Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 12 04

Parlamentarai kol kas negailestingi įtariamiems kolegoms (atnaujinta 14.20 val.)

Seimas ketvirtadienį balsuoja dėl trijų parlamentarų –Tautos prisikėlimo partijos nario Roko Žilinsko, Darbo partijos nario Vytauto Gapšio ir „darbiečių“ lyderio Viktoro Uspaskicho – teisinės neliečiamybės panaikinimo.
Rokas Žilinskas
Rokas Žilinskas / Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr

Pirmasis prieš Seimą stojęs R.Žilinskas Seimo palankumo nesulaukė, todėl Seimas padarė valandos pertrauką, kad pagal visas procedūras būtų priimtas galutinis sprendimas.

Laikinosios tyrimo komisijos pirmininkas konservatorius Vidmantas Žiemelis supažindino su komisijos išvada dėl R.Žilinsko. Jam teisinę neliečiamybę komisija siūlo palikti.

R.Žilinskas iš Seimo tribūnos sakė, kad kaltas nesijaučia. „Aš tikiu savo teisumu. Balsuokite taip, kaip jums liepia sąžinė. Aš svarstant mano asmeninį klausimą balsavime nedalyvausiu“, – teigė R.Žilinskas, nors dar išvakarėse žurnalistams tvirtino balsuosiąs už asmeninės neliečiamybės panaikinimą. Esą norėtų tą dėmę nusiplauti teisme, tačiau bijo „teismų buldozerio“.

Aš tikiu savo teisumu. Balsuokite taip, kaip jums liepia sąžinė, – kalbėjo Rokas Žilinskas.R.Žilinską gynė „darbietė“ Dangutė Mikutienė. Ji teigė, kad R.Žilinsko konfliktas su taksistu buvo buitinis, ir piktinosi, kad pareigūnai toli gražu taip neužsipuola smurtautojų šeimose, kaip užsipuolė R.Žilinską.

Konservatoriaus Sauliaus Pečeliūno nuomone, galutinį sprendimą byloje turėtų pareikšti teismas, kad Seimo nariai neliktų, anot S.Pečeliūno, „pakabinti“. Jis siūlė R.Žilinskui „pasisemti drąsos ir pereiti šitą karą su teismu“.

„Darbietė“ Loreta Graužinienė taip pat stojo R.Žilinsko pusėn ir gynė net susigraudinusi. Vytenis Andriukaitis, pats kadaise buvęs teisėsaugos akiratyje, sakė, jog visa Seimo socialdemokratų frakcija balsuos už teisinės neliečiamybės panaikinimą. Konservatoriui Antanui Matului užkliuvo, kad R.Žilinskas buvo sulaikytas girtas viešoje vietoje, todėl siūlė balsuoti už neliečiamybės panaikinimą.

Balsavimas buvo R.Žilinskui nepalankus: dauguma balsavo už tai, kad nebūtų pritarta komisijos išvadai, siūlančiai nepritarti teisinės neliečiamybės panaikinimui. Tačiau prieš balsuojant už neliečiamybės panaikinimą, Seimas dar padarė valandos pertrauką.

Seimo skaistykla – negailestinga ir V.Gapšiui (papildyta 12.54 val.)

Seimas balsavo, kad nebūtų pritarta siūlymui nenaikinti V.Gapšio teisinės neliečiamybės. Etikos ir procedūrų komisija, kaip ir dėl R.Žilinsko, po pertraukos turėtų pasiūlyti, kaip tokiu atveju Seimas turėtų baigti procedūrą.

Kol iš tribūnos liejosi kalbos, V.Uspaskichas spaudė rankas ir kažką karštai aiškino socdemams.Laikinosios tyrimo komisijos dėl „darbiečių“ V.Gapšio ir V.Uspaskicho teisinės neliečiamybės panaikinimo išvadas pristatė jos pirmininkas, konservatorius Stasys Šedbaras. Naujienų portalas 15min.lt primena, kad komisija siūlo V.Gapšio neliečiamybės neatimti, o į teisėsaugos nagus atiduoti tik V.Uspaskichą. Anot S.Šedbaro, V.Gapšio byla gali būti pritempta ir kelia pagrįstų abejonių dėl objektyvumo.

Pakviestas kalbėti iš Seimo tribūnos, V.Gapšys sakė, kad Darbo partijos byla yra politinė, nes norėta sužlugdyti partiją, o jos lyderį V.Uspaskichą išvaryti iš Lietuvos. V.Gapšys prašė Seimą neatimti jam imuniteto.

Liberalų frakcija žadėjo balsuoti už neliečiamybės panaikinimą. „Darbietis“ Kęstutis Daukšys piktinosi, kad aptariant bylos aplinkybes labai aktyviai dalyvavo žiniasklaida. O kol iš tribūnos liejosi kalbos, V.Uspaskichas spaudė rankas ir kažką karštai aiškino socdemams. Tačiau pastarųjų vardu kalbėdamas V.Andriukaitis siūlė suvaržyti V.Gapšio neliečiamybę, kad galėtų visus įtarimus nusiplauti teisme.

Viktorui – nežinia iki antradienio (papildyta 14.20 val.)

Trečioji laikinosios tyrimo komisijos rezoliucija, dėl kurios turi apsispręsti Seimas – dėl V.Uspaskicho teisinės neliečiamybės panaikinimo. Jam komisija siūlo parlamentinę neliečiamybę panaikinti, kad teismas galėtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Seimo pirmininko Arūno Valinsko nuomone, išskirdami du tos pačios bylos dalyvius V.Gapšį ir V.Uspaskichą seimūnai patys pradėjo vykdyti teisingumą.

„Tai yra teisinis nihilizmas“, – žurnalistams sakė A.Valinskas. Pasak jo, dėl abiejų „darbiečių“ komisijos siūlymai turėjo būti vienodi: arba abu apsaugoti nuo teisėsaugos, arba abiem neliečiamybė turėtų būti atimta.Duokit paskutinį kartą pakalbėti! – prašė Viktoras Uspaskichas.

V.Uspaskichas iš Seimo tribūnos skundėsi, kad su juo „vyksta politinis susidorojimas“. Jis sakė, kad pažeidimų gal ir padarė, bet esą nereikia jo dėl to „taip persekioti ir taip kankinti“. „Už ką, nu pasakykit, už ką?“ – šaukėsi Seimo objektyvumo V.Uspaskichas.

Posėdžio pirmininkei Irenai Degutienei pabandžius sustabdyti per ilgai kalbantį V.Uspaskichą, pastarasis atšovė: „Duokit paskutinį kartą pakalbėti!“

Po V.Uspaskicko kalbos, paprašius konservatoriui Jurgiui Razmai, Seimas nusprendė padaryti pertrauką ir tolesnį „darbiečių“ lyderio likimą spręsti kitą posėdį, tai yra svarstymą tęsti antradienį.

Dėl R.Žilinsko ir V.Gapšio neliečiamybės Seimas dar kartą balsuos kitą antradienį. Etikos ir procedūrų komisija siūlo dar kartą surengti alternatyvų balsavimą – vieni balsuotų už panaikinimą, kiti – prieš panaikinimą. Sprendimas būtų priimtas balsų dauguma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos