Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) sugėdino opozicijos lyderį „tvarkietį“ Valentiną Mazuronį už tai, kad svarstant Pelno mokesčio įstatymo pataisas šis balsavo ne tik už save, bet ir kolegas Petrą Gražulį bei Vytautą Galvoną, tuo metu nesėdėjusius darbo vietose. Taip elgtis parlamentarams griežtai draudžia Seimo statutas.
Pasak EPK pirmininko Algimanto Salamakino, per septyniolika jo darbo metų tai pirmas atvejis, kai taip negarbingai pasielgė opozicijos lyderis. Už balsavimo vienasmeniškumo principo pažeidimą Seimo nariai netrukus sulauks finansinių sankcijų – neteks dalies atlyginimo.
Seimo pirmininkės Irenos Degutienės teigimu, Seimo statutas aiškiai sako, kad balsuoti už kitą asmenį nemoralu ir neetiška.
Seimo pirmininkės Irenos Degutienės teigimu, Seimo statutas aiškiai sako, kad balsuoti už kitą asmenį nemoralu ir neetiška. „Kiekvienas turi individualų mandatą ir savo valią gali reikšti tik pats. Frakcijos seniūnui niekas nesuteikė teisės balsuoti už savo frakcijos narį“, – LŽ sakė I.Degutienė.
Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma kreipėsi į EPK dėl abejotino balsavimo. „Opozicijos lyderis turėtų rodyti teisėto elgesio pavyzdžius“, – įsitikinęs konservatorius. Kaip sakė J.Razma, kai svarstant „jautrų“ projektą balsai pasiskirstė beveik po lygiai, jis pastebėjęs, kad kažkas balsuoja už „tvarkietį“ P.Gražulį, kurio salėje nebuvo.
„V.Mazuronis sakė, kad P.Gražulis serga, bet mus buvo pasiekusi informacija, jog šis užtruko Švėkšnoje“, – pasakojo J.Razma.
Politikas džiaugėsi, kad tokių „dvigubų“ balsavimų TS–LKD frakcijoje dar nepasitaikė. „Turi būti tvarka: atėjai į salę – įdėjai kortelę, išėjai – išsiėmei. Nebus pagundos piktnaudžiauti“, – teigė J.Razma.
A.Salamakinas apgailestavo, kad Seimo nariai ryžtasi sukčiauti. Kitą savaitę EPK vėl aiškinsis panašų klausimą. Liberalų sąjūdis įtaria, kad socialdemokratas Bronius Bradauskas ketvirtadienio posėdyje balsavo už kolegą Algį Rimą, kuris šiuo metu gydosi ligoninėje. Pasak EPK vadovo, komisijos darbą gerokai palengvina šešios vaizdo kameros, įrengtos plenarinių posėdžių salėje. „Peržiūrėti įrašus užtrunka, tačiau viską matome kaip ant delno“, – sakė A.Salamakinas. Jis teigė jau anksčiau siūlęs už tokį šiurkštų Statuto pažeidimą parlamentarus bausti taikant finansines sankcijas.
„Žmogus padarė klaidą, ką čia besmerksi“, – apie opozicijos lyderio poelgį sakė Socialdemokratų partijos lyderis ir frakcijos Seime seniūnas Algirdas Butkevičius. Kur kas griežtesnį žodį jis teigė taręs kolegai socialdemokratui B.Bradauskui, balsavusiam už kitą.
„Gal kiek ir persistengiau siekdamas šventų tikslų. Vykdydamas kolegų valią paspaudžiau jų mygtukus. Tačiau jei reikia balsuoti neleidžiant sumažinti pensijų, o šiuo atveju – dėl pelno mokesčio sumažinimo vidutinėms įmonėms, aš pasiruošęs ir dešimt mygtukų nuspausti“, – tikino V.Mazuronis.
Seimo statuto pataisas rengianti darbo grupė siūlo už kiekvieną „dvigubą“ balsavimą braukti parlamentarui penktadalį atlyginimo. Tokios pat atlyginimo dalies netektų ir parlamentaras, palikęs balsavimo aparatūroje savo kortelę. Šiuo metu finansinės sankcijos parlamentarams gresia tik praleidus pusę posėdžių, kuriuose iš anksto numatytu laiku vyko balsavimas dėl įstatymų priėmimo.