Po pateikimo šią savaitę pritarta įstatymų pataisų projektams, kad komisija galėtų tik patarti registruojant bendrovių, organizacijų pavadinimus.
Be to, pavadinimuose būtų galima laisviau naudoti ir skaitmenis.
Už tokius grupės opozicijos atstovų siūlymus buvo 44 Seimo nariai, prieš – 17, 24 susilaikė. Toliau projektus svarstys Seimo komitetai.
„Turime labai keistą situaciją, kai įmonių pavadinimai negali būti, sakykime taip, sudaryti iš reikšmę nesudarančių simbolių ar skaitmenų ir panašiai. Labai sunku paaiškinti, kokią prasmę turi toks, mano galva, perteklinis draudimas arba reguliavimas“, – sakė projektus pateikęs opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.
Anot jo, taip pat nenormalu, kai Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) turi galimybę reikalauti, kad būtų keičiamas jau registruotas pavadinimas.
„Kitaip tariant, įmonė, užregistravusi pavadinimą, gali gauti VLKK nurodymą su grasinimu skirti baudą ir įpareigojimą perregistruoti pavadinimą. Tiesą pasakius, tai atveda į kai kurias labai įdomias ir kurioziškas situacijas“, – tvirtino G.Paluckas.
„Yra tokių situacijų, kai prekės ženklas ir pavadinimas ne visai atitinka, pavyzdžiui, lietuvių kalbos gramatiką. Sakykime, vienas iš tokių prekės ženklų yra „Čiau Braške“. Užregistruotas įmonės pavadinimas, yra prekės ženklas. Po poros mėnesių veiklos gauna pranešimą iš VLKK: „Pakeiskite savo pavadinimą, nes pamiršote padėti kablelį“, – tvirtino jis.
Pagal projektą, siūloma atsisakyti privalomos VLKK kontrolės, tai yra norima iš Valstybinės kalbos įstatymo išbraukti nuostatą, kad visų Lietuvoje veikiančių įmonių, įstaigų ir organizacijų pavadinimai daromi laikantis Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų. Priėmus pataisą, liktų reikalavimas laikytis lietuvių kalbos normų, o VLKK būtų suteikta teisė teikti patarimus ir pagalbą.
Taip pat siūloma taisyti Civilinį kodeksą, kad juridinio asmens pavadinimas galėtų būti „sudarytas iš raidžių, kurios negali būti suprantamos kaip žodžiai, ir skaitmenų arba jų derinių“. Norima išbraukti galiojančią nuostatą, kad tokie pavadinimai leidžiami tik tuomet, kai jie yra nusistovėję visuomenėje.
Dalis parlamentarų teigė, kad šios pataisos kelia grėsmę lietuvių kalbai.
„Žvelgiant į jūsų pasiūlymą, man susidaro įspūdis, kad jums visiškai nesvarbi lietuvių kalba kaip valstybės… nesvarbi kaip statusas, lietuvių valstybinės kalbos statusas“, – teigė „valstietė“ Asta Kubilienė.
Jos kolega Stasys Tumėnas tvirtino, kad VLKK nėra represinė struktūra, ji saugo įstatymus ir kalbą.
„Ar jūs skaitėte Teisės departamento išvadą, kur labai aiškiai pasakyta, kad jeigu būtų priimtos jūsų siūlomos pataisos, iš esmės Valstybinės lietuvių kalbos komisijos vaidmuo būtų, na, deklaratyvus, taip ir parašyta. Komisija, kuri prižiūri lietuvių kalbos taisykles, normas, kodifikuoja, būtų pastumta į pašalę. Jūs jau neįsižeiskite, bet čia man panašu į tokį, na, provincialų, atvykusių į Vilnių, norą ką nors padaryti mandriau“, – kalbėjo konservatorius Audronius Ažubalis.
G.Paluckas savo ruožtu sakė, kad pataisos nekelia jokios grėsmės lietuvių kalbos statusui ir nerodo nepagarbos šalies Konstitucijai.
„Gerbiami kolegos, sakau nuoširdžiai, net nesitikėjau, kad šiandien mes diskutuosime apie nepagarbą Konstitucijai arba lietuvių kalbos likimą, kai kalbame apie įmonės pavadinimus, kurie yra siejami su prekės ženklu, kurie plačioje apyvartoje yra vartojami netgi mažiau negu automobilių numeriai, kur galima naudoti ir skaičių, ir raidžių rinkinius, kuriuos mes matome gatvėse kiekvieną dieną“, – teigė jis.