Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė Švietimo ir mokslo ministerijos siūlymui kompensuoti palūkanų dalį, viršijančią 5 proc – studentai, pasiėmę paskolą susimokėti už studijas, turės įnešti ne didesnes kaip 5 proc. palūkanas. Palūkanos už eurais paimtas paskolas nebūtų kompensuojamos, nes jos ir taip mažesnės nei 5 proc.
Palūkanos išaugo dvigubai
Pasak Gintaro Steponavičiaus, valstybė šiemet kompensuojamoms palūkanoms turės atseikėti iki 1,3 mln. litų iš Valstybinio mokslo ir studijų fondo, o kitąmet – 9 mln. litų iš ES struktūrinių fondų lėšų.
Sprendimas kompensuoti dalį palūkanų priimtas dėl to, kad pagal susitarimą su penkiais bankais palūkanos, palyginti su pernai, išaugo dvigubai – litais jos bus nuo 9,88 iki 11,03 proc., eurais – nuo 3,37 iki 3,87 proc. Tokie palūlanų dydžiai papiktino studentų atstovus, o prezidentė Dalia Grybauskaitė priminė G.Steponavičiui jo duotą žodį dėl 5 proc. palūkanų normos.
Kompensuos tik paskolos studijoms palūkanas
Lengvatines palūkanas studentai mokės tik studijų laikotarpiu, o baigę mokslus ir pradėję atiduoti paskolą, jie lengvatinių sąlygų neturės ir palūkanos priklausys nuo tuometinio „Vilibor“ arba „Euribor“ indekso.
„Palūkanos kompensuojamos studijų laikotarpiu ir tik už susimokėjimą už studijas. Pragyvenimui: kitų rūšių paskoloms su valstybės garantija kompensavimo sistema nebus taikoma“, – aiškino ministras.
Ministras: studentai pinigų ras
Paklaustas, iš kur studentas gaus pinigų palūkanoms studijų metu mokėti, G.Steponavičius teigė, kad iš ten pat, iš kur ir dabar.
„Jie studijuodami moka palūkanas, bet paskolos grąžinimas prasideda ne anksčiau nei metai po baigimo. Tie dydžiai gali būti keliasdešimt litų per mėnesį“, – kalbėjo ministras. Jis tikino, kad paskolos grąžinimo principas su socialiniais partneriais jau buvo aptartas gegužės mėnesį.