„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 11 22

Dėl COVID-19 tėvo netekęs R.Turonis turi ką pasakyti skeptikams: atsipeikėkite, virusas žudo negailestingai

Švietimo konsultanto Romo Turonio šeima yra viena iš 386 šeimų Lietuvoje, netekusių artimojo dėl koronaviruso. Šia liga susirgusį tėvą palaidojęs vyras pripažino, kad iš pradžių apie blogiausią diagnozę net nesusimąstė, bet koronaviruso skeptikams gali patvirtinti: virusas tikrai žudo.
VUL Santaros klinikos. Kova su koronavirusu
Kova su koronavirusu / Vidmanto Balkūno nuotr.

Suprastėjusia sveikata sąjūdietis ir tremtinys iš Rokiškio Pranas Turonis pradėjo skųstis dar lapkričio pradžioje. Vyras užsiminė, kad vis dažniau pakosėja, tapo sunkiau ir kvėpuoti.

„Dar lapkričio 1-ąją šnekėjome telefonu su tėčiu, buvo jau pasibaigę rinkimai, o mes visada mėgome juos aptarti. Taip ramiai pašnekėjome, bet tėtis prasitarė, kad kosėja ir jį šiek tiek kankina dusulys. Sakė, kad buvo sode, padirbėjo, bet lyg per daug nesušalo“, – pasakojo senolio sūnus Romas Turonis.

Jo teigimu, šeima pagalvojo, kad tai tiesiog peršalimas, todėl sūnus palinkėjo tėčiui sveikatos ir atsisveikino. Tačiau P.Turonio sveikata pradėjo blogėti dar labiau – kosulys ir dusulys vis stiprėjo, pradėjo kilti temperatūra.

„Tėtis paskambino šeimos gydytojai, ji taip pat pasakė, kad čia turbūt tik peršalimas. Bet tėčio būklė vis blogėjo, kol galiausiai jį išvežė į Rokiškio ligoninę. Nors jis atrodė silpnas, visa kita lyg buvo neblogai“, – prisiminė R.Turonis.

Tačiau jau kitą dieną artimieji sužinojo, jog P.Turonis vis dėlto neperšalo – garbaus amžiaus vyras užsikrėtė koronavirusu. Netrukus jis buvo pervežtas į Respublikinę Panevėžio ligoninę, Infekcinių lygų skyrių, o artimieji vyro pamatyti jau nebegalėjo.

Tėtis paskambino šeimos gydytojai, ji taip pat pasakė, kad čia turbūt tik peršalimas.

„Ligoninėje jam šiek tiek pagerėjo, jau nusiėmė ir deguonies kaukę, atsirado apetitas. Susiskambinome su mama, abiem pasidarė šiek tiek ramiau. Bet kitą dieną gavau skambutį iš mamos, kad netekome tėčio. Tai buvo labai skausminga. Taigi turiu mirties liudijimą, kuriame aiškiai parašyta, kad mirtį sukėlė COVID-19 liga“, – aiškino vyras.

Asmeninio archyvo nuotr./P.Turonio sūnus Romas Turonis
Asmeninio archyvo nuotr./P.Turonio sūnus Romas Turonis

Koronaviruso net neįtarė

Nors pirmieji P.Turoniui pasirodę simptomai priminė koronavirusą, jo sūnus sako, kad iš pradžių jokių rimtesnių įtarimų nekilo. Pasak jo, Rokiškyje gyventojų nedaug, tėvai gyveno uždarą gyvenimą, esą net per Vėlinės tėtis liko namuose ir kapų nelankė.

„Kovo mėnesį tėtis turėjo sunkų plaučių uždegimą, gulėjo ligoninėje, bet išgijo. Tėvai galvojo, kad čia vėl peršalimas, ar vėl tas plaučių uždegimas. Minties, kad čia koronavirusas, iš pradžių net nebuvo. Turbūt tą patį galvojo ir šeimos gydytoja.

Labai sunku atsekti, kur jis tą virusą pasigavo, nes jis visą laiką buvo namuose, važiuodavo tik į sodą ar parduotuvę, stengdavosi visus reikalus tvarkyti ryte, kai būdavo mažiau žmonių, visada nešiojo kaukę.

Gavau žinutę, kad už kelis eurus parduodu savo tėvo atminimą.

Laiptinėje tik eidavo pasirėmęs turėklą, nes kitaip neužlipdavo laiptais. Galbūt dar pasitrynė veidą, juk mažai čia to viruso tereikia. Galbūt ir greitojoj galėjo užsikrėsti, gal pačioj ligoninėj, nors simptomai tai jau buvo ir anksčiau“, – spėliojo vyras.

Jis patikino, kad nei jis, nei motina koronaviruso simptomų nejaučia, bet testus darysis.

Nors koronavirusas ir buvo aptiktas per vėlai, R.Turonis medikams gražių žodžių tikrai negaili. Pasak jo, gydytojai nieko nuo artimųjų neslėpė ir puikiai dirbo savo darbą.

„Pasitikėjome medikais. Negaliu nieko blogo pasakyti, nes jie dirbo savo darbą, kuris ypač dabar yra be galo sunkus. Aš tai labai vertinu“, – teigė R.Turonis.

Susidūrė ir su skeptikais

Švietimo srityje dirbantis R.Turonis pripažįsta, kad savo pažįstamų rate turi žmonių, kurie virusą neigia ir nevengia to parodyti, todėl po tėvo mirties norėjosi juos „pamokyti“. Vyras savo feisbuko paskyroje išplatino įrašą, kuriame atvirai papasakojo apie tėvo mirtį ir ragino saugoti vieniems kitus.

„Kai rytoj pamatysite mirusiųjų nuo covido skaičių, pabandykite juose įžvelgti žmones. Tame skaičiuje bus mano tėtis. Taip, jis buvo rizikos grupėje, taip, jis nugyveno gražų gyvenimą. Bet jis dar turėjo planų, jis dar norėjo gyventi. Jis norėjo pamatyti, kaip vyriausiasis anūkas atveš parodyti savo draugę, vidurinioji anūkė – universiteto diplomą, jauniausias anūkas parodys pirmoko dienyną. Nebepamatys“, – rašė R.Turonis.

Jis sako siekęs atkreipti dėmesį, kad virusas ne tik egzistuoja – jis negailestingai žudo.

„Virusas prasibrovė. Kažkas užnešė į ramųjį Rokiškį koroną. Nematau tikimybės atsekti, iš kur ir kaip. Pradžioje pykau ant covidiotų ir viruso neigėjų, bet atlėgo. Rašau, kad žmonės išgirstų ir suprastų – virusas žudo. Saugokime save ir kitus. Padėkime vienas kitam atitolinti artimųjų netektį. Juk labai skauda“, – feisbuke skaudžią patirtį liejo R.Turonis.

Sauliaus Žiūros nuotr./COVID-19 skyrius Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje
Sauliaus Žiūros nuotr./COVID-19 skyrius Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje

Švietimo specialistas 15min užsiminė, kad palaikymo ir užuojautos dėl netekties sulaukė tikrai daug, tačiau neišvengė ir skeptikų žinučių. Kai kurie išdrįso ir suabejoti P.Turonio mirties priežastimi.

„Gavau žinutę, kad už kelis eurus parduodu savo tėvo atminimą, kad meluoju dėl jo mirties priežasties. Tai pykdo ir labai žeidžia. Kai kurie žmonės yra įsitikinę, kad už mirties liudijimą kažkas siūlo pinigų, kad į jį kaip mirties priežastį įrašytų COVID-19. Mano manymu, tai visiškas absurdas, nes tik gydytojas gali nustatyti ligą ir mirties priežastį.

Neseniai gavau skambutį iš vienos kolegės, kuri verkdama manęs klausė, ką daryti, nes nuo COVID-19 tą dieną mirė jos mama. Labai svarbu, kad žmonės atsipeikėtų ir pamatytų, kad virusas žudo. Tai ne tik mano žodžiai – tai juk gydytojų ir specialistų žodžiai“, – sakė R.Turonis.

Atrodo, kad tie žmonės neskaito, nežiūri žinių, yra užsiblokavę. Gal jie galvoja, kad, jei neužsikrėtė per pirmąją bangą, tai neužsikrės ir per antrąją?

Vyras tikina nesuprantantis, kodėl dalis žmonių į virusą pradėjo žiūrėti neatsakingai. Pasak R.Turonio, žmonių vienybė per pirmąją koronaviruso bangą jį labai žavėjo, tačiau dabar situacija tampa vis sunkiau kontroliuojama.

„Atrodo, kad tie žmonės neskaito, nežiūri žinių, yra užsiblokavę. Gal jie galvoja, kad, jei neužsikrėtė per pirmąją bangą, tai neužsikrės ir per antrąją? Nežinau, kaip tai paaiškinti – paskelbiamas karantinas, o Vilnius visą vakarą švenčia mieste. Aš pats elgiuosi atsakingai, saugausi, dirbu nuotoliniu būdu, bet kodėl žmonės nebegali būti atsakingi, nesuvokiu“, – apgailestavo R.Turonis.

„Norisi kažką daryti, pasakyti, kad pakentėkite, jau tuoj bus vakcina. Absurdas yra tikėti visokiais šarlatanais ir sąmokslo teorijomis, o ne mokslu. Tą pyktį dabar jau suvaldau ir noriu kažkokiais būdais prieiti prie tų žmonių ir jiems pasakyti: atsipeikėkite. Jeigu nenorite saugoti svetimų žmonių, saugokite bent jau savo artimuosius, jiems irgi juk visa tai gresia. Vis tik tikiu, kad tų skeptikų yra nedaug, ir žmonės yra sąmoningi“, – kalbėjo R.Turonis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“