2020 04 14 /19:23

Painiava vėluojančioje statistikoje – mirusių nuo COVID-19 yra daugiau, nei spėjama paskelbti viešai: jau 29

Balandžio 14 d. 7 val. duomenimis, skelbtais Sveikatos apsaugos ministerijos puslapyje, mirusiųjų nuo koronaviruso Lietuvoje buvo 24. Apie dar balandžio 12-ąją Santaros klinikose mirusį 25-ąjį asmenį paskelbta tik balandžio 14-osios popietę, kai šį atvejį aprašė 15min. 26-ojo žmogaus gyvybė antradienį užgeso Kaune. Tačiau 15min žiniomis, registruotų mirčių buvo daugiau. Galiausiai vakare Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paskelbė, kad mirčių jau 29.
Rolanda Lingienė
Rolanda Lingienė / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tikina, kad apie kiekvieną mirtį nuo koronaviruso praneša viešai tuomet, kai tik gauna oficialų ligoninės patvirtinimą. Taip pat oficiali informacija kartą per dieną skelbiama: https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas. Tačiau tam tikrais atvejais informacijos paskelbimas akivaizdžiai vėluoja.

Apie konkretų mirties atvejį gydymo įstaigos iškart praneša Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), šis – SAM. Pranešančių gydymo įstaigų, rodos, tik penkios, tačiau mirčių faktų paviešinimas vėluoja net keletą dienų.

Štai šeštadienį paskelbta apie mirtį Kauno klinikinėje ligoninėje. Tai buvo 23-oji COVID-19 auka Lietuvoje. 24-ojo nuo koronaviruso mirusio asmens gyvybė taip pat užgeso šioje gydymo įstaigoje. Tai nutiko sekmadienį, apie įvykį viešai paskelbta pirmadienį. Tačiau iki antradienio popietės nepasirodė žinių dėl dar sekmadienį Santaros klinikose mirusio pusamžio vyro. Ši informacija, kartu ir su pranešimu apie 26-ąjį mirties atvejį Kaune, išplatinta tik po to, kai vyro mirtį Vilniuje antradienį aprašė 15min.

Taigi su paskelbimu vėluota daugiau nei parą. Negana to, 15min redakciją pasiekė informacija, kad šventinį savaitgalį Santaros klinikose mirė ne vienas, o du asmenys. Antrojo gyvybė užgeso dar šeštadienį (balandžio 11-ąją). Kodėl apie tai nepranešama iki šiol?

Užklausa buvo išsiųsta SAM, tačiau į ją dar negauta atsakymo. Santaros klinikos informacijos nekomentuoja tol, kol apie tai pirma nepraneš SAM.

Išpainioti painiavą antradienio vakarą padėjo Rolanda Lingienė, NVSC Vilniaus departamento vadovė. Ji patvirtino, kad šventinį savaitgalį Santaros klinikose mirė ne vienas, kaip iki šiol skelbia SAM, bet du koronavirusu apsikrėtę asmenys. Tiesa, informaciją apie juos Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, R.Lingienės teigimu, gydymo įstaiga perdavė tik šiandien, antradienį. Perduoti informaciją kartais vėluojama dėl įstaigų, ypač mažose rajonuose, apkrovų.

„Taip, balandžio 11 dieną turime patvirtintą atvejį Santaros klinikose. Mirė buvęs Ukmergės ligoninės slaugos skyriaus pacientas. Informaciją apie jį iš gydymo įstaigos gavome šiandien (balandžio 14-ąją – aut. past.), todėl SAM apie tai dar ir nepranešė“, – paaiškino R.Lingienė.

Paklausta, kodėl apie šeštadienio mirties Santaros klinikose atvejį pranešta tik antradienį, pašnekovė atsakyti negalėjo: „Situacija nėra kasdieninė. Didžiuliai krūviai, didžiulė įtampa. Tokiais atvejais įprastos procedūros kartais tampa nebeįprastos. Ne tik Santaros, vėluoja pranešti ir kitos gydymo įstaigos.“

R.Lingienės teigimu, asmens sveikatos priežiūros įstaiga apie mirtį dėl koronaviruso žodžiu turi pranešti NVSC per dvi valandas nuo mirties fakto. Vėliau pildomos specialios formos raštu. Jos centrą turi pasiekti per 12 valandų. Tuomet NVSC apie naujus atvejus – kartą per dieną – informuoja Sveikatos apsaugos ministeriją.

„Šiai akimirkai esame gavę informacijos apie 29 Lietuvoje nuo viruso mirusius asmenis. Antradienį iš viso patvirtinti 5 atvejai – du Santaros klinikose, vienas Kauno klinikinėje ligoninėje ir du Klaipėdos universitetinėje ligoninėje“, – antradienio vakarą 15min teigė R.Lingienė.

Taigi SAM oficialiai skelbia (pastarasis paskelbimas – balandžio 14 dieną apie 17 valandą) apie 26 mirties atvejus, nors jų yra 29. Tiesa, R.Lingienė tikina, kad ministerija dėl tokios painiavos nekalta – tiesiog kartais dėl sudėtingos situacijos, kaip minėta, informacija vėluoja iš pačių gydymo įstaigų. COVID-19 situacija šalyje visiems yra naujas reiškinys, tad esą normalu, kad kartais viskas nevyksta taip, kaip derėtų.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Rolanda Lingienė
Arno Strumilos / 15min nuotr./Rolanda Lingienė

NVSC Vilniaus departamento vadovės teigimu, Santaros klinikose sekmadienį miręs pusamžis vyras priklausė rizikos grupei dėl savo lydinčių kitų susirgimų. Tiek jo šeimoje, tiek darbinėje aplinkoje (bendradarbiui) buvo nustatyti užsikrėtimo virusu atvejai. Susirgimai fiksuoti panašiu metu, tad nėra aišku, kas nuo ko tiksliai užsikrėtė.

Šeštadienį Santaros klinikose miręs asmuo, apie kurio mirties atvejį dar neskelbta viešai, taip pat priklausė rizikos grupei tiek dėl amžiaus, tiek dėl lydinčių kitų susirgimų.

Kauno klinikinėje ligoninėje antradienį mirė Marijampolės apskrities gyventoja.

„Taip pat turime du atvejus iš Klaipėdos universitetinės ligoninės. Vienas miręs asmuo, mirė šiandien anksti ryte, yra Klaipėdos apskrities gyventojas. Jis buvo rizikos grupėje tiek dėl savo amžiaus, tiek dėl lydinčių susirgimų. Antras Klaipėdoje miręs asmuo – slaugos skyriaus pacientas, buvęs rizikos grupėje tiek dėl amžiaus, tiek dėl somatinių lydinčių susirgimų. Jis – Telšių apskrities gyventojas. Nesu tikra, bet šiai akimirkai apie Klaipėdos atvejus SAM, manau, dar nėra spėta pranešti. Mums aktualiausias darbas šiuo metu – dėl ligos židinių ribojimo“, – naujausius penkis mirties nuo viruso atvejus išvardijo R.Lingienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų