„Nepaisant ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio ir Seimo valdančiosios „valstiečių“ frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio viešų patikinimų, kad tokie įrašai turi būti laisvai prieinami, realybėje niekas nepasikeitė: minėto Kaimo reikalų komiteto garso įrašo gauti taip ir nepavyko. Tai dar labiau sustiprina nuomonę, kad įrašas, kuriame buvo kalbama ir apie žemės įsigijimo ribojimą, jei pirkėjo turimas plotas viršija 500 ha, yra slepiamas, – pranešime žiniasklaidai cituojamas G.Landsbergis. – Kadangi tokių asmenų grupei priklauso ir R.Karbauskis, jo šeimos nariai bei jo vadovaujamas UAB „Agrokoncernas“, bet kokie minėto įstatymo pakeitimai yra labai jautrūs ir su jo svarstymu susijusi informacija be jokių ribojimų turėtų pasiekti visuomenę.“
Seimo narys privalo turėti galimybę susipažinti su visų Seimo padalinių dokumentais.
Parlamentaro įsitikinimu, „Seimo narys privalo turėti galimybę susipažinti su visų Seimo padalinių dokumentais, kurių reikia jo, kaip Tautos atstovo teises turinčio asmens, veiklai atstovaujant rinkėjų interesams bei ginant viešąjį interesą ir užkertant kelią grupinių ar asmeninių interesų įtvirtinimui Seimo komitetuose svarstomuose teisės aktuose“.
Seimo Kaimų reikalų komiteto posėdžio metu, kurio garso įrašo prašė G.Landsbergis ir Seimo narės Aušrinė Armonaitė, Aušra Maldeikienė bei 15min, buvo aptariamas siūlymas peržiūrėti Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatyme įtvirtintą susijusių asmenų sąvoką ir nustatyti, kad susijusiais asmenimis gali būti laikomi ir pilnamečiai vaikai, ir kiti artimieji, jei „jie vykdo bendrą ūkinę veiklą, kurios apimtį nustato žemės ūkio ministras“.
Toks pasiūlymas būtų galėjęs smarkiai apriboti R.Karbauskio ir jam artimų asmenų manevro laisvę supirkinėjant žemes per šeimos įmones. Posėdžio metu jis buvo atmestas.
Seimo kanceliarijos parengtą atsakymo projektą, pagal kurį viešų komitetų posėdžių garso įrašai nėra oficialūs dokumentai, kuriuos privaloma viešinti, vienbalsiai patvirtino Seimo valdybos nariai Viktoras Pranckietis, Rima Baškienė, Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė.
Šeštadienį viešų Seimo komitetų posėdžių garso įrašų neviešinimą sukritikavo ir premjeras Saulius Skvernelis, kuris teigė, jog tokie duomenys turi būti prieinami ne tik politikams, bet ir visuomenei.
„Viešų Seimo komitetų posėdžių garso įrašai negali būti paslaptimi. Turėtume judėti skaidrumo ir atvirumo keliu“, – socialiniame tinkle rašė premjeras.
Pirmadienį R.Karbauskis registravo Seimo statuto pataisas, kurios ne tik Seimo, bet ir Seimo komitetų ar komisijų viešų posėdžių garso įrašus turėtų paversti visiškai viešais. Tokie įrašai būtų skelbiami Seimo interneto svetainėje.
„Kadangi pastaruoju metu pasitaikė atvejų, kai interpretuojant galiojančius teisės aktus, būtent Lietuvos Respublikos Visuomenės informavimo įstatymo bei Seimo vidinių teisės aktų normas, buvo apribotas komitetų posėdžių garso įrašų prieinamumas žiniasklaidos priemonėms, o kartu ir visuomenei, pirmadienį registruosiu LR Seimo Statuto 134 straipsnio pakeitimą, kad tokios situacijos, kai nepagrįstai ribojama žiniasklaidos ir visuomenės teisė gauti informaciją apie Seimo veiklą, nepasikartotų. Seimui siūlau nustatyti tokį reguliavimą, kuris įtvirtintų Seimo pareigą viešai skelbti komitetų ir komisijų posėdžių garso įrašus per įmanomai trumpiausią laiką“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė R.Karbauskis.