„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 10 22

Opoziciniai demokratai siūlo keliskart didinti neformaliojo ugdymo krepšelį

Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos atstovai siūlo daugiau kaip triskart didinti vaikų būreliams finansuoti skiriamą neformaliojo ugdymo krepšelį, susieti jį su bazine socialine išmoka (BSI) ir įrašyti į Švietimo įstatymą.
Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseinas
Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseinas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Parlamentarai įregistravo Švietimo įstatymo pataisą, kad neformaliajam vaikų švietimui vienam vaikui per mėnesį būtų skiriama ir mokama ne mažesnė nei 1,45 BSI dydžio išmoka – šiuo metu tai sudarytų 71 eurą, o nuo sausio planuojant BSI didinti iki 55 eurų pasiektų beveik 80 eurų.

Dabar įstatyme yra bendra norma, kad neformaliajam ugdymui finansuoti taikomi mokymo lėšų skyrimo klasei arba vienam vienam mokiniui principai, lėšos apskaičiuojamos ir paskirstomos Vyriausybės nustatyta tvarka. Pagal ministro įsakymą, krepšelis siekia 15–20 eurų.

Demokratų skaičiavimais, pagal dabartinį BSI padidinus neformaliojo ugdymo krepšelį reikėtų apie 156 mln. eurų valstybės ar savivaldybių biudžetų lėšų.

Švietimo įstatymo pataisą registravo Vytautas Bakas, Laima Mogenienė, Algirdas Butkevičius, Vilija Targamadzė, Linas Kukuraitis ir kiti šios frakcijos atstovai. Siūloma, kad ji įsigaliotų nuo 2024 metų sausio.

Parlamentarai sako, kad didesnis finansavimas būreliams garantuotų didesnį vaikų užimtumą ir spręstų augančias paauglių priklausomybių nuo narkotinių medžiagų problemas. 

Pasak demokratų, nustatytas krepšelio dydis nuo 15 iki 20 eurų kompensuoja tik dalį tėvų išlaidų neformaliajam ugdymui, o dažnu atveju vaikai visai negali eiti į jiems patrauklius būrelius, nes nepasiturinčios šeimos tam neturi pinigų.

„Pavyzdžiui, vienos sportinės veiklos – baseino – užsiėmimo kaina vienam vaikui mėnesiui, einant kartą per savaitę, yra apie 80 eurų“, – rašoma pataisos aiškinamajame rašte.

Iniciatoriai pateikia duomenis, kad šiuo metu apie 129 tūkstančiai Lietuvos vaikų iš viso nedalyvauja nė vienoje neformaliojo vaikų švietimo programoje ir tai sudaro virš 37 proc. nuo visų Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų skaičiaus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs