2012 06 15

Paminklas Frankui Zappai gali persikraustyti į Užupį

Vilniaus centre stovintis paminklas garsiam amerikiečių atlikėjui Frankui Zappai gali persikraustyti į Užupį. To prašo žmonės, kurių iniciatyva prieš keliolika metų taip buvo pagerbtas atlikėjas. Interneto lankytojų manymu, paminklui tiktų ne vienas sostinės skveras, tačiau dažniausias siūlymas – palikti jį dabartinėje vietoje, juolab kad šalia stovi meniškai išpiešta siena.
Franko Zappos paminklas
Franko Zappos paminklas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Gerbėjai, kurių iniciatyva atsirado pirmas pasaulyje paminklas F.Zappai, kreipėsi į miesto merą Artūrą Zuoką, siūlydami jį įkurdinti Užupyje. Tarp iniciatyvinės grupės narių esama ir šio meniška dvasia garsėjančio rajono gyventojų.

Šiuo metu paminklas – kolona, kurios viršų puošia ūsuoto atlikėjo galva su garbanotų plaukų kasele, – stovi K.Kalinausko ir Pylimo gatvių sankirtoje, greta Vilniaus miesto poliklinikos Centro filialo. Nors dėmesį iš tolo traukia siena su ryškiaspalviu graffiti – F.Zappos portretu, nežinančiam žmogui šią vietą rasti nėra lengva.

„Dabar ten pasidarė parkavimo aikštelė. Paminklas pritraukia nemažai žmonių, turistų, bet vieta yra visai nereprezentatyvi, todėl reikėtų jį perkelti į garbingesnę“, – 15min.lt sakė A.Zuokas.

Apsisprendus perkelti paminklą, anot mero, reikėtų imtis naujos aplinkos projektavimo darbų, finansavimo klausimo. Pinigai esą būtų sumanytojų rūpestis. Paklaustas, kas laukia išpieštos sienos, kuri yra neatsiejama nuo paminklo, A.Zuokas pažymėjo, esą viskas įmanoma: „Neseniai Londone už 2 milijonus buvo nupirktas graffiti. Jis sėkmingai buvo išpjautas ir perkeltas į kitą vietą.“

Siūlo perkelti net ant Žaliojo tilto

Meras penktadienį socialiniame tinkle „Facebook“ sukėlė diskusiją šiuo klausimu. „Paminklui F.Zappai ieškome kitos tinkamesnės vietos mieste“, – paskelbė jis.

Interneto lankytojai iškart pažėrė siūlymų, kur būtų galima pagerbti atlikėjo atminimą: S.Moniuškos arba Rūdninkų skvere (pastarojo kampe jau stovi paminklas daktaro Aiskaudos prototipui humanistui Cemachui Šabadui), prie Švietimo ir mokslo ministerijos vietoj paminklo rašytojui Liudui Girai, Europos aikštėje prie savivaldybės vietoj neveikiančio fontano, Vingio parke, Pilaitėje („Būtų proga turistams pavažiuoti truputį nuo centro“, – įsitikinęs siūlytojas) arba net ne Vilniuje, o Palaukinės kultūros centre.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./F.Zappos skulptūros kopija
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./F.Zappos skulptūros kopija

Dar vienas siūlymas – Žaliojo tilto skulptūras išvežti į Grūto parką, o vietoj jų užkelti ne tik F.Zappą, bet ir filmininką Joną Meką, tariamai iš Lietuvos kilusį romanų bei Holivudo filmų herojų Hanibalą Lekterį. Pora A.Zuoko bičiulių „Facebook“ tinkle, lyg žinodami jį pasiekusį siūlymą, paminėjo Užupį.

Tačiau daugumai atrodo, kad paminklas stovi jam tinkamoje vietoje. „O sieną irgi pernešit? – pasiteiravo vienas interneto lankytojas. – Viskas tvarkoje su F.Zappa.“

„Reikia laikytis pirmųjų, kurie pasiūlė, idėjos. Autoriaus nuomonė lemiama, turime ją gerbti“, – nors ir pasiteiravo žmonių nuomonės, A.Zuokas linkęs pritarti vietai Užupyje. Beje, minėtas skveras yra visai netoli jo namų.

Kopiją padovanojo Baltimorei

Idėja pastatyti paminklą roko muzikos novatoriui F.Zappai kilo 1995-aisiais. Grupę entuziastų subūrė fotomenininkas S.Paukštys kartu su dabartiniu Vilniaus Rotušės ceremonmeisteriu Sauliumi Pilinkumi. Skulptoriaus Konstantino Bogdano sukurtas paminklas buvo atidengtas jau kitais metais.

Ilgiau nei dešimtmetį tai buvo vienintelis pasaulyje paminklas dainininkui ir muzikantui, kurį 1993-iaisiais, sulaukusį vos 53 metų, pakirto prostatos vėžys. Prieš porą metų F.Zappos biusto kopija atidengta Baltimorėje – tai buvo JAV lietuvių dovana gimtajam jo miestui. Šios idėjos autorius taip pat buvo S.Paukštys.

Per tris karjeros dešimtmečius italų imigranto sūnus reiškėsi kaip kompozitorius, gitaristas, dainininkas, kino režisierius, satyrikas. Savito stiliaus kūryba išsiskyręs F.Zappa vadinamas moderniosios muzikos tėvu. Jo kūryba pasižymi psichodeliniu stiliumi ir parodijos elementais, jungia roką, džiazą, avangardą ir elektroninę muziką. Šis atlikėjas išleido pirmą konceptualaus roko albumą, kūrė muziką roko grupėms, džiazo ansambliams, sintezatoriams ir simfoniniams orkestrams, todėl vadinamas vienu iškiliausių praeito amžiaus kompozitorių.

F.Zappa niekada nesilankė ne tik Lietuvoje, bet ir apskritai Baltijos šalyse. Tačiau jo muzika buvo populiari tarp progresyviai mąstančių lietuvių, ypač pirmaisiais Nepriklausomybės metais.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Franko Zappos paminklas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Franko Zappos paminklas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Franko Zappos paminklas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Franko Zappos paminklas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai