Palapinės statomos šalia Užsieniečių registracijos centro Pabradėje.
Penktadienio pavakarę ten atvykusi vidaus reikalų ministrė A.Bilotaitė teigė, kad tai daryti prireikė dėl itin išaugusių migrantų srautų, tai esą neišvengiama.
Palapinių miestelis bus suskirstytas į dvi dalis, vienoje dalyje gyvens iki 60 žmonių, kuriems reikalinga saviizoliacija, kitos 290 vietų bus skirtos – apgyvendinimui.
Jose gyvens vieniši vyrai, o šeimos ir pažeidžiami asmenys bus apgyvendinti kitur, vidinėse patalpose.
Palapinių miestelis bus užbaigtas sekmadienį, o migrantus galima bus pradėti apgyvendinti nuo pirmadienio.
Gali būti skelbiama ekstremalioji situacija
Pasak A.Bilotaitės, šiuo metu yra veikiama pagal scenarijų A, „yra įtrauktos visos Vidaus reikalų ministerijos institucijos į bendrą darbą, pasieniečiams šiuo metu talkina ir policijos departamento pajėgos ir viešojo saugumo pajėgos, taip pat šauliai.“
Į pagalbą pasitelkta kariuomenė, ji padeda įrengti palapines.
„Esame nusimatę ir kitą scenarijų, tai yra scenarijus B, tai yra ekstremalios situacijos skelbimas, o scenarijus C yra priedangos plano įjungimas, kraštutinis, kai situacija visiškai sudėtinga ir reikės kariuomenės pagalbos“, – žurnalistams teigė ministrė.
Sprendimas dėl to, ar skelbti ekstremaliąją situaciją gali būti priimtas pirmadienį.
„Stebėsime situaciją šį savaitgalį ir tikriausiai pirmadienį priiminėsime sprendimus“, – sakė ministrė.
Iš viso – 350 vietų
Palapinių miestelis – tai kariuomenės logistinė pagalba Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT).
Lietuvos kariuomenė yra pasirengusi teikti paramą įrengti dviejų zonų palapinių miestelį, talpinantį iki 350 žmonių, su elektros generatoriais ir sanitarine įranga.
Pirmoje rengiamoje aikštelėje penktadienio vakarą bus baigta statyti dešimt šešiaviečių palapinių, iš viso jose galės gyventi 60 migrantų, informavo Užsieniečių registracijos centro (URC) Pabradėje vadovas Aleksandras Kislovas.
Sekmadienį bus pabaigta didesnė aikštelė, kurioje bus įrengta dar 290 vietų palapinėse.
„Realiai apgyvendinti galėsime tikriausiai pirmadienį, nes vis tiek išlieka poreikis, be palapinių reikia patalynės, pasiruošti priėmimui. Kitoje dalyje stovyklos galima bus apgyvendinti link vidurio savaitės“, – teigė A.Kislovas.
Šalia palapinių bus įrengti sanitariniai mazgai, tualetas, prausykla ir dušas. Dešimčiai žmonių teks vienas sanitarinis mazgas.
„Visi, kurie gyvens centre, gaus tas pačias sąlygas, susijusias su aprūpinimu, paslaugų teikimu“, – teigė A.KIslovas.
Vietų pastatuose mąžta
Užsieniečių centre šiuo metu yra 174 žmonės, taip pat į centrą galimai bus sugrąžinti iš Lietuvos pasišalinę septyni irakiečiai, kurie šiuo metu yra sulaikyti Lenkijoje.
Kaip pažymėjo A.Kislovas, teoriškai visame centre yra 240 lovų, prieglobsčio prašytojams – 102, atskirose patalpose gyvena sulaikyti asmenys, kurie nepaprašė prieglobsčio, atskiri kambariai skirti saviizoliacijai.
Tačiau, A.Kislovo teigimu, 240 vietų nereiškia, kad jos visos gali būti panaudotos, nes, pavyzdžiui, vieniša moteris negali gyventi su kitais asmenimis kambaryje, todėl jai skiriamas atskiras kambarys, taip vietų automatiškai sumažėja.
Pasak ministrės, jei prireiks naujo palapinių miestelio, bus ieškoma tokių vietų, kuriose būtų patogi lokacija pasirūpinti saugumu.
„Žmonės turi būti saugomi, reikalinga apsauga, todėl žymiai patogiau, kad būtų šioje teritorijoje.
Yra ir kitos alternatyvos, vyksta diskusijos su savivaldybėmis, bet tokiu atveju būtų sudėtingiau užtikrinti apsaugą. Ieškome, kad ir mūsų pareigūnams būtų patogu ir darbas vyktų kuo geriau organizuotai“, – teigė A.Bilotaitė.
Planuojama, kad šią pagalbą Lietuvos kariuomenė teiks tris mėnesius.
Situacija dėl nelegaliai mūsų valstybės sieną iš Baltarusijos pusės bandančių kirsti užsieniečių tampa vis sudėtingesnė.
Iš viso nuo metų pradžios sulaikyti 328 trečiųjų šalių piliečiai, kurie neteisėtai kirto Lietuvos valstybės sieną iš Baltarusijos. Nuo birželio 1 d. iki birželio 11 d. neteisėtai sieną kirto 140 migrantų.