„Dėl skaičiaus pritarta. Bet mes nepritarsime diskutuojamam mechanizmui, kad turėtų būti automatinis paskirstymas. Matyt, dėl to bus diskusija taryboje“, – po komiteto posėdžio žurnalistams sakė jo pirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas.
Vokietija ir Europos Komisija siūlo, kad Briuselis galėtų nustatyti privalomas pabėgėlių priėmimo kvotas Europos Sąjungos šalims bet kuriuo laiku, kai iškyla krizinė situacija.
Anot G.Kirkilo, nuolatinė sistema Lietuvai nepriimtina dėl galimybės, kad ateityje pabėgėlių srautas labai išaugs.
„Juk niekas nežino, koks dar bus pabėgėlių srautas ir pan. Kitas klausimas yra tai, kad tam reikia pasiruošti. Jau šitam tūkstančiui, nors jis ir ne iš karto atvyks, reikės pasiruošti. Antras dalykas, atranka labai svarbi“, – kalbėjo G.Kirkilas.
Pasak jo, vidaus reikalų ministras informavo komitetą, jog Lietuva norės paimti tuos pabėgėlius, kurie artimesni mūsų kultūrai, tikėjimui.
Paklaustas, kodėl komitetas neatsižvelgė į Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės norą pabėgėlių klausimą apsvarstyti visam Seimui, komiteto vadovas pabrėžė, kad mandatą ministrui suteikti reikėjo dabar, o rengti diskusiją posėdžių salėje nebuvo laiko.
„Šiandien reikia suteikti mandatą arba nesuteikti. Įsivaizduokite, Lietuva atsidurtų be mandato. Be mandato mes ten negalėtume net savo žodžio pasakyti“, – sakė G.Kirkilas.
Komiteto posėdyje dalyvavęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis teigė, kad pirmadienį Briuselyje susitarti bus sudėtinga.
„Manau, kad turbūt bus ypač sudėtinga rasti sprendimą, nes kai kurios valstybės yra išsakę savo kategorišką neigiamą požiūrį. Žinant tą procesą, kai buvo dalijama 40 tūkst. pabėgėlių, pakankamai sunkiai judėjo, visko gali būti. (...) Mes savo poziciją turime, sakome, kad esame solidarūs, atsakingi ir 1105 asmenis esame pasiruošę priimti“, – Seime žurnalistams sakė ministras.
Pirmadienį jis Briuselyje dalyvaus neeiliniame Europos Sąjungos teisingumo ir vidaus reikalų tarybos posėdyje dėl 160 tūkst. pabėgėlių pasiskirstymo ES šalyse ir nuolatinės privalomų migrantų kvotų sistemos sukūrimo.
S.Skvernelis neslėpė, kad per uždarą Seimo komiteto posėdį kai kurie parlamentarai išsakė nuomonę, jog Lietuvai nereikia priimti pabėgėlių.
„Vertinu tai, kaip man sunkiai suvokiamą (požiūrį). Kaip mes šiuo metu galime turėti tokių viduramžių dogmomis grįstų baimių?“ – stebėjosi ministras.
Kaip mes šiuo metu galime turėti tokių viduramžių dogmomis grįstų baimių? – stebėjosi S.Skvernelis.
Seimo Darbo partijos frakcijos nariai penktadienį pranešė balsuosiantys prieš dabartinę tvarką dėl pabėgėlių priėmimo. Pasak „darbiečių“, iš pradžių turi būti priimtas planas ir nustatyti aiškūs perbėgėlių priėmimo kriterijai, kurie galiotų visoms Europos Sąjungos valstybėms.
Jų teigimu, Europos Komisijos pasiūlytas planas yra ydingas, kadangi nenustato jokių galutinių pabėgėlių skirstymo skaičių, nekeliauja kartu su detaliu planu dėl programos finansavimo ir tolesnių žingsnių, kaip bus kovojama su pabėgėlių krizės pasekmėmis.
„Be to, numatomas pabėgėlių kvotos peržiūrėjimas kas ketvirtį, vadinasi, kas ketvirtį visoms ES šalims teks priimti vis didesnį pabėgėlių skaičių, kas ketvirtį teks koreguoti integracijos planus ir finansus, o jokio galutinio plano kaip tai bus suvaldyta krizė – nėra“, – teigiama partijos pranešime.
Komitete balsuojant dėl pabėgėlių skaičiaus susilaikė ir Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Gylys.
Europos reikalų komitetas planuoja inicijuoti parlamente diskusiją dėl pabėgėlių integravimo. Be to, žadama kreiptis į Vyriausybę, kad ši skirtų pastangų ir resursų informuoti Lietuvos visuomenę apie būtinybę priimti pabėgėlius.
„Ar šiandien žmonės žino, kad mes sprendžiame pabėgėlių problemą ir todėl, kad jeigu nespręstume, šalys nesiimtų atsakomybės skirstyti pabėgėlių ir priimti didesnę naštą, galėtų apskritai sustoti Šengeno erdvės veikimas. Kaip žinote, tokių pasiūlymų net buvo“, – kalbėjo G.Kirkilas.
S.Skvernelis savo ruožtu tvirtino, kad bus stengiamasi trumpinti į Lietuvą atvykusių pabėgėlių adaptacijos laiką. Norima, kad jie kuo greičiau pradėtų dirbti.
S.Skvernelis savo ruožtu tvirtino, kad bus stengiamasi trumpinti į Lietuvą atvykusių pabėgėlių adaptacijos laiką. Norima, kad jie kuo greičiau pradėtų dirbti.
„Mes maksimaliai trumpiname terminus, kad galėtų iš karto, gavę laikiną leidimą gyventi, pradėti darbuotis, negalvojant apie papildomą jų įgūdžių formavimą ar kalbos mokėjimą, kur to nereikia“, – sakė ministras.
„Kuo jie pradės greičiau darbuotis, tuo turi didžiausią tikimybę sėkmingai integruotis“, – pabrėžė jis.
Šią savaitę Europos Komisija pasiūlė valstybėms narėms per dvejus metus paskirstyti 160 tūkst. pabėgėlių iš Vengrijos, Graikijos ir Italijos. Lietuvai pagal šią schemą numatoma priimti 1105 pabėgėlius. Šalies valdžia nedelsdama patvirtino šį pasiūlymą.