2016 11 14 /2016 11 15

Algirdas Butkevičius neišrinktas Seimo pirmininko pavaduotoju, koalicija ieško kaltų

Išrinkę Seimo pirmininku Viktorą Pranckietį ir nesėkmingai pabandę pakeisti Seimo Statutą, naujai išrinkti parlamentarai vėlų pirmadienio vakarą ėmėsi Seimo pirmininko pavaduotojų rinkimų. Slaptas balsavimas dėl pavaduotojų ir balsų skaičiavimas baigtas po 1 val. nakties, išrinkti keturi pavaduotojai, o socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius neišrinktas.
Seimo pirmininko rinkimai
Seimo pirmininko rinkimai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Seimo pirmininko pavaduotojais išrinkti „valstiečiai“ Rima Baškienė ir Arvydas Nekrošius, socialdemokratas Gediminas Kirkilas ir konservatorė Irena Degutienė.

A.Butkevičiui pritrūko vieno balso

Seimo pirmininko pavaduotoju siūlytam A.Butkevičiui išrinkti pritrūko vieno balso. Už jį balsavo 66 Seimo nariai, prieš buvo 53, 14 susilaikė.

Už R.Baškienę balsavo 105 Seimo nariai, 15 balsavo prieš, 4 susilaikė.

I.Degutienė sulaukė 101 parlamentarų palaikymo, prieš ją balsavo 18 parlamentarų, 16 susilaikė.

G.Kirkilas sulaukė 96 Seimo narių balsų, 20 kolegų prieš jį balsavo, 19 susilaikė.

A.Nekrošius gavo 82 balsus, prieš jį buvo 24 parlamentarai, susilaikė 27.

Pirmąja pirmininko pavaduotoja iškart išrinkta R.Baškienė.

G.Landsbergis: „Tam tikra intriga“

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, jog tai – jau intriga.

„Algirdo Butkevičiaus kandidatūra į Seimo vicepirmininkus atmesta.

Pirmas koalicijos išbandymas, nes pats partijos pirmininkas pasodintas ant atsarginių suolelio.

Tam tikra intriga“, – antradienį naktį parašė G.Landsbergis.

Koalicija ieško kaltų

Valdančiųjų valstiečių-žaliųjų ir socialdemokratų frakcijų seniūnai Irena Šiaulienė ir Ramūnas Karbauskis antradienio naktį spėliojo, kurios frakcijos nariai galėjo nutarti nebalsuoti už A.Butkevičiaus kandidatūrą.

„Didžioji (frakcija – red.past.)“, – teigė I.Šiaulienė, paklausta, kas kaltas, kad A.Butkevičius nebuvo išrinktas Seimo pirmininko pavaduotoju.

„Atsitiko taip, kaip atsitiko. Nepakako balsų. Buvo sutarimas, bet tiesiog, matyt, nepakankamai atsakingai ir įtariam, kad ir partnerių balsų trūko, nes suskaičiavus, kiek trūko – trylikos – išeina, kad mano frakcija visa turėjo visa nebalsuoti. Taip būti negali“, – piktinosi I.Šiaulienė.

Įtariam, kad ir partnerių balsų trūko, nes suskaičiavus, kiek trūko – trylikos – išeina, kad mano frakcija visa turėjo visa nebalsuoti. Taip būti negali, – sakė I.Šiaulienė.

Pasak jos, A.Butkevičiaus kandidatūrą į Seimo pirmininko pavaduotojus bus bandoma pakartotinai teikti antradienio posėdyje.

„Mes tarsimės, žiūrėsim rytoj, blaivia galva, Seimas tik pradėjo darbą. Dar turime galimybes išsitaisyti. Seimų istorijoje tai nieko naujo. Yra buvę suklupimų, tik gaila, kad tai nutiko mums“, – sakė I.Šiaulienė.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas ir frakcijos seniūnas R.Karbauskis pripažino, kad žiūrint į skaičius kyla klausimų ir dėl jo frakcijos narių balsavimo.

„Aš matau pagal skaičius, kad kyla klausimas, ar visi 100 proc. balsavo, bet mes turime ketinimą rytoj, jei bus toks sprendimas iš abiejų pusių, perbalsuoti“, – sakė jis.

Pasak R.Karbauskio, A.Butkevičiaus neišrinkimą galėjo lemti nesusipratimas.

„To negalėjo būti specialiai, nes kitas kandidatas iš socialdemokratų frakcijos surinko visus balsus. Pas mus nebuvo jokio susitarimo nei vieno, nei kito kandidato atžvilgiu, nes tokiu atveju išvis nebūtų balsų buvę. Čia kažkas išėjo nepaaiškinamo“, – teigė jis.

Pasak R.Karbauskio, gali būti, kad abiejose frakcijose atsirado A.Butkevičiaus nepalaikančių parlamentarų, tačiau jis nemato problemų socialdemokrato kandidatūrą teikti antrą kartą.

R.Baškienė gyrė I.Degutienę ir Č.Juršėną

„Valstiečiai“ yra nutarę pirmąja išrinkto Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio pavaduotoja siūlyti Seimo narę R.Baškienę.

Ji tikino kelsianti sau aukščiausius reikalavimus, džiaugėsi esanti nuolat išrenkama toje pačioje vienmandatėje apygardoje. Savo autoritetais politikoje R.Baškienė įvardijo konservatorę Ireną Degutienę ir socialdemokratų garbės pirmininką Česlovą Juršėną.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rima Baškienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rima Baškienė

R.Baškienė tikino būsianti darbšti Seimo pirmininko pavaduotoja ir gyrėsi 20 metų dirbanti vienai partijai ir 35 metus gyvenanti santuokoje su vienu vyru.

Valstiečių-žaliųjų atstovė sulaukė pagyrų ir iš valdančiųjų, ir iš opozicijos.

Konservatorius Kęstutis Masiulis klausė, ar Seimo narė nesigaili atsisakiusi užimti Seimo pirmininko postą, kuris jai buvo siūlomas. „Tikiuosi, kad būdama šalia aš būsiu gera pagalbininkė“, – atsakė R.Baškienė.

A.Butkevičius puolė girtis Vyriausybės darbais

Socialdemokratai Seimo pirmininko pavaduotoju pasiūlė dabartinį premjerą Algirdą Butkevičių.

„Visai neseniai teko užbaigti vadovavimą Vyriausybei, dabar tenka laikinai vadovauti Vyriausybei“, – kalbėjo A.Butkevičius.

Jis paminėjo, jog svarbiausia jam atrodo vykdyti rinkimų pažadus. Tuomet A.Butkevičius pradėjo girtis nueinančios Vyriausybės darbais. Juos socialdemokratas vardijo apie penkias minutes.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius

„Tai yra praeitis, tai yra tam tikra istorija. Kalbant apie ateitį, labai svarbus yra parlamentinės kontrolės stiprinimas“, – sakė A.Butkevičius.

Jis žadėjo sieksiantis, kad daugelis klausimų būtų išspręsta kompromiso būdu.

Konservatoriai teiravosi A.Butkevičiaus, ar jo vadovaujamoje partijoje nėra kitų kandidatų, kurie galėtų eiti Seimo pirmininko pavaduotojo pareigas, nes jis pats neatrodo kaip pokyčių atstovas. A.Butkevičius tęsė pagyras Vyriausybės darbui: „Jūs turbūt žinote, kad mes nebijodami darėme struktūrines reformas. Už jas tenka skaudžiai sumokėti“.

A.Butkevičius tikino galintis Seimo pirmininko pavaduotojo poste atstovauti daugeliui sričių, tačiau labiausiai sako norintis būti atsakingas už parlamentinę kontrolę.

I.Degutienė: „Laikysiuosi Seimo Statuto“

Konservatoriai Seimo pirmininko pavaduotoja siūlo Ireną Degutienę.

Prisistatydama I,Degutienė buvo labai lakoniška – tik patikino, kad funkcijas jai nustatys Seimo pirmininkas ir žadėjo griežtai laikytis Seimo Statuto.

Socialdemokratas Mindaugas Bastys teiravosi I.Degutienės, kokia jos nuomonė dėl Informacinės visuomenės plėtros komiteto naikinimo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Irena Degutienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Irena Degutienė

I.Degutienė aiškino, kad būtent dėl abejonių dėl komiteto naikinimo, pirmadienį buvo paprašyta pertraukos Seimo Statuto pataisas pateikiant.

Socialdemokratas Artūras Skardžius klausė, kodėl konservatoriai į Seimo pirmininko pavaduotojus nesiūlo jaunimo, kuris buvo pasiryžęs vadovauti net visai valstybei.

I.Degutienė aiškino, kas šis frakcijos sprendimas priimtas dėl to, kad Seime ir taip daug naujų veidų, o atsakingose pareigose panoro „senos vilkės“.

„Kitame Seime mano kandidatūra tikrai nebus siūloma. Jeigu aš čia išvis būsiu“, – atsakė konservatorė.

G.Kirkilas: „Tenisas būtinas politikoje“

Socialdemokratai Seimo pirmininku dar siūlo Europos reikalų komitetui galimai vadovausiantį Gediminą Kirkilą.

Jis tikino labiausiai besidomintis užsienio politika ir aiškino, kad „tenisas yra beveik būtinas sportas politikoje“. „Ir futbolas taip pat“, – dar pridūrė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Gediminas Kirkilas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Gediminas Kirkilas

G.Kirkilas žadėjo daryti viską, kad šioje kadencijoje jau būtų atnaujinti santykiai su Lenkijos parlamento nariais.

Komplimentų G.Kirkilas, skirtingai nei A.Butkevičius, sulaukė ir iš konservatorių. I Degutienė jo teiravosi, ar G.Kirkilas ras vietos pavaduotojui iš opozicijos Europos reikalų komitete Seime.

Socialdemokratas žadėjo, kad komitete pavaduotojų turi būti kuo daugiau. „Opozicija būtinai turi turėti“, – garantavo jis.

Konservatorius Antanas Matulas teiravosi G.Kirkilo, kada jis mes rūkyti.

G.Kirkilas juokėsi, kad mes tada, kai kokiam nors konservatoriui praloš teniso korte.

A.Nekrošius: „Balsuokite už naują politikų kartą“

Dar vienu Seimo pirmininko pavaduotoju valstiečiai siūlė rinkti 32 metų inžinierių, energetiką, Aleksandro Stulginskio ir Vytauto Didžiojo universitetų lektorių Arvydą Nekrošių.

Skaitydamas kalbą iš lapelio kandidatas į Seimo pirmininko pavaduotojus kvietė valdančiuosius ir opoziciją nusiteikti rimtai ir imtis svarbių darbų.

Jis dėkojo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui Ramūnui Karbauskiui už pasitikėjimą teikiant jo kandidatūrą į Seimo vicepirmininkus.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Nekrošius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Nekrošius

„Balsuodami už mane, jūs turėsite ne tik patyrusį, darbštų Seimo vicepirmininką, bet ir pasisakysite už permainas“, – skaitė kandidatas.

Jis gyrėsi darbštumu, stažuotėmis, pasiekimais universitetuose ir anglų, vokiečių bei rusų kalbų žiniomis.

Socialdemokratas Juozas Olekas teiravosi kandidato, koks jo požiūris į nacionalinį saugumą.

„Tai yra viena iš mano mėgstamiausių sričių“, – atsakė A.Nekrošius.

Klausiamas, kokios jo pažiūros, „valstietis“ sakė esąs liberalas, nors prijaučia ir krikdemiškoms, valstietiškoms vertybėms. Jis kategoriškai neigė konservatoriaus Kęstučio Masiulio panaudotą epitetą neva esąs Rusijos mylėtojas ir tikino esąs Lietuvos patriotas.

Paskui K.Masiulis pasitaisė supainiojęs pavardes ir pavadino A.Nekrošių simpatišku jaunuoliu.

Opozicijai – dviem kėdėmis mažiau

Opozicija piktinosi, kad siūlydami mažinti Seimo pirmininko pavaduotojų skaičių, valdantieji nukarpė tik opozicijai priklausiusius pavaduotojų etatus ir paliko vienintelę pavaduotojo poziciją iš trijų buvusių.

Dėl to konservatorius Jurgis Razma tikino, kad antradienį Seimui teiks pataisas, kuriomis pavaduotojų postų sumažinta būtų ir valdantiesiems ir išvis palikti siūlys 3 Seimo vicepirmininkus.

Tiesa, A.Butkevičius negalės Seimo pirmininko pavaduotoju pradėti dirbti iškart, nes kol kas jis eina ministro pirmininko pareigas.

Jei būtų išrinktas Seimo pirmininko pavaduotoju, A.Butkevičius pareigas pradėtų eiti gruodžio 15 dieną, kai baigs laikinai vadovauti Vyriausybei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai