„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 12 20 /15:35

Pavojingi orų pokyčiai: eilės sužeistųjų – Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Vilnius laukia vakaro

Kelininkai nuo ankstyvo antradienio ryto įspėja, kad keliuose yra slidžių ruožų, tad raginama būti atsargiems. Tą patį sako ir medikai – atsargumo negalima pamiršti. Iš didžiųjų miestų traumas patyrusių žmonių eilė jau rikiuojasi Kauno, Šiaulių ir Klaipėdos ligoninių Skubiosios medicinos pagalbos skyriuose. Vilniaus medikai būgštauja dėl vakaro.
Vaizdas šalia priėmimo, skubios pagalbos ir traumų skyriaus (traumatologijos punkto) Kaune
Vaizdas šalia priėmimo, skubios pagalbos ir traumų skyriaus (traumatologijos punkto) Kaune / Kauno m. GMPS nuotr.

Pavojingos oro sąlygos

Lietuvos automobilių kelių direkcija praneša, kad 9 val. duomenimis, keliuose yra slidžių ruožų.

„Sudėtingesnės eismo sąlygos dėl susiformavusio plikledžio yra vakarų, šiaurės vakarų, pietvakarių ir vidurio Lietuvoje. Pagrindinių valstybinės reikšmės kelių dangos šlapios, vietomis padengtos ledu, mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai provėžoti, padengti ledu, prispausto ar puraus sniego sluoksniu, kuris vietomis siekia iki 10 cm.

AB „Kelių priežiūra“ valstybinės reikšmės kelius valo ir barsto, tačiau vairuotojų prašome atsižvelgti į meteorologines sąlygas bei rinktis saugų greitį ir nedaryti staigių manevrų.

Visoje šalyje lijundra, šlapdriba, tik Jurbarke – be kritulių. Oro temperatūra nuo 0 iki 5 laipsnių šalčio“, – teigiama Kelių direkcijos pranešime.

Dieną daug kur prognozuojama lijundra.

Papildyta 13.35. val.

Kelių direkcija po 13 val. atnaujino informaciją apie situaciją visoje Lietuvoje.

Sudėtingesnės eismo sąlygos yra Šiaulių, Mažeikių, Skuodo, Ignalinos ir Vilkaviškio rajonuose. Čia slidžių kelių ruožų yra visuose keliuose. Kitur šalyje pagrindinių valstybinės reikšmės kelių dangos šlapios, vietomis padengtos ledu, mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai provėžoti, padengti ledu, prispausto ar puraus sniego sluoksniu, kuris vietomis siekia iki 10 cm.

AB „Kelių priežiūra“ valstybinės reikšmės kelius valo ir barsto, tačiau vairuotojų prašome atsižvelgti į meteorologines sąlygas bei rinktis saugų greitį ir nedaryti staigių manevrų.

Telšių ir Raseinių rajonuose eismo sąlygas sunkina rūkas, matomumas sumažėjęs ir vietomis siekia 200 m.

Vilniaus, Kaišiadorių, Vievio, Tauragės, Panevėžio ir Ukmergės rajonuose lijundra, o Klaipėdos ir Utenos rajonuose lietus. Kitur šalyje be kritulių. Oro Temperatūra nuo 3 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos, pajūryje nuo 1 iki 5 laipsnių šilumos.

Šiauliuose pasipylė traumos

Ligoninės irgi ruošiasi galimam antplūdžiui. Štai Respublikinė Šiaulių ligoninė jau turi darbo – į ligoninės priimamąjį plūsta traumas slidžiame kelyje patyrę pacientai.

„Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje nuo ankstyvo rikiuojasi traumas patyrusių žmonių eilė“, – informavo ligoninė antradienio rytą.

Jau gerokai popiet išplatintame Šiaulių ligoninės pranešime teigiama: „Apledėjusios gatvės ir šaligatviai daugeliui žmonių sujaukė antradienio ryto planus, o neplanuotas vizitas į Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyrių pakeitė net ir viso mėnesio planą. Pirmiausia, 4-5 valandas teko laukti prie gydytojo kabineto durų, nes tenka ne tik registruotis ir laukti gydytojo apžiūros, bet ir rentgeno tyrimo, radiologo aprašymo, prireikus – gipsavimo.

Per tris pirmas valandas į Skubiosios medicinos pagalbos skyrių atvyko net 23 pacientai, kurių didesnei pusei teko gultis į ligoninę.“

Zitos Katkienės nuotr./Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus pacientas
Zitos Katkienės nuotr./Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus pacientas

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro gydytoja ortopedė traumatologė Jūratė Kučinskienė sako, kad vien ryte tris pacientus teko guldyti į stacionarą iš Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus salės, kur pacientai atvežami Greitosios medicinos pagalbos automobiliais.

„Vienam buvo blauzdikaulio, kitiems čiurnos lūžimas. Dažniausios – tradicinės slidumo traumos: rankos riešų, kulkšnelių, stipinkaulių traumos. Pacientų amžius įvairus. Vyresniems dažnai lūžta šlaunikauliai, peties traumos, jaunimas dažniau susižaloja rankas, lūžta čiurnos“, – teigė gydytoja.

Visiems pacientams, kurie atvyko į priimamąjį, buvo būtina medikų pagalba. Gydytoja pastebėjo, kad dėl sutrenkimo, nedidelių žaizdelių ar mėlynės žmogus į ligoninę nevažiuoja. „Jei sutrenktą koją galima priminti, nebūtina vykti pas medikus. Reikia pakelti koją aukščiau, užsidėti ledo ir taip padėti sau ar artimajam“, – pataria gydytoja.

Zitos Katkienės nuotr./Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro gydytoja ortopedė traumatologė Jūratė Kučinskienė
Zitos Katkienės nuotr./Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro gydytoja ortopedė traumatologė Jūratė Kučinskienė

Tačiau kai ranka mėlynuoja, tinsta, ar kreiva – nedelsiant reikia kreiptis į medikus. Svarbus kriterijus yra skausmas. Jei skausmas stiprus, reikia važiuoti į gydymo įstaigą. Jei skausmas nėra toks didelis, užtenka išgerti tabletę nuo skausmo ir luktelėti. Jei ranka netinsta, ant sutrenktos vietos galima dėti šaldantį kompresą. Pirmas tris paras reikia ranką laikyti pakėlus aukštyn ir šaldyti.

Gydytoja pastebi, kad ypač vyresnio amžiaus žmonės dažnai linkę pakentėti ir uždelsia. Labai blogai, kai žmonės, paryrę sunkią traumą, neatvažiuoja 2-3 paras, nes tada laukia sunkesnė gydymo eiga.

Klaipėdoje keli hospitalizuoti

Klaipėdos universitetinė ligoninė antradienio rytą buvo budinti klinika, priimanti greitosios pagalbos automobilių atvežamus pacientus. Iki 8 val. buvo pristatytas tik vienas slidžiame kelyje susižalojęs klaipėdietis.

O budėjimą po 8 val. perėmusioje Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje – sujudimas. Per 1,5 val. čia buvo atvežta dešimt traumuotų pacientų.

Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Greitosios pagalbos automobilis Klaipėdos gatvėse
Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Greitosios pagalbos automobilis Klaipėdos gatvėse

Tačiau prieš vidurdienį situacija dar paaštrėjo: iki 11 val. čia atvyko 32 pacientai, iš jų 18 su traumomis. Paklausti, kur tas traumas patyrė, jie sakė, kad daugiausia eidami į darbus – tad sužalotos čiurnos, yra lūžių.

Trys pacientai buvo paguldyti į ligoninę su abiejų kulkšnių, blauzdų lūžiais. Daugiausia tai vyresnio amžiaus žmonės.

Kaune pacientai plūstelėjo apie pietus

Kaip 15min teigė LSMU Kauno ligoninės Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Saulius Tvirbutas, traumas patyrusių pacientų antplūdžio antradienio rytą nepastebėta.

Popiet situacija jau kita. S.Tvirbutas sakė, kad nuo 6 val. ligoninės Traumatologijos skyriuje jau sulaukta apie 100 įvairias traumas patyrusių pacientų, kai įprastai per visą parą jų būna apie 150 – 200.

„Didžiausias antplūdis prasidėjo apie vidurdienį. Gausu ir sunkių traumų, kai reikalingas stacionarus gydymas. Tokių nuo ryto turime apie 20“, – teigė Kauno ligoninės atstovas.

Tą patį patvirtino antradienį ryte ir Kauno klinikų Komunikacijos tarnybos vadovė Austė Aleksandravičiūtė-Šviažienė – antplūdžio kol kas nėra.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Kauno klinikos
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Kauno klinikos

Tačiau popiet čia situacija jau pasikeitė: Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriuje pastebimas išaugęs pacientų, patyrusių traumas paslydus, skaičius.

„Dažniausiai pacientai atvyksta dėl patirtų rankos traumų. Gydytojai ragina žmones išlikti budriems, einant nesinaudoti mobiliuoju telefonu, stebėti kelio dangą ir tokiu būdu sumažinti traumų tikimybę“, – informavo 15min Kauno klinikos.

Apie tai, kad traumų daugėja, įspėja ir Kauno m. Greitosios medicinos pagalbos stotis (Kauno m. GMPS). Jos feisbuko paskyroje rašoma, kad „šiandien šalyje sulaukėme nedėkingos dovanos – čiuožyklos keliuose“

„Daugelyje miesto vietų bei keliuose susiformavo labai slidi kelio danga. Dabartinėje situacijoje, net ir pingvino patarimai, kaip taisyklingai vaikščioti po slidžią dangą, galima sakyt yra beverčiai.

Skubios pagalbos ir traumų skyriai pildosi, pacientai transportuojami su įvairiausiomis traumomis: lūžiais, sumušimais ir kt.“

Baiminasi tylos prieš audrą

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) priimamajame antradienio rytą antplūdžio dar nebuvo.

Kaip teigė ligoninės atstovė Asta Bagdonavičienė, šis rytas dar kol kas ramus, bet situacija gali pasikeisti antroje dienos pusėje, kuomet prognozuojama teigiama oro temperatūra ir lietus. Todėl esą neskubama džiaugtis ramybe, nes ji gali būti tik tyla prieš audrą.

„Šią žiemą žymesnio nukentėjusiųjų dėl slidžių šaligatvių srauto mūsų Skubios pagalbos skyriuje dirbantys medikai dar nepajuto. Gruodžio mėnesį traumatologinio pobūdžio pagalbos (dėl įvairių traumų, nebūtinai susijusių su slidumu) vidutiniškai kreipėsi 99 pacientai per parą.

Tai net mažiau nei mums įprastas pacientų srauto vidurkis, kuris jau ne vienerius metus statistiškai siekia 100–120 į traumatologus besikreipiančių pacientų per parą. Panašūs skaičiai atsispindi ir pastarųjų dienų statistikoje (pvz., vakar turėjome 106 traumatologinio profilio pacientus, užvakar – 100, šeštadienį – 118)“, – teigė ligoninės atstovė.

Po 15 val. ligoninės atstovė informavo, kad po pietų pacientų RVUL Skubios pagalbos skyriuje kiek padaugėjo, bet kol kas registruojami tik pavieniai paslydimo traumų atvejai.

Sostinėje neslepiama nerimo dėl vakaro, kai žmonės iš darbų keliaus į namus, o oro sąlygos pasikeitusios palyginti su rytu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“