Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 04 18

Opozicijos taikiklyje – ir premjeras, ir žemės ūkio ministras

Premjerui delsiant priimti sprendimą dėl žemės ūkio ministro Broniaus Markausko Seimo opozicijos atstovai svarsto rengti interpeliaciją ministrui, o gal ir pačiam Vyriausybės vadovui.
Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Manau, kad svarstyti reikia dabar ne tik B.Markausko situaciją, bet ir Sauliaus Skvernelio prisiėmimą atsakomybės už visą tą situaciją, nes jis savo veiksmais parodė, kad jam situacija yra tinkama ir priimtina“, – trečiadienį BNS sakė didžiausios opozicinės Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

„Kviesime mažumos atstovus kalbėtis ir žiūrėsime, kokios būtų bendros nuotaikos, ar galime pareikalauti balsavimu Seime premjero atsakomybės, ar vis dėlto tam balsų neužteks. Tą padarysime artimiausiu metu“, – teigė jis.

Anot konservatoriaus, bus aptarta ir galimybė inicijuoti apkaltą B.Markauskui kaip Seimo nariui.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Bronius Markauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Bronius Markauskas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pareiškė, kad B.Markauskas, pats ūkininkaudamas, galbūt pažeidžia kelis Konstitucijos straipsnius.

„Konstitucijos 60 ir 99 straipsniai numato draudimą Seimo nariams ir ministrams gauti kitokį atlyginimą, išskyrus pagal pareigas ir už kūrybinę veiklą. Atvirai pripažinus, kad ministras tvarkė savo verslo reikalus motinos vardu, panašu, kad veikiama tariamų sandorių forma, kai tikrasis naudos gavėjas yra pats ministras“, – teigė prezidentė.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos Seime seniūnė Rita Tamašunienė BNS sakė, kad komisija jau atlieka tyrimą dėl B.Markausko.

„Svarstomas jau visas paketas galimų B.Markausko nusižengimų – ir dėl spaudimo atleidžiant institucijos vadovą, ir dėl svetimos žemės dirbimo. Esame sujungę į vieną tyrimą, ir jis yra be galo platus“, – sakė R.Tamašunienė.

Kita vertus, Etikos komisijos vadovė atkreipė dėmesį, kad klausimas dėl Seimo narių ūkininkavimo nėra toks paprastas.

„Jeigu tai yra mamos ūkis... reikia išsiaiškinti visas aplinkybes ir išklausyti visas puses. Daugelis į Seimą patekę prieš tai buvo verslininkai, ūkininkai, tapę Seimo nariais jie dažniausiai savo įmones perduoda kitiems fiziniams asmenims, dažniausiai tai būna šeimos nariai. Kiek jie (Seimo nariai – BNS) prisideda prie tolesnės ūkinės veiklos, sudėtinga nustatyti“, – kalbėjo R.Tamašunienė.

Ji priminė, kad Seimo nariams rekomenduota deklaruoti tokius santykius.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rita Tamašunienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rita Tamašunienė

B.Markauskas tai yra padaręs. Jo interesų deklaracijoje nurodyta, kad motina Sofija Markauskienė turi registruotą ūkį ir žemės ūkio valdą, užsiima žemės ūkio veikla.

Opozicijai priklausantis socialdemokratas Algirdas Sysas mano, kad žemės ūkio ministras nusipelnė interpeliacijos.

„Mes gavome ne iki galo aiškius atsakymus, ir tie jo atsakymai sukelia dar didesnę klausimų bangą. Mes turbūt kalbėsime apie interpeliaciją ir rinksime parašus, pradėsime šitą procesą“, – tvirtino jis.

Politiko teigimu, B.Markauskas yra patekęs į interesų kamuolį.

„Jis tiesiogiai gauna pajamas iš verslo, už kurį yra atsakingas kaip žemės ūkio ministras. Per daug išeina sąsajų“, – sakė A.Sysas.

Tuo metu kalbėti apie premjero atsakomybę, anot socialdemokrato, nėra pagrindo.

„Čia dviejų politikos gigantų – G Landsbergio ir S.Skvernelio – dvikova, tegu jie ir toliau feisbuke vienas kitą kala, kas kam matą pastatys. Šiuo atveju tai būtų grynai politinis šou. A.Butkevičiui už tai, kad keitė nuomonę, juk nebuvo tokių dalykų“, – svarstė A.Sysas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas

Liberalų lyderis Eugenijus Gentvilas mano priešingai – jo vertinimu, galima kelti ir Vyriausybės vadovo atsakomybės klausimą.

„Pirmas jo pasakymas, kad tai yra šeimos reikalai, dar galėjo būti suprantamas, kaip nesusigaudymas situacijoje, patikėjimas ministru. Tačiau premjeras turi patarėjų, kurie skaito ir atpasakoja, ką B. Markauskas šneka ir kaip viskas grimzta į melo ir purvo balą. Jeigu premjeras ir toliau šitų dalykų nemato, vadinasi, jis yra įtakojamas, tampomas iš frakcijos, tik šnekama apie principingą, niekieno neįtakojamą sprendimą“, – svarstė E.Gentvilas.

Pasak jo, žemės ūkio ministras, savo ruožtu aiškindamas situaciją, visą laiką painiojasi.

„B.Markauskas kaskart kalbėdamas apsimeluoja. Nesutampa duomenys: nepažįstu R.Lėlio, tačiau yra liudininkės, kurios paliudija, kad esu kalbėjęs su R.Lėliu ir gavęs jo sutikimą. Tokios vaikiškos nesąmonės. Teisėsaugos vadovu dirbęs premjeras yra arba visiškas žioplys ir nemato, kad ministras klimpsta į melagystę, arba mato, supranta, bet nepriima principingo sprendimo“, – kalbėjo liberalas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

Opozicinių „tvarkiečių“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis mano, kad žemės ūkio ministro klausimas bus išspręstas artimiausiomis dienomis ir rengti interpeliacijos nebereikės.

„Manau, kad pats Bronius priims sprendimą labai greitai, operatyviai. Žinant, kad vakar buvo išlaužytos rankos pačiam S.Skverneliui, matyt, Ramūno Karbauskio, turbūt ilgai to klausimo nevilkins – ketvirtadienį, penktadienį išsispręs ir pats B.Markauskas atsistatydins“, – prognozavo R.Žemaitaitis.

Pagrindo apkaltai jis sakė nematąs: „Nemanau, kad Seimo narys, kuris turi žemės ar kito nekilnojamojo turto, pažeidžia Konstituciją“.

Politikas tik atkreipė dėmesį, kad deklaruodamas savo dirbamą žemę B. Markauskas galėjo pažeisti taisykles.

„Pagal 2016 metų gruodį patvirtintas taisykles, turėjo būtinai pridėti nuomos arba panaudos sutartį. Manau, kad čia yra variantas, kad ministras deklaruodamas nesilaikė taisyklių. Asmuo, kuris priėmė jo deklaraciją, irgi padarė pažeidimą. Čia aš manau, yra šiurkštesnis pažeidimas“, – sakė R.Žemaitaitis.

Naujienų portalas 15min anksčiau skelbė, kad B.Markausko šeima dirba ne tik savo, bet ir svetimą žemę, ir už tai gaudavo ES išmokas. Pats ministras tai pavadino netyčine klaida.

Jis teigė, kad su socialdemokratu, žemės Klaipėdos rajone savininku Ramučiu Lėliu yra žodžiu sutaręs dėl jo sklypo dirbimo. Anot B.Markausko, tai gali patvirtinti du liudininkai. R.Lėlys sako nėra suteikęs leidimo ministro šeimai ūkininkauti jo žemėje.

D.Grybauskaitė praėjusią savaitę pareiškė nematanti galimybių B.Markauskui toliau dirbti Vyriausybėje. Premjeras S.Skvernelis tuo metu svarstė, jog ministrui B.Markauskui dirbti būtų sunku, tačiau įmanoma.

Ministras pirmininkas žadėjo priimti principingą sprendimą po susitikimo su pačiu ministru. Antradienį po pokalbio su B.Markausku, S.Skvernelis paskelbė, kad B.Markauskas liks poste, kol teisėsauga nepatikrins informacijos dėl jo šeimos ūkininkavimo aplinkybių ir tik ją gavęs Vyriausybės vadovas žadėjo galutinį sprendimą.

Norint atstatydinti ministrą, Seime reikia užsitikrinti ne mažiau kaip 71 balsą iš 141.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas