2021 07 03 /13:56

Nuo Kinijos nusisukanti Lietuva pavadino Japoniją svarbiausia partnere Azijoje

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis šeštadienį pareiškė paramą Japonijos strateginei iniciatyvai plėsti ryšius, pavadindamas šalį svarbiausia partnere Azijoje.

Tai yra alternatyva glaudesniems santykiams su Kinija, nuo kurios Lietuva pastaruoju metu didino atstumą, baimindamasi nepageidaujamos Pekino įtakos.

„Lietuva vertina Japoniją kaip svarbiausią partnerę Azijoje, todėl sieksime, kad mūsų dvišaliai santykiai būtų pakelti į kokybiškai naują strateginės partnerystės lygmenį“, – pareiškime žiniasklaidai po susitikimo su Vilniuje viešinčiu Japonijos užsienio reikalų ministru Toshimitsu Motegi sakė G.Landsbergis.

„Sutarėme gilinti dvišalį bendradarbiavimą visose srityse ir visuose formatuose“, – pridūrė jis.

Ministras taip pat parėmė Tokijo inicijuotą laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono strategiją, apimančią glaudesnius ekonominius ir politinius ryšius.

„Pasisakome už glaudesnį Europos Sąjungos bendradarbiavimą su bendramintėmis regiono valstybėmis, remiame Japonijos laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenyno viziją“, – kalbėjo G.Landsbergis.

Lietuvos ministro pareiškimai atspindi Vyriausybės pastangas siekti glaudesnių ryšių su liberaliomis demokratijomis Azijoje.

Tuo tarpu Vilniaus ir Pekino santykiai pastaraisiais mėnesiais prastėjo.

Lietuva kritikavo žmogaus teisių padėtį Kinijoje, blokavo kinų investicijas, o Vyriausybė paskelbė apie ketinimus atidaryti prekybos atstovybę Taivane, kurį Kinija laiko maištaujančia savo provincija.

Visa tai vainikavo Lietuvos sprendimas pasitraukti iš Vidurio ir Rytų Europos šalių bei Kinijos bendradarbiavimo formato 17+1, paraginus ES rasti bendrą poziciją dėl santykių su Pekinu.

G.Landsbergis sakė, kad Lietuva skirs didelį dėmesį ekonominių ryšių galimybėms su Japonija, kurias atveria ES susitarimai su Tokiju.

Jis tvirtino, kad Lietuva bendrardarbiaus su Japonija mokslo ir tyrimų, inovacijų, o ypač gyvybės mokslų ir sveikatos apsaugos srityse, transporto ir energetikos projektuose, išnaudojant Klaipėdos uosto infrastruktūrą.

„Lietuvoje laukiame Japonijos investicijų“, – pareiškė ministras.

Japonijos diplomatijos vadovas teigė norintis plėsti Japonijos ir Vilniaus bendradarbiavimą gyvybės mokslų ir švarios energetikos sektoriuose.

Gabrielius Landsbergis susitiko su Japonijos užsienio reikalų ministru Toshimitsu Motegi
Gabrielius Landsbergis susitiko su Japonijos užsienio reikalų ministru Toshimitsu Motegi

„Tikiuosi, kad Japonijos kompanijos atneš technologinių pranašumų ir toliau prisidės prie plataus masto infrastruktūros projektų, kurie sustiprins Europos integraciją su trimis Baltijos šalimis, įskaitant Lietuvą“, – teigė T.Motegi, paminėjęs Japonijos įmonių norą dalyvauti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijoje su Vakarų Europa.

Lietuvos ir Japonijos ministrai taip pat aptarė padėtį savo regionuose, pradedant Kinija bei Šiaurės Korėjos branduoline programa ir baigiant situacija Baltarusijoje.

Lietuvoje viešintis T.Motegi taip pat susitinka su ministre pirmininke Ingrida Šimonyte, o vėliau vyks į Kauną pagerbti Antrojo pasaulinio karo metais žydus nuo Holokausto išgelbėjusio diplomato Chiunes Sugiharos atminimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais