Biotualetai į Islandijos ir Vilniaus gatvių kampą atvežti praėjusį penktadienį, lapkričio 23-ąją. Kaip 15min pasakojo UAB „Dėdė Semas“ direktorius Edvinas Juškauskas, darbuotojai pagalvojo, kad taip ruošiamasi kariniam paradui, kuris vyko šeštadienį.
Sako esą nustebę
„Biotualetus pastačiusios firmos darbuotojų paklausus, kodėl jie stato prie baro įėjimo, atsakyta buvo taip: mes gavome nurodymą būtent čia ir niekur kitur pastatyti.
Mes nelabai supratome, tai tiems darbuotojams išvažiavus pasiūliau perstumti tualetus į terasos galą, galvojom, gal čia koks nesusipratimas įvyko. Mes persistūmėme, savaitgalis taip ir praėjo. O pirmadienį jie atvažiavo, galvojome, kad nori išsivežti. Bet jie išvalė ir vėl pastatė prie durų, kiti dar atvažiavo ir surakino tuos tualetus grandinėmis. Tada jau ėmėme klausinėti, skambinome į biotualetus statančią bendrovę, man buvo pasakyta, kad čia savivaldybės užsakymu turėjo taip padaryti“, – pasakojo E.Juškauskas.
Išsiaiškinus, kad biotualetai stovės iki gruodžio 23 d., nes toks yra savivaldybės užsakymas, nuspręsta konsultuotis su teisininkais ir kreiptis į Vilniaus savivaldybę. Laišką bendrovės teisininkai nusiuntė Vilniaus merui ir kitiems valdininkams. Rašte paaiškinama situacija, nurodoma, kad bendrovė nežino, kodėl biotualetai pastatyti priešais jų baro langus.
„Dėl šių Vilniaus miesto savivaldybės administracijos sprendimų – atvežti ir pastatyti biotoletus konkrečiai ties UAB „Dėdė Semas“ maitinimo įstaigos langais ir įėjimu, ši maitinimo įstaiga tapo nepatraukli klientams.
Klientai skundžiasi maitinimo įstaigos administracijai dėl nehigieniškos maitinimo įstaigos aplinkos, reiškia nepasitenkinimą dėl ribotos galimybės būti maitinimo įstaigos terasoje ir išėjimo iš maitinimo įstaigos tiesiai į biotualetus. Dėl šių aplinkybių yra sumažėjęs maitinimo įstaigoje apsilankančių klientų skaičius, krenta maitinimo įstaigos dalykinė reputacija, dėl ko UAB „Dėdė Semas“ patiria tiesioginius nuostolius“, – rašyta rašte savivaldybei ir pareikalauta susitikimo su savivaldybės administracijos darbuotojais.
Tačiau, kaip sakė E.Juškauskas, atsiliepė tik R.Šimašius. „Gavome iš mero tik tokią žinutę: jei įvyks susitikimas, jo metu taip pat būtinai aptarkite nelegaliai pakabintos iškabos klausimą, taip pat nelegalios terasos klausimą. Net nelabai supratome, nes mūsų UAB jokių nuobaudų neturi. O kas susiję su reklama, tai buvusios bendrovės reikalai, mes tą įmonę nusipirkome“, – tikino direktorius. Tiesa, jis neslėpė, jog terasa yra per didelė, tačiau norėję suderinti jos projektą jie esą su savivaldybe dėl to nesusitarė.
Ar tualetai pastatyti dėl to, kad yra kilę sunkumų dėl reklamos ir terasos dydžio? E.Juškauskas tikina nežinąs, esą taip tiesiai jiems niekas to nesakė. Jis teigė prisiminęs ir Mariaus Gelažniko istoriją, kai jam priešais neteisėtai iškirstą vitriną buvo pastatyti biotualetai.
Gavome iš mero tik tokią žinutę: jei įvyks susitikimas, jo metu taip pat būtinai aptarkite nelegaliai pakabintos iškabos, nelegalios terasos klausimus, – sakė E.Juškauskas.
Vykdo įstatymo reikalavimus
Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis vis dėlto tvirtina, kad pastatyti tualetus nuspręsta visiškai dėl kitų priežasčių.
„Pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 36 punktą viena iš savarankiškųjų savivaldybių funkcijų yra „sanitarijos ir higienos taisyklių tvirtinimas ir jų laikymosi kontrolės organizavimas, švaros ir tvarkos viešose vietose užtikrinimas“. Savivaldybė ne kartą nagrinėjo Islandijos ir Vilniaus gatvės gyventojų skundus dėl tose gatvėse veikiančių barų ir kavinių klientų keliamų problemų.
Viena iš įvardijamų problemų: klientų šlapinimasis Islandijos ir Vilniaus gatvėse, kiemuose, tarpuvartėse ir kitose vietose, nes žmonių srautai toje vietoje dideli, o tualetų kiekis baruose ir kavinėse nepakankamas. Vykdydama įstatyme numatytą funkciją, atsižvelgdama į gyventojų skundus bei interesus ir siekdama prisidėti prie problemos sprendimo, savivaldybė pastatė 5 biotualetus“, – teigė P.Poderskis.
Jo teigimu, šie tualetai nei yra, nei galėtų būti spaudimo priemonė.
Atsižvelgdama į gyventojų skundus ir siekdama prisidėti prie problemos sprendimo, savivaldybė pastatė 5 biotualetus, – teigė P.Poderskis.
15min žiniomis, biotualetai pastatyti valstybinėje žemėje, o ir vietos praeiti yra pakankamai šaligatviu tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės ne tik pėstiesiems, bet ir neįgaliesiems bei tėvams su vaikų vežimėliais.
Reklama ir terasa nelegalios
Sostinės savivaldybė taip pat informavo, kad Vilniaus miesto apylinkės teismas lapkritį visiškai patenkino savivaldybės ieškinį bendrovei dėl išorinės reklamos leidimo panaikinimo ir reklaminio įrenginio, esančio ant pastato Islandijos g. 1/Vilniaus g. 33, demontavimo.
„Teismas įpareigojo bendrovę savo lėšomis per 20 darbo dienų nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos pašalinti įrengtą išorinę reklamą bei sutvarkyti aplinką, o įmonei nustatytu terminu nepašalinus įrengtos išorinės reklamos, reklamą turi teisę pašalinti savivaldybės administracija minėtos bendrovės lėšomis. Šis teismo sprendimas per 30 dienų dar gali būti skundžiamas apeliacine tvarka“, – aiškino savivaldybės atstovai.
Dėl išorinės reklamos sklaidos be leidimo atsakingam asmeniui, kaip teigia Vilniaus savivaldybė, yra surašyti 4 protokolai, paskutinių dviejų baudų asmuo nėra sumokėjęs, nes gruodžio 13 d. Vilniaus miesto apylinkės teisme bus nagrinėjamos bylos dėl skirtų baudų.
„Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius dėl savavališko terasos įrengimo valstybinėje žemėje be leidimo atsakingam asmeniui surašė protokolą už savavaldžiavimą, taip pat informacija balandžio 13 d. buvo pateikta ir Nacionalinei žemės tarnybai pradėti tyrimą dėl galimai savavališko valstybinės žemės užėmimo“, – teigiama savivaldybės paaiškinime.
E.Juškevičius kaltinimų dėl tokių anksčiau gyvavusios bendrovės veiksmų kratosi.