Kaip rašo portalas, Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos vadovas, metropolitas Inokentijus iš užimamų pareigų atleido kunigą Vitalijų Mockų, o kiti du kunigai – Gintaras Jurgis Sungaila ir Vitalis Dauparas – ne tik atleisti iš užimtų pareigų, bet ir nušalinti nuo bet kokios aktyvios tarnystės.
Bernardinai.lt akcentuoja, kad tai yra pirmas kartas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kai stačiatikių dvasininkai susilaukia tokių nuobaudų.
Ortodoksų Bažnyčia Lietuvoje vėliau penktadienį nurodė, kad šie sprendimai yra susiję „išskirtinai su vidaus Bažnyčios reikalais“.
„Jokios išorinės aplinkybės priimtiems sprendimams įtakos neturėjo“, – rašoma komentare.
V.Mockus iki šiol ėjo Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos kanclerio bei Vilniaus dekano pareigas, taip pat buvo Vilniaus Dievo Motinos Ėmimo į Dangų katedros klebonas.
Jis po Rusijos invazijos į Ukrainą, kaip arkivyskupijos atstovas spaudai, ne kartą viešai pareiškė, kad Lietuvos stačiatikiai smerkia Rusijos agresiją bei šios šalies vadovus dėl pradėtų karo veiksmų.
V.Mockus penktadienį žurnalistams sakė nutaręs pasitraukti iš pareigų, nes dabartinėje situacijoje per maža būti prieš karą, privalu moraliai įvertinti tai, kas vyksta Ukrainoje.
Kaip nurodo Ortodoksų Bažnyčia Lietuvoje, dėl kanclerio statuso paaukštinimo ir vyskupijos bei Vilniaus miesto dekano statuso ir kompetencijų išplėtimo Vilniaus ir Lietuvos metropolito Inokentijaus įsakymu šias pareigas pradėjo eiti vikaras Trakų vyskupas Amvrosijus.
„Taip pat, vadovaujantis prieš aštuonerius metus metropolito Inokentijaus priimtu įsakymų, dekanui privaloma eiti klebono pareigas Mergelės Marijos Užmigimo (Dangun Ėmimo) katedroje. Dėl šios priežasties augziliaras Trakų vyskupas Amvrosijus buvo paskirtas šios katedros klebonu“, – rašoma komentare.
„Kiti du kunigai anksčiau buvo pateikę prašymus dėl atleidimo ir paskyrimo į atsargą. Šie kunigų prašymai buvo patenkinti“, – teigiama jame.
V.Dauparas pirmasis iš Lietuvos stačiatikių pasmerkė patriarcho Kirilo žodžius, o dėl jo skleidžiamos „rusiškojo pasaulio“ propagandos jau anksčiau buvo savo iniciatyva atsitraukęs iš aktyvios veiklos Lietuvos vyskupijoje.
Taip pat aktyviai Rusijos agresiją smerkiantis ir patriarchą kritikuojantis G.J.Sungaila lig šiol tarnavo vikaru Vilniaus Dievo Motinos Ėmimo į Dangų katedroje, buvo stačiatikių leidinio vyr. redaktorius.
G.J.Sungaila portalui bernardinai.lt nurodė, kad Bažnyčios komentaruose „yra dalis tiesos“.
„Mes parašėme tokius pareiškimus. Aš asmeniškai rašiau taip: aš, tarnaudamas Vilniaus Dievo Motinos Ėmimo į Dangų (Užmigimo) parapijoje, negaliu liturgijoje minėti patriarcho Kirilo, man tai prieštarauja sąžinei. Negaliu jo vadinti „didžiuoju ponu ir mūsų tėvu“. O jeigu ir toliau reikės tai daryti, aš išeinu“, – sakė jis.
Dvasininko teigimu, dabartinė situacija kelia klausimų, nes metropolitas Inokentijus tuomet siūlė neskubėti ir dar pagalvoti, o dabar prašymus patenkino.
„Žmonės kenčia, ateina pasimelsti už nužudytus savo artimuosius, kuriuos nužudė karo metu, kaip tu gali žiūrėti jiems į akis ir palaikyti patriarchą, kuris taip kalba“, – sakė G.J.Sungaila.
Jis tvirtino, kad po to, kai per vieną renginį įsisegė širdutės, nudažytos Ukrainos vėliavos spalvomis, formos ženkliuką, sulaukė kolegų dvasininkų žinučių, ar jis palaiko Stepaną Banderą.
G.Sungaila interviu „LRT Novosti“ sakė, kad kunigams buvo nurodyta nekalbėti apie Rusijos pradėtą karą ir situaciją Ukrainoje.
„Kai vasario 24 d. prasidėjo karas, bažnyčios vadovybėje buvo tam tikra tyla – kunigams buvo pasakyta jokiu būdu nekalbėti apie karą ir apskritai apie situaciją Ukrainoje. Kovo pradžioje įvyko dvasininkų susitikimas ir aš, taip pat dar keli kunigai, pasirašėme kreipimąsi, kad Maskvos patriarchas Kirilas palaiko karą, todėl negalime vadinti jo savo vyriausiuoju, savo tėvu. Ir jei bus liepiama jį tokiu vadinti, mes išeisime“, – minėjo kunigas.
Stačiatikių kunigai Maskvos patriarcho Kirilo vardą mini liturgijos metu. Jis yra atvirai išsakęs palaikymą prezidentui Vladimirui Putinui ir Rusijos invazijai į Ukrainą.
Anot G.Sungailos, iš pradžių metropolitas Inokentijus buvo leidęs neminėti patriarcho vardo kai kuriose apeigose, tačiau vėliau, pasak G.Sungailos, situacija pasikeitė „dramatiškai“, ir penktadienį trys kunigai buvo atleisti.
G.Sungaila „LRT Novosti“ sakė, kad stačiatikių šventikai yra susiskaldę dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje. Didžioji dalis palaiko Maskvą, tačiau mažesnioji – ne.
Metropolitas Inokentijus buvo pasmerkęs Rusijos karą
Kovo viduryje Lietuvos stačiatikių bažnyčia pasmerkė Rusijos karą prieš Ukrainą ir žadėjo siekti didesnės nepriklausomybės nuo Maskvos.
„Kaip jau pastebėjote, mudu su patriarchu Kirilu turime skirtingą požiūrį į Rusijos vykdomą politiką ir skirtingai interpretuojame pastaruosius įvykius. Patriarcho pasisakymai apie karą Ukrainoje – tai jo asmeninė nuomonė, tačiau mes Lietuvoje su juo nesutinkame“, – tuomet teigė Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus.
Vasario 27 dieną sakydamas pamokslą Rusijos ortodoksų bažnyčios patriarchas Kirilas Maskvos priešininkus Ukrainoje vadino „blogio jėgomis“, kovojančiomis prieš „Rusijos vienybę“.
Lietuvos stačiatikių bažnyčia yra viena iš devynių tradicinių religinių bendruomenių Lietuvoje. Ji turi metropolijos titulą, priklauso Maskvos ir Visos Rusios patriarchatui. Bendruomenei vadovauja Vilniaus ir Lietuvos stačiatikių arkivyskupas metropolitas.