„Šiuo metu partijų vedliams pakanka pateikti Teisingumo ministerijai tūkstančio žmonių asmens duomenis, ir netgi popierinė partija gali egzistuoti (...) Komitetas tik aiškinosi, kaip dažnai ministerija tikrina partijas, kokiu būdu tai daro. Domėjomės, ar nėra nustatyta partijų, kurios neatitinka teisės aktų reikalavimų ir telpa viename lifte, ar jos likviduotos“, – dienraščiui teigė komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.
Jo teigimu, ministerija informavo apie būsimą naują elektroninę sistemą, kurios įdiegimas kainuos apie 150 tūkstančių litų.
„Partijos kasmet turės privalomai pateikti visų savo narių sąrašus, kur bus ne tik gimimo data, bet ir asmens kodas. Tai leis tiksliai nustatyti asmens tapatybę. Dėl asmens kodo virė aršūs ginčai komitete. Šiai naujovei priešinosi kai kurie jaunų partijų nariai“, – sakė S.Šedbaras.
Paklaustas, ar nevertėtų tikrinti, ar tie žmonės realiai dalyvauja partijos veikloje, ar iš tiesų veikia partijos institucijos, politikas sakė, kad papildomų reikalavimų ir patikrinimų tikrai reikėtų.
„Bet ministerija mums atsakė, kad ji kol kas neturi galimybių bei įgaliojimų tikrinti, ar žmonės partijoms priklauso ne tik juridiškai, bet ir faktiškai. Komitetas prie šių reikalų tikrai grįš rudens sesijoje. Akivaizdu, jog pagaliau reikia sutvarkyti tą nenormalią padėtį, kai metų metus egzistuojantys neaiškūs dariniai išplaukia į politinį paviršių tik per rinkimus. Kodėl jiems turi būti skiriamas eterio laikas, kiti valstybės ištekliai?“, – dėstė S.Šedbaras.
„Solidžios valstybės dotacijos skiriamos iš politinio žemėlapio nykstantiems arba jau išnykusiems “prisikėlėliams„, socialliberalams, liberalcentristams“, – teigė jis.
Teisingumo ministerijos Registrų departamento direktorius Klaidas Navickas savo ruožtu teigė, kad partijų narių skaičiaus tikrinimo principas, įsigijus naują elektroninę sistemą, bus tas pats kaip ir tikrinant vadinamuoju rankiniu būdu. Bus tikrinama, ar žmonės yra 18 metų, ar nėra kitų partijų nariai, ar nėra mirę.
„Tačiau ši sistema per gyventojų registrą persuks visą pateiktą partijos narių sąrašą, o ne vien atsitiktinai pasirinktą dalį, kaip buvo anksčiau. Tai bus ir greičiau, ir efektyviau. Jokių realių pasiūlymų ką nors keisti nėra. O tie, kurie skambėjo anksčiau, pavyzdžiui, skelbti visų partijų narių sąrašus viešai, – ir beprasmiški, ir juokingi“.