Lietuvos kariai misiją Afganistane pradėjo 2005 metų vasarą. Šiemet lapkritį į Goro provinciją išvyks jau 10-oji grupė.
Padėdami Afganistano valdžiai užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas atkurti provinciją, sugriautą ilgą laiką trukusių karinių veiksmų, kariai taip pat stengiasi palaikyti draugiškus ryšius su vietiniais gyventojais, ypač – mokyklų bendruomenėmis. Savo akimis Goro provincijoje esančias mokyklas ir jas lankančius vaikus matę kariai prisimena, jog daugelyje vietų pamokos vyksta itin prastomis sąlygomis: didelė dalis mokyklų neturi pastatų, trūksta kvalifikuotų mokytojų, moksleiviai nėra aprūpinti mokyklinėmis priemonėmis, daugelis vaikų neturi šiltų drabužių.
Vyr. ltn. M.Varnos nuotr./Lietuvos kariai vaikams pasakoja apie minas ir jų keliamą pavojų. |
Liūdną Afganistano mokyklų kasdienybę atspindi statistika: mokyklas lanko 130 tūkst. vaikų, per dieną viena kėde pasidalina net 43 mokiniai. Šiuo metu Goro provincijoje veikia apie 600 mokyklų, tačiau tik pusšimtis iš jų yra įsikūrę pastatuose, likusios pamokas rengia tarptautinės bendruomenės padovanotose palapinėse arba atvirame lauke.
Vienintelis apribojimas – raudona spalva
Norėdami ne tik morališkai, bet ir praktiškai padėti Goro provincijos vaikams, Lietuvos Caritas ir Lietuvos Kariuomenės 10-oji provincijos atstatymo grupė nusprendė atgabenti Afganistano moksleiviams lietuvių numegztų žieminių kepurių.
Vyr.ltn. M.Varnos ir URM nuotr./Afganistano moksleiviai |
„Visus mokančius megzti, prašome rasti laiko ir numegzti bent po vieną žieminę kepurę ir ją atnešti į artimiausią Caritas būstinę. Tiesa, kepurės neturėtų būti vientisos raudonos spalvos: ji afganistaniečiams sukelia negerus jausmus. Jų kultūroje raudona simbolizuoja blogį“, – sakė Lietuvos Caritas atstovė spaudai Laima Petraitytė. Jokių kitų apribojimų mezgėjų fantazijai nėra: galima išmegzti įvairius simbolius, pavyzdžiui, Lietuvos ir Afganistano vėliavas, derinti skirtingas spalvas, piešinius.
Žieminių kepurių Carito darbuotojai lauks iki rugsėjo 25 dienos. Akcijos rengėjų teigimu, kiekviena numegzta kepurė bus priimama bet kuriame Caritas skyriuje ir iškeista į akcijos ženkliuką, kuriame pavaizduota megzta vaikiška kepurė bei Lietuvos ir Afganistano vėliavų simboliai.