skirtingos laikymo sąlygos, skirtingi laikai tarp pirmos ir antros injekcijos. Didėja ir skaičiai – tiek atvykstančių vakcinų, tiek grupių, kurios numatytos skiepyti“, – teigė P.Kibiša.

Nuo pandemijos pradžios Kauno mieste iš viso fiksuoti 21 420 COVID-19 atvejai. Pasveikusiais laikomi 15 066 kauniečiai. Mirčių registruota 606. Šiandien COVID-19 vis dar serga 5 718 kauniečiai, naujai nustatytų atvejų – 33. Kaunas priskiriamas raudonajai zonai.

Skiepai senjorams – daugiau nei pusėje savivaldybių

Kaip skelbia BNS, daugiau nei pusė savivaldybių šią savaitę ketina pradėti vyresnių nei 80 metų gyventojų vakcinaciją nuo COVID-19.

Kaip BNS informavo Sveikatos apsaugos ministerija, tarp pradedančių vakcinaciją savivaldybių bus ir didmiesčiai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Panevėžys.

Visose savivaldybėse vyresnių nei 80 metų gyventojų skiepijimas turėtų būti pradėtas kitą savaitę.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Senjorai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Senjorai

Anksčiau pirmadienį ministerija pranešė atnaujinusi COVID-19 vakcinacijos planą, pagal kurį kovą numatyta pradėti skiepyti visus, vyresnius nei 65-erių gyventojus, taip pat sergančiuosius lėtinėmis ligomis. Masinė gyventojų vakcinacija turėtų būti pradėta balandį.

Pagal šį planą, be jau paskiepytų grupių, toliau vasarį ketinama vakcinuoti darželių darbuotojus, pradinių klasių pedagogus, specialiųjų poreikių ugdymo specialistus, onkologinius pacientus, turinčiuosius ŽIV, 75-erių ir vyresnius gyventojus.

Antrąja doze skiepyti numatyta vaistinių darbuotojus, sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojus, neturinčius sąlyčio su COVID-19 pacientais, taip pat karius, žvalgybos pareigūnus, dalyvaujančius karinėse ar tarptautinėse operacijose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis