11 26 /12:19

Para po lėktuvo katastrofos: pareigūnai pateikė naujausią informaciją ir prašo pagalbos

Praėjus kiek daugiau nei parai po krovininio DHL lėktuvo katastrofos netoli Vilniaus oro uosto institucijų vadovai pateikė naujausią informaciją apie nelaimę.

Šeima prašo būklės neskelbti

Krovininis DHL lėktuvas „Boing 737-400“, gabenęs siuntas iš Leipcigo į Vilnių, sudužo ankstyvą pirmadienio rytą netoli oro uosto. Avarijos metu žuvo vienas pilotas, 1976 m. gimęs Ispanijos pilietis.

Antrasis pilotas, taip pat Ispanijos pilietis (gimęs 1990 m.) buvo sužalotas, pirmadienį teigta, kad jo būklė kritiškai sunki. Antradienį Santaros klinikos informavo, kad šeimos prašymu informacija apie pacientą neteikiama.

Dėl įvairių sužalojimų į ligoninę paguldyti ir kartu skridę Lietuvos pilietis (gimęs 1990 m.) bei Vokietijos pilietis (gimęs 1969 m.).

VIDEO: Liepkalnio slidinėjimo centro apsaugos kameros užfiksavo DHL lėktuvo kritimą

Čiuoždamas žeme lėktuvas kliudė gyvenamąjį namą, kuriame gyveno trys šeimos, iš viso 14 žmonių. Laimei, niekas iš jų nenukentėjo.

Kitas etapas

Antradienį į spaudos konferenciją Vyriausybėje sukvietę įvairių institucijų vadovai dalijosi naujausiais duomenimis apie šią nelaimę.

Vilmantas Vitkauskas, Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas, dėl incidento tyrimo eigos sakė, kad pereinama į kitą etapą: „Iš padarinių likvidavimo ir avarijos vietos apžvalgos, skanavimo tiek dronais, tiek padedant pareigūnams, pereisime į kitą ritmą – ramus, nuoseklus informacijos tyrimas, duomenų rinkimas ir tada sugretinimas tų duomenų, ką mes surinkome iš įvykio vietos, orlaivio ir tų duomenų, kuriuos turėjome surinkę anksčiau.

Pradės savo darbą ir tyrėjai iš kitų šalių. Tuomet matysime rezultatus tuos, kurie atitinka faktinę informaciją ir visą tą seką įvykių, kurie lėmė šią avariją.“

Perėmė Kriminalinės policijos biuras

Arūnas Paulauskas, Policijos generalinis komisaras, teigė, kad tyrimas perduotas Kriminalinės policijos biurui, o kuravimą perėmė Generalinė prokuratūra.

„Šiuo metu atnaujinti įvykio aplinkos apžiūros veiksmai. Vieta skanuojama, suteiktas langas pasikelti dronus, kad būtų galima apžiūrėti visą įvykio vietą“, – apie dabar vykdomus veiksmus sakė generalinis komisaras.

Jis teigė, kad įvykio vietos apžiūra vyks dar kelias dienas, o tada bus naujas etapas – orlaivio liekanų išgabenimas: „Šiuo metu aktyviai ieškome angaro, kur galėtume tas detales patalpinti, nes ateityje dar jos reikalaus tolimesnių apžiūrų ir analizės.

Noriu kreiptis į vilniečius, jeigu dar kas turi kokių nors vaizdo įrašų, prašome pasidalinti su policija per epolicija portalą.“

Klausiamas, kaip nutiko, kad po įvykio toje vietoje dar apie keturias valandas galėjo vaikščioti pašaliniai žmonės, kilnoti išsimėčiusius daiktus ir panašiai, A.Paulauskas pabrėžė, kad nelaimė nutiko tamsiu paros metu, be to, teritorija apaugusi krūmynais, tad ir matomumas prastas.

„Anksčiau aptverti tos teritorijos nebuvo galimybių. Bet ten buvo labai daug policijos pareigūnų, jeigu jų nebūtų, tų pašalinių žmonių ten būtų kur kas daugiau“, – teigė policijos generalinis komisaras.

Jis sakė, kad kol kas nepastebėta, jog kas nors būtų išnešta.

Be prokuroro leidimo nieko nebepraneš

Artūras Urbelis, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras, kalbėjo apie tai, kad nereikėtų daryti sensacijos, jeigu netyčia kas ką surastų ateityje – prašoma tai tiesiog pateikti policijai.

Prokuroras ragino vengti spekuliacijų, kad nukritusio lėktuvo katastrofa susijusi su teroro aktu.

„Mus stebi mūsų nelabai geri kaimynai ir kiekvieną tą situaciją jie bandys išnaudoti būtent tam, kad visuomenėje skleistų nepasitikėjimą oficialia informacija“, – sakė A.Urbelis.

Tiek krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, tiek Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis pirmadienį neatmetė, kad tai galėjo būti sabotažo aktas. Vis dėlto raginta panikos nekelti, o pasitikėti institucijomis ir laukti informacijos iš jų.

Jis taip pat pabrėžė, kad pradėjus ikiteisminį tyrimą skelbti bet kokią informaciją apie įvykio vietą ir tyrimą be prokuroro leidimo yra draudžiama.

Paklaustas apie terminus, kiek gali trukti tyrimas ir ar jis bus susijęs su atskirai atliekamu aviacijos tyrimu, prokuroras sakė negalįs atsakyti.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Policija dronu filmavo vietą, kurioje nukrito lėktuvas
Lukas Balandis / BNS nuotr./Policija dronu filmavo vietą, kurioje nukrito lėktuvas

Paklaustas, kokių žinių turima apie viešoje erdvėje paskelbtą garso įrašą tarp pilotų ir skrydžių dispečerių, prokuroras sakė, kad kol kas nieko apie tai negali pasakyti. Taip pat jis užtikrino, kad kol kas niekas nėra įvardijamas kaip nukentėjusysis ar įtariamasis šioje byloje.

Vis dėlto pirmadienį dėl nelaimės jau apklausta ne mažiau kaip 19 liudytojų.

Juodųjų dėžių dar nešifruoja

Į klausimą apie sužeistųjų būklę, V.Vitkauskas sakė neatsakysiąs, esą čia geriausiai galėtų atsakyti medikai.

Kitas klausimas buvos dėl vadinamųjų juodųjų lėktuvo dėžių, tai V.Vitkauskas sakė, kad šiuo metu skanuojama įvykio vieta: „Kuomet tas nepadaryta, negalima eiti į kitą etapą – išiminėti dėžių ir pradėti jų dešifravimo. Tad palaukime, kol pasibaigs vienas etapas ir tada prasidės kitas etapas.“

Krovinys įvykio vietoje išsibarstė kelių šimtų metrų spinduliu. Vis dėlto kas buvo tame krovinyje, V.Vitkauskas sakė negalįs pasakyti, bet esą staigmenų neturėtų būti – tai tiesiog žmonių siųsti siuntiniai.

VIDEO: Lėktuvo katastrofa Vilniuje: po vaizdo įrašų aiškėja pagrindinės versijos

Laurynas Naujokaitis, Teisingumo ministerijos orlaivių avarijų ir incidentų tyrimų vadovas, teigė, kad aviacijos tyrimas bus atskiras, jame atskirai apklausiami ir visi liudininkai ar nukentėjusieji, kadangi jie gali duoti parodymus ir prieš save, žinodami, kad dėl to nebus nubausti.

Į klausimą, ar matomi požymiai, kad šis įvykis gali būti susijęs su terorizmu, sabotažu ar kitokiu poveikiu, L.Naujokaitis atsakė, jog šiuo metu tokių požymių nėra: „Taip, tiriama, jeigu rasime tokių įrodymų, perduosime ikiteisminio tyrimo vykdytojams, informuosime ir visuomenę. Bet šiuo metu neturime tokių požymių.“

Gyventojai nebuvo apsidraudę

Vilniaus meras Valdas Benkunskas kalbėjo apie apgriauto namo gyventojus – jie apgyvendinti viešbutyje, rūpinamasi jų maitinimu, kitais poreikiais.

„Mes pasiūlysime visiems persikelti į socialinius būstus, kol jie galės grįžti į savo namus. Suprantame, kad dalis namo sugriauta, reikės atstatyti.

Šiandien ta diena, kai nuėjus pirminiam stresui bus surinkta visa informacija apie pajamas, turtą ir viskas paskaičiuota, kas, kam ir kiek priklausytų“, – sakė meras.

Eismas aplink įvykio vietą yra visiškai atkurtas. „Įtaką infrastruktūrai minimali, jokios žalos nepatyrėme. Oro uoste buvo sustabdyti skrydžiai trumpam, o mes turėjome kelias valandas iš dalies apriboto eismo“, – teigė V.Benkunskas.

Anot mero, namas bus dar vertinamas, kokia jo būklė. Viena siena buvo nugriauta. Vis dėlto, nemaža dalis pastatų niekaip nepažeista, įvertinus techninę būklę, tuomet bus ir sprendimai, ar ten galima grįžti gyventojams.

Mero žiniomis, gyventojai nebuvo apsidraudę.

Dirba dešimtys pareigūnų

V.Vitkausko teigimu, įvykio vietoje dirbo apie 30 policijos pareigūnų ekipažų, maždaug 20 kriminalistinių tyrimų ekspertų, 35 Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai, į operaciją taip pat buvo įtrauktas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis.

Įvykio vietoje dirbo ir Aplinkos apsaugos departamentas bei Aplinkos apsaugos agentūra, kurios tyrė teritorijos taršą, ėmė mėginius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų