Socialiniame tinkle „Facebook“ dalijamasi vaizdo įrašu iš Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijos prie Prezidentūros rūmų Simono Daukanto aikštėje.
Jame užfiksuota, kaip prie vyro, laikiusio plakatą su užrašu „Buvau Sąjūdyje, tapau Jedinstva!“, priėję policijos pareigūnai prašė parodyti asmens dokumentus, kaip galima suprasti iš pokalbio, teiravosi apie laikomą plakatą, vadinosi eiti prie policijos automobilio.
Atkreipė dėmesį ir G.Nausėda
„Būkite geras, pareigūne, parodykite įstatymą, kuom remiantis man draudžia būti su mano ženklu“, – policijos pareigūno teiravosi vyras, laikęs plakatą.
Kaip matyti iš įrašo, prie jų priėjusi moteris tuomet vyro paklausė, kokiais įstatymais remiantis jam leidžiami tokie mitingai. Ji kartu sakė, kad šiandien švenčiame Lietuvą.
„Aš atėjau į šventę, bet atėjau su savo mintim, su savo nuomone, su savo laisve“, – kalbėjo plakatą laikęs vyras.
Aš atėjau į šventę, bet atėjau su savo mintim, su savo nuomone, su savo laisve.
Kai kurie susirinkę aplink klausė pareigūnų, ką vyras daro blogo, kas blogo parašyta jo plakate, pastebėta, kad jis nepažeidžia viešosios tvarkos.
Pareigūnai paprašė vyrą nueiti prie policijos automobilio.
Vienas pareigūnas aiškino, kad turi patikrinti, ar šis asmuo neturi apribojimų dalyvauti tokiuose renginiuose.
Po iškilmingos vėliavų pakėlimo ceremonijos eidamas į šv. Mišias arkikatedroje į plakatą dėmesį atkreipė ir prezidentas Gitanas Nausėda.
Kaip rašė naujienų portalas Lrytas, kalbėdamas šalies vadovas kreipėsi ir į vyrą su plakatu: „Ir gal be šitų plakatų, mielasis. Suprantu, ką jūs turite galvoje, bet jūs ir dabar Sąjūdyje. Visi Sąjūdyje.“
Savo nuomonę apie tai „Facebook“ išsakė ir pirmasis atkurtos valstybės kultūros ir švietimo ministras, politinės partijos „Lietuvos sąrašas“ pirmininkas Darius Kuolys.
Jis rašė, kad plakatą laikęs asmuo – tai pilietis Kazys Grabys, Atgimimo ir pirmaisiais Nepriklausomybės metais buvęs Lietuvos Sąjūdžio Panevėžio skyriaus sekretoriumi, 1991-ųjų sausį gynęs parlamentą, ilgai priklausęs Tėvynės Sąjungos politinei partijai.
„Regis, šiandien Vilniuje vidaus reikalų ministrė, nežinia, ar merui pritarus, buvo sustabdžiusi Lietuvos Respublikos Konstitucijos veikimą“, – pridūrė D.Kuolys.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vicepirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas trečiadienį pasidalinęs minėtu vaizdo įrašu rašė:
„Čia BAISU! Privalo būti paaiškinta, kokiais pagrindais vadovavosi policija. Kodėl buvo varžomos taikių piliečių teisės? Parlamentinis tyrimas privalo būti inicijuotas nedelsiant. Gėda! Pikta!“
Plakatų neatiminėjo
Policijos departamento Komunikacijos departamento vedėjas Ramūnas Matonis sakė, kad policija neatiminėjo iš žmonių plakatų.
„Buvo keli atvejai, kuomet pareigūnai prevenciškai pabendravo su asmenimis, turėjusiais plakatus. Tačiau išsiaiškinus aplinkybes, asmenys renginiuose galėjo dalyvauti ir turėti savo plakatus“, – nurodė jis.
Pasak R.Matonio, pareigūnai prieš renginius yra instruktuojami, tačiau kiekvienas pareigūnas situaciją vertina individualiai, įvertinęs visas aplinkybes, bendraudamas su konkrečiu piliečiu.
Esą jei kyla papildomų klausimų, tuomet sprendimai priimami komandiniame centre.
„Šiuo konkrečiu atveju asmeniui buvo leista toliau dalyvauti renginyje su savo plakatu“, – apie atvejį Simono Daukanto aikštėje kalbėjo Policijos departamento atstovas.
Sustiprintos pajėgos
Vakarykščių šventinių renginių metu sostinėje policija dirbo sustiprintu režimu.
Pareigūnai pasirinktinai tikrino įvažiuojančius į Vilnių automobilius, dirbo renginiuose, ypatingą dėmesį sutelkė į 14 valandos renginį prie Signatarų namų, iš kurių balkono tradiciškai kalbą sakė pirmasis atkurtos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis.
Kai kurie žmonės į renginius atėjo nešini plakatais.
Vieni jų – su šventiniais, skirtais progai, kiti – su tam tikrais reikalavimais ar kitokiu pozicijos demonstravimu.
Kai kurie plakatais nešini žmonės sulaukė pareigūnų dėmesio.
Pavyzdžiui, kaip pasakojo Vasario 16-osios renginiuose dirbusi kolegė, pareigūnai sustabdė jaunimą, ėjusį su plakatais Signatarų namų link.
Kaip stebėjo žurnalistė, jaunuoliai prašė įvardyti teisinį pagrindą, kodėl negali plakatų neštis.
Policijos pareigūnai, jos žodžiais, įstatyminio pagrindo nepaminėjo, tik aiškino, kad renginys – ne protestas.
Anot korespondentės, policininkai prašė pasidėti plakatus, nesinešti jų, o kai kurių ir neleido įeiti su plakatais.
Policijos departamento atstovas R.Matonis sakė neturintis duomenų, kad kažkas buvo neįleistas į renginį su plakatu.
„Tik primename, kad susidarius spūsčiai, nuo 13:45 val., buvo ribojamas patekimas prie Signatarų namų dėl per didelio žmonių skaičiaus, todėl asmenys galėjo būti neįleisti dėl šios priežasties“, – nurodė jis.