Tai, kad Kaune įtariamas mirties nuo meningokokinės infekcijos atvejis, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pranešė spalio 28-ąją. Anot NVSC, šiuo metu atliekama židinio epidemiologinė diagnostika, o artimą sąlytį su mirusia studente turėjusiems asmenims paskirta pokontaktinė chemoprofilaktika. Kitiems sąlytį turėjusiems asmenims rekomenduota 10 dienų po sąlyčio stebėti savo sveikatą.
15min žiniomis, penktadienį būnant paskaitose, pirmakursei studentei ėmė skaudėti gerklę, pakilo aukšta temperatūra. Vėliau namuose ėmus vemti, ji su artimaisiais apie 17 val. nuvyko į Kauno klinikas. Iš Kauno klinikų į Kauno klinikinę ligoninę mergina itin sunkios būklės pervežta naktį iš penktadienio į šeštadienį. Atvežta apie 1.30 val. nakties, mirė po kelių valandų.
Tarp studentų kilo panika
Pirmadienio naktį 15min redakcija sulaukė vienos skaitytojos skambučio. Skambinusi mergina pati Kauno kolegijoje nestudijuoja, tačiau šioje mokymo įstaigoje turi pažįstamų. Pasak jos, draugai pasakoja, kad nuo meningokokinės infekcijos Kauno kolegijoje jau mirė ne vienas, o du ar net trys žmonės, dar bent keletas guli ligoninėje. Skambinusiosios teigimu, visi susirgusieji – iš to paties studentų bendrabučio.
„Įtarinėja, kad ten viskas ir plinta, tad studentai jaučiasi nesaugiai. Mąstoma net evakuoti tą bendrabutį“, – apie paniką, kilusią tarp Kauno kolegijos studentų, papasakojo mergina.
15min žiniomis, nemaža dalis studentų šiuo metu nelanko paskaitų, atsisakė gyventi bendrabutyje.
Saulius Tvirbutas, Kauno klinikinės ligoninės atstovas spaudai, antradienio rytą 15min patvirtino, kad į jų gydymo įstaigą nuo šeštadienio išties kreipėsi apie 30 jaunuolių. Visi jie – Kauno kolegijos studentai.
„Naujų mirties atvejų nėra, kontaktavę profilaktiškai vartoja antibiotikus. Tai asmenys, galėję turėti kontaktą su mirusia mergina. Meningokokinė infekcija nediagnozuota“, – patikino S.Tvirbutas.
NVSC: infekcijos ligos židinio nėra
Kaip 15min antradienio rytą informavo NVSC Kauno departamentas, nėra gauta pranešimų iš Kauno miesto gydymo įstaigų apie kitus mirties nuo meningokokinės infekcijos atvejus Kauno kolegijoje. Pranešimų apie kitus meningokoko infekcija susirgusius asmenis, kurie mokosi Kauno kolegijoje ar gyvena jos bendrabutyje, taip pat nėra gauta. Tad meningokoko infekcijos ligos židinio, anot NVSC specialistų, nėra.
„Pasikonsultavus su Kauno ligoninių priimamaisiais, stebimas ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų susirgimų registravimas. Mirusios Kauno kolegijos studentės artimiesiems bei artimą sąlytį turėjusiems asmenims skirtas profilaktinis gydymas antibiotikais ir rekomenduota stebėti savo sveikatos būklę mažiausiai 10 dienų.
Ligos sukėlėjas nėra atsparus aplinkos poveikiui, joje ilgai neišgyvena, tad patalpas pakanka išvalyti, išvėdinti. Šios rekomendacijos kolegijai pateiktos, jos vykdomos. Į gydymo įstaigą kreipiasi kolegijos studentai ir kiti artimai bendravę asmenys, jiems taikomos profilaktinės priemonės“, – paaiškino Kristina Mikalauskienė, NVSC Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė.
Tad meningokoko infekcijos ligos židinio, anot NVSC specialistų, nėra.
Ji primena, kad asmeniui susirgus meningokokine infekcija, artimą sąlytį su ligoniu turėjusiems asmenims ne vėliau kaip per 7 paras po buvusio kontakto skiriamas profilaktinis gydymas antibiotikais ir sveikatos būklės stebėjimas 10 d. Artimas sąlytis – tai gyvenimas kartu (šeimos nariai ir kiti), miegojimas toje pačioje patalpoje, darbas toje pačioje patalpoje. Mokykloje – suolo draugai ir kiti artimai (vieno metro atstumu) bendravę asmenys.
NVSC informuoja, kad užsikrėsti infekcija galima oro lašeliniu būdu artimai bendraujant su sergančiais asmenimis arba sveikais bakterijų nešiotojais. 5–10 proc. sveikų suaugusiųjų gali turėti šį sukėlėją kvėpavimo takuose. Užsikrėtus, 70–80 proc. asmenų nesuserga, bet įgyja imunitetą ir lieka nešiotojais, 10–30 proc. suserga lengva į peršalimą panašia infekcija ir tik 1–3 proc. gali susirgti žaibine ligos forma.
15min dėl galimai pasireiškusių naujų infekcijos atvejų bei padėties Kauno kolegijoje kreipėsi ir į Kauno kolegiją. Viešojoje erdvėje ir uždaruose forumuose sklandantys gandai apie naujus mirties ar užregistruotus meningokokinės infekcijos atvejus, mokymo įstaigos atstovų teigimu, neatitinka tikrovės.
Papildyta Kauno kolegijos komentaru 13.38 val. Jau spalio 26 dieną, Kauno kolegijos atstovams sužinojus informaciją apie studentės mirtį nuo meningokokinės infekcijos, buvo susisiekta su studentais ir darbuotojais, penktadienį turėjusiais kontaktą su studente. Visiems pateiktos rekomendacijos nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją, informuojant, kad galėjo turėti sąlytį su meningokokine infekcija sergančiu asmeniu. Kolegijos bendruomenė el. laiškais ir žinute socialiniame tinkle buvo perspėti stebėti savo sveikatos būklę.
Nedelsiant buvo imtasi visų NVSC rekomenduotų priemonių, kad apsaugoti kolegijos bendruomenės narių sveikatą. Patalpos buvo išvalytos ir išvėdintos. Pabrėžtina, kad meningokokai aplinkoje greitai žūsta: +10 laipsnių temperatūroje jie žūsta per 2 val.
Pasak Smiltės Juraitės, Kauno kolegijos Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovės, nėra jokios patvirtinančios informacijos, kad 15min skaitytojos išsakyti faktai būtų tiesa: „Nuolat komunikuojame su medicinos įstaigomis ir esame informuoti, kad apie 30 negaluojančių ar susirūpinusių dėl savo sveikatos būklės kreipėsi į gydymo įstaigas. Nei vienam nebuvo nustatyta meningokokinė infekcija. Net ir tie, kurie kreipėsi dėl blogos savijautos ar įtartinų sveikatos požymių, atlikus tyrimus ir neradus pavojingos infekcijos, išleisti namo gydytis“.
Kauno kolegijos atstovė patikino, kad mirusi studentė bendrabutyje negyveno.
Gavus specialistų patvirtinimus, kad realios grėsmės sveikatai nėra, planuotas studijų procesas kolegijoje nėra keičiamas.
Registruoti 24 susirgimai
Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiemet iš viso Lietuvoje registruoti 24 susirgimai meningokokine infekcija.
Kol kas šiais metais patvirtinti trys mirties atvejai nuo meningokoko – Kauno, Panevėžio ir Tauragės apskrityse.