Klaipėdos apylinkės prokuratūra pranešė, jog įvertinus ir patikslinus asociacijos „Klaipėdiečių iniciatyva už demokratiją ir ekologiją“ pareiškime pateiktą informaciją apie, galimai, viršytas oro taršos normas gyvenamuosiuose Klaipėdos miesto šiaurinės dalies rajonuose, besiribojančiuose su Klaipėdos uostu, priimtas sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą pagal nusikalstamos veikos, numatytos Baudžiamojo kodekso 270 straipsnio 1 dalyje, požymius (aplinkos apsaugos arba gamtos išteklių naudojimo, arba statinių, kuriuose naudojamos ar saugomos pavojingos medžiagos arba kuriuose yra potencialiai pavojingų įrenginių ar atliekami potencialiai pavojingi darbai, priežiūros ar naudojimo taisyklių pažeidimas).
Ikiteisminio tyrimo metu bus siekiama išsiaiškinti gyventojų nusiskundimus sukėlusių teršalų kilmę, sudėtį ir galimus kaltininkus.
Kaip sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Simonas Minkevičius, bus tiriama iš kur atsirado teršalai ant gyventojų palangių ir gyvenamosiose patalpose.
„Norime akcentuoti, kad šis tyrimas nėra atliekamas dėl kokios nors vienos ar kelių bendrovių, kurios veikia Klaipėdos uoste. Visų pirma, juo bus siekiama išsiaiškinti, kas ten iš tikrųjų atsitiko, iš kur tie teršalai galėjo papulti į orą, atmosferą, ant gyventojų palangių ir į jų gyvenamąsias patalpas ir tik po to bus galima vertinti, kas dėl to galbūt kaltas“, – sakė S. Minkevičius.
Ištyrus situaciją teismas gali apriboti netinkamai veikiančios uosto įmonės veiklą.
Prokuratūra penktadienį pranešė, kad tyrimas dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimo, sukėlusio sunkias pasekmes, pradėtas įvertinus informaciją apie viršytas oro taršos normas gyvenamuosiuose Klaipėdos miesto šiaurinės dalies rajonuose, besiribojančiuose su Klaipėdos uostu.
„Ikiteisminio tyrimo metu bus siekiama išsiaiškinti gyventojų nusiskundimus sukėlusių teršalų kilmę, sudėtį ir galimus kaltininkus“, – rašoma prokuratūros pranešime spaudai.
S. Minkevičius teigė, kad tyrimo metu bus siekiama išsiaiškinti ir tai, ar taršą galėjusios sukelti bendrovės buvo tinkamai kontroliuojamos atsakingų institucijų.
Skendi juodose dulkėse
Prie pat bendrovės „Klasco“ tvoros gyvenantys klaipėdiečiai jau kurį laiką skundžiasi juodomis dulkėmis, nusėdančiomis namuose. Juoda ir prie namų esanti žolė, kuria praėjus pajuoduoja batai. Juodi balkonai – dulkės nusėdusios ant langų, palangių, lauko baldų.
„Aš nosį pučiu juodai ir atsikosėju juodai“, – susitikime su bendrove „Klasco“ sakė viena senyvo amžiaus klaipėdietė, kurios namas stovi greta uosto. Moteris į susitikimą atsinešė parodyti ir buities įrankių, kurie pajuodę. Dulkes žmonės pasakojo valantys rytą vakarą, tačiau jos vėl pasklinda.
Pravirus langus vasarą laikę klaipėdiečiai grįžę namo rasdavo pajuodusias grindis, palanges. Dulkės nusėdo ir ant paveikslų, nuotraukų. Nuvalyti paviršius ne taip paprasta, mat nuosėdose, kaip paaiškėjo, yra parafino.
Dulka naftos koksas
Bendrovė „Klasco“ krauna naftos koksą ir geležies rūdos drožles. Bendrovės vadovas į ekskursiją atvykusiems gyventojams sakė, jog šių krovinių esą ateityje neliks ir jie bus iškelti į pietinę miesto dalį, tačiau kol kas ten esančios krantinės tam nepritaikytos, trūksta ir gylio.
Anot neseniai generalinio direktoriaus pareigas pradėjusio eiti Vytauto Kauno, problema paaštrėjo dėl karštų vasaros orų. Naftos koksas labai stipriai išdžiūvo ir ėmė itin dulkėti.
Bendrovė pasakojo ėmusi diegti moderniausias aplinkosaugines priemones, kurios yra veiksmingos ir dulkių turėtų kilti kur kas mažiau. Naftos kokso krūvos apipuršktos specialia medžiaga. Įmonės teritorija ir aplinkinės gatvės imtos laistyti vandeniu. Krovimo metu įjungiamos vandens patrankos.