„Kai didėja mokesčiai, tenka branginti ir paslaugas. Šiemet brangstant šildymui, gal ir elektrai, žmonės taupys, todėl už paslaugas prašyti daugiau nebebus įmanoma“, – nerimavo dailidė Vidmantas Vitkauskas.
Pasak jo, nemažai nedideles įmones turinčių žmonių verslo liudijimų paprasčiausiai atsisakys.
„Tai nelegalu, tačiau tokių, kuriems reikia sutaisyti sulūžusią spintelę ar sumeistrauti kėdę, visuomet atsiras, o dėl popierių, ypač mažuose miestuose, niekas per daug nesuka galvos“, – svarstė su verslo liudijimu dirbantis vyriškis.
„Daug smulkių verslininkų, ypač provincijoje, sako, kad nebeatsilaikys, nes paslaugų branginti nebegali. Kas jiems lieka – eis dirbti nelegaliai“, – įsitikinęs Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkas Eduardas Šablinskas.
Pasak jo, labiausiai tai pasijus kitąmet, kai pasibaigus verslo liudijimų galiojimui, reikės išsipirkti naujus brangesnius.
„Didmiesčiuose, kurortuose Nidoje ir Palangoje verslo liudijimams, jei žmogus yra neįgalus, vienišas tėvas arba motina, arba užsiima tradiciniu amatu, savivaldybės gali daryti nuolaidas. Regionų savivaldybės gali ne tik taikyti šias nuolaidas, bet ir savo nuožiūra mažinti verslo liudijimų įkainius. Tačiau reta kuri tai daro“, – aiškino E.Šablinskas.
Jo teigimu, taip įsukama naudos niekam neatnešanti karuselė: pabranginus verslo liudijimus, smulkieji verslininkai vengs už juos mokėti, kita dalis taps bedarbiais, kuriems teks mokėti socialines išmokas.
„Logikos jokios – vienur atima, kitur teks pridėti. Be to, iš žmogaus dar atimamas ir pasirinkimas“, – piktinosi E.Šablinskas.
Smulkieji nuošaly
Jam antrino Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos pirmininkas Artūras Mackevičius.
„Kitais metais dėl tokios situacijos gali kilti didelė įtampa. Ypač tai palies provinciją, kur savivaldybių tarybose neretai sėdi stambiojo verslo atstovai. Jie smulkiųjų verslininkų gerove tikrai nėra suinteresuoti“, – sakė A.Mackevičius. Pasak jo, šiai sistemai gerokai trūksta lankstumo.
„Galbūt buvo galima verslo liudijimus branginti pamažu, o ne taip staigiai, be to, įkainiai didmiesčiuose ir nedideliuose miesteliuose taip pat turėtų skirtis, nes galimybės ir perkamoji galia nevienodos“, – apgailestavo A.Mackevičius. Be to, anot jo, šiemet pabrangęs šildymas ir taip sumažins vartojimą.
„Manau, ateinančiais metais bus nemažai užsidarančių kavinukių, kosmetologijos salonų ir kitų nedidelių įmonių. Negalėdamos branginti paslaugų jos nebeišsilaikys“, – teigė A.Mackevičius.
Verslo liudijimai
Iki liepos 1 dienos verslo liudijimų kaina, priklausomai nuo vykdomos veiklos, kurią nustato miestų savivaldybės, buvo nuo 100 iki 2500 Lt. Juos pabranginus, pigiausią verslo liudijimą galima įsigyti už 1104 Lt.