Grafų Tiškevičių alėja, dar neseniai buvusi tik kuklus, niekuo neišsiskiriantis šaligatvio takas, netrukus pasikeis neatpažįstamai. Šiuo metu baigiama rengti techninė rekonstrukcijos dokumentacija, dar šiais metais prasidės ir statybos darbai.
Alėjai Grafų Tiškevičių vardas suteiktas vos prie dvejus metus – dieną, kai visuomenei duris atvėrė restauruotas Palangos Kurhauzas. Tačiau jos rekonstrukcija tapo įmanoma tik pabaigus greta esančios Palangos koncertų salės statybas, nes vykstant minėtiems darbams, sunkiasvoris transportas būtų sugadinęs naująją alėjos dangą.
Kaip jau netrukus atrodys alėja, pavadinta Palangos kurorto įkūrėjų vardu, šią savaitę pristatė techninį projektą rengiantys bendrovės „Uostamiesčio projektas“ atstovai – projekto vadovė Snieguolė Stripinienė, architektas Petras Džervus bei skulptorius Klaudijus Pūdimas.
Specialistai pripažino – suprojektuoti Grafų Tiškevičių alėją, šalia kurios yra du savo stiliumi visiškai skirtingi objektai – istorinis Palangos Kurhauzas bei moderni naujoji Palangos koncertų salė – buvęs nemažas iššūkis. „Greta – ir visuomeniniai, ir istoriniai objektai, tad reikėjo visa tai „minkštai“, bet aiškiai atskirti, o kartu ir atgaivinti archajišką grafų Tiškevičių laikmečiui būdingą stilistiką“, – sakė P. Džervus.
Alėjai pasirinkta pilko bazalto danga, kurią iš šonų įrėmins šviesesnės granito trinkelės. Dekoratyvumo šiai kurorto erdvei suteiks specialiai parinkti dekoratyviniai šviestuvai, apšviesiantys alėjos taką, bei klasikinio stiliaus suolai. O netikėtumo įspūdį sukurs alėjos pabaigą ties Kurhauzu padabinsiančios šviečiančios akmeninės trinkelės – taip, pasak P. Džervaus, siekiama Grafų Tiškevičių alėja vaikščiosiančius palangiškius ir svečius dar labiau privilioti prie Kurhauzo. „Alėją užbaigs atstatyti senieji vartai ties Kurhauzu, o netoli jo alėjai žaismingumo suteiks skulptoriaus K. Pūdimo sukurta skulptūra – 19 a. stiliaus drabužiais vilkinti grakšti dama, vedina šuneliu“, – kalbėjo architektas.
Erdvėje tarp alėjos ir greta esančios Vytauto gatvės planuojama pilko granito danga, savo koloritu artėjanti prie esamų dangų.
Greta alėjos esančio skvero teritorija taip pat bus pertvarkyta – buvusio fontanėlio vietoje formuojama nedidelė aikštelė su minimaliu fontanu, kurio konstrukcijos neiškils iš žemės paviršiaus. Šio skvero teritorijoje taip pat bus įrengtos trys pjauto granito platformos su ant jų išdėstytomis medinėmis sėdimosiomis dalimis.
Meras Š. Vaitkus, išklausęs architektų siūlymus, atkreipė dėmesį, jog būtina pagalvoti, kaip alėjoje ryškiau įamžinti grafų Tiškevičių giminę. Mero teigimu, projektuojant vertėtų numatyti erdves, kuriose vėliau galėtų atsirasti žaismingos šios šeimos narių skulptūros.
Senosios autobusų stoties aikštė
Neatpažįstamai pasikeis ir buvusios autobusų stoties aikštė – iš senos autobusams sustoti skirtos aikštės ji virs modernia bei palangiškiams ir turistams patrauklia rekreacine erdve.
Pasak šio projekto vadovo Algirdo Stripinio, pagrindiniu aikštės akcentu taps grindinyje įrengtas Palangos miesto žemėlapis su jame pažymėtais lankytinais objektais. Pasirinkus dominančio objekto simbolį bei išmaniuoju telefonu nuskaičius čia įrengtą QR kodą, į išmanųjį įrenginį bus galima gauti informaciją apie šį objektą.
Miesto žemėlapio kontūras bus suformuotas iš dekoratyvinio tamsaus betono, o lankytinų objektų simboliai bus skurti iš nerūdijančio plieno. „Siekėme rasti tokius sprendinius, kad šį miesto žemėlapį ateityje būtų nesudėtinga atnaujinti, papildyti“, – sakė A. Stripinis.
Aplink stilizuotą miesto žemėlapį planuojama įrengti prekybos paviljonus – tai bus dar vienas projektuojamos aikštės akcentas. Praeivių žvilgsnius paviljonai trauks ne tik savo forma, bet ir numatoma juose įrengti tamsiuoju paros metu veikiančiu LED apšvietimu, sukuriančiu stilizuoto miesto žibinto/liktarnos įvaizdį, bei kitais neįprastais atraktyviais sprendiniais. Vasarą šiuose paviljonuose būtų galima prekiauti suvenyrais, žiemą jie virs jaukiu Kalėdiniu miesteliu.
Kadangi greta projektuojamos erdvės yra centrinė miesto aikštė, siekiant vieningumo, buvo apsispręsta „žaisti“ su dangų spalvomis. „Naujoji aikštė turi sietis su centrine, kuri yra išklota geltonomis klinkerio plytelėmis. Todėl projektuojamai aikštei pasirinktas švelnus perėjimas nuo geltonos iki rudos. Palangos žemėlapio kontūrai bus išskirti kita – natūralaus molio – spalva bei kitokio, pailgo formato trinkelėmis. Pasinaudojant mažosios architektūros elementais bei želdiniais, aikštei bus suteiktos aiškesnės ribos“, – kalbėjo A. Stripinis.
Išskirtinis bus ir naujosios erdvės apšvietimas – tam planuojama panaudoti lazerius, kurie šviesą skleistų iš keturių aikštės kampų. Pasak architektų, šis sprendimas suteiks labai plačias aikštės apšvietimo galimybes, pradedant „bėgančia“ šviesa, atkartojančia žemėlapio kontūrus ir baigiant animaciniais vaizdais.
Šaltuoju metu laiku aikštė neatpažįstamai pasikeis – pasinaudojant specialiomis technologijomis, čia bus įrengta dirbtinio ledo čiuožykla. Bus pasirūpinta ir reikiama infrastruktūra – suolais, įgarsinimo galimybėmis, taip pat numatyta galimybė teikti pačiūžų nuomos, jų priežiūros paslaugas.
Kad čiuožykloje pramogautojai jaustųsi jaukiai, šią planuojama apšviesti tiek pagrindiniais žibintas, tiek ir dekoratyviniais, išryškinančiais greta esančius paviljonus bei žaliąsias erdves. Kadangi ledui gaminti bus naudojama speciali šaldymo technologija, čiuožykla galės veikti net ir esant teigiamai (iki 10 laipsnių) oro temperatūrai.
Planuojama, kad techninis šios aikštės projektas bus parengtas iki pavasario.
Pokyčių nusimato ir Šventojoje – šiuo metu baigiamas rengti Šventosios centrinės aikštės rekonstrukcijos projektas.