Prieš ketverius metus antrajame Vilniaus merų rinkimų ture buvo tie patys du politikai: tuomet siekęs būti perrinktas A.Zuokas ir R.Šimašius. Dabar jie vėl stojo vienas prieš kitą, tik apsikeitė vaidmenimis, nes perrinkimo siekia R.Šimašius.
Ir prieš ketverius metus, ir dabar į antrąjį etapą R.Šimašius pateko surinkęs gerokai daugiau balsų.
2015 metais R.Šimašių pirmajame ture parėmė 33,95 proc. vilniečių, A.Zuoką – 18,05 proc. Po ketverių metų šie skaičiai po balsavimo pirmame ture atrodė taip: 37,33 proc. už dabartinį merą ir 22,7 proc. – už jo oponentą.
Antrame ture 2015 metais laimėjo R.Šimašius.
Prieš 4 metus parėmė iš karto
Po 2015 m. rinkimų pirmojo turo jau pirmadienį Liberalų sąjūdžio, su kuriuo tada kandidatavo R.Šimašius, ir TS-LKD atstovai paskelbė sutarę siekti suformuoti valdančiąją koaliciją Vilniuje.
„Išreiškėme savo paramą. Pirmas uždavinys mums yra pasiekti, kad R.Šimašius laimėtų mero rinkimus, ir čia bus bendras darbas labai svarbus“, – sakė tuometis TS-LKD Vilniaus skyrių sueigai vadovavęs M.Adomėnas.
Tačiau šiemet partijos pozicija jau nėra tokia konkreti. Kaip 15min sakė dabartinis TS-LKD Vilniaus skyrių sueigos pirmininkas Valdas Benkunskas, kol kas jokios derybos su kitomis politinėmis jėgomis sostinėje nevyksta, tik pasikalbėta su abiem kandidatais.
Jis pripažino, kad su R.Šimašiumi tie pokalbiai buvo aktyvesni, tačiau vis tiek yra tikras – TS-LKD frakcijai durys yra atviros dirbti su abiem kandidatais.
Pasakyti prieš antrąjį turą, kurį kandidatą remia partija, TS-LKD, atrodo, neketina.
„Tikrosios derybos ir galimybės bus svarstomos tada, kai bus aišku, kas bus meras. Suprantame, kad išrinktam merui yra prioritetas formuoti valdančiąją daugumą, tikrai gerbsime vilniečių sprendimą ir, turbūt, kas bus meras, su tuo žmogumi ir eisime“, – sakė V.Benkunskas.
TS-LKD atstovas pabrėžė, kad jų pozicija aiški: meras turi turėti stiprią valdančiąją daugumą: „Mes linkę, kas meras bebūtų, merui padėti suformuoti valdančiąją daugumą vien dėl to, kad vilniečiai tokį sprendimą priėmė. O eiti į kitą pusę būtų didelis balaganas.“
Koalicija iširo
Tiesa, praėjusioje kadencijoje liberalų ir konservatorių bendradarbiavimas nebuvo toks sėkmingas, kaip galima buvo tikėtis. Pusantrų metų darbas vyko, tačiau 2017-ųjų spalį liberalai nusprendė, kad jiems su TS-LKD nepakeliui.
„Ačiū koalicijos partneriams konservatoriams už dvejų metų bendradarbiavimą, tačiau mūsų netenkina toks požiūris į partnerystę ir darbų tempą. Iš esmės mes formalizavome tai, kas buvo akivaizdu paskutinius mėnesius – konservatoriai jau dirbo opozicijoje, o mums reikia efektyvios daugumos kuriant Vilnių. Žinoma, skirtis su idėjiškai artima partija visada sudėtinga, bet šiuo metu tai geriausias kelias padidinti darbų spartai. Tačiau ateityje, tikiuosi, su jais dar dirbsime ir savivaldos, ir nacionaliniu lygiu“, – tuomet teigė R.Šimašius.
Konservatoriai neslėpė nuoskaudų ir likusį laiką aktyviai oponavo merui ir valdantiesiems. Juos koalicijoje pakeitė Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).
Tik pokalbiai
A.Zuokas jau rinkimų naktį aplankė Dainių Kreivį ir Virginijų Sinkevičių, kaip teigė savo įraše „Facebook“, padėkojo šiems kandidatams, „su kuriais buvo įdomu diskutuoti ir dalyvauti garbingoje konkurencijoje“.
Jis tikras – ir rinkimus laimės antrame ture, ir pajėgs suburti stiprią valdančiąją daugumą. „Be problemų suburčiau tvirtą valdančiąją daugumą. Turiu patirtį ir žinau, ką reiškia būti netiesiogiai rinktam“, – pirmadienį po rinkimų pirmo turo spaudos konferencijoje sakė A.Zuokas.
R.Šimašius irgi patvirtino, kad kalbasi su kolegomis politikais, bet pagalbos sako nei prašęs, nei ji jam buvo siūloma. Esą paramos jis kreipiasi į rinkėjus.
„Su visomis politinėmis jėgomis, išrinktomis į tarybą, esu kalbėjęs, bet tai per anksti net konsultacijomis vadinti, tik apsitarimas, kad kalbėsimės. Iki antro turo nebus jokių sutarčių, rimtos derybos bus po antro turo, kai viskas įvyks. O kalbėjausi su visais, galbūt tik su A.Zuoku lakoniškiausiai, tik pasveikinau patekus į antrą turą“, – sakė dabartinis sostinės meras.
Jo teigimu, buriant koaliciją bus svarbu programinės nuostatos, jeigu jos bus priimtinos, tuomet ir susitarti sunkumų nekils.
Paramos nežada niekam
Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS), kuri Vilniaus taryboje turės 6 narių frakciją, pirmininkas Valdemaras Tomaševskis po rinkimų sakė, kad jo partija paprastai neremia jokių kandidatų antrajame ture. Greičiausia taip bus ir dabar.
Darbo partija po ketverių metų pertraukos vėl grįžta į tarybą, turės 5 narių frakciją. Partijos lyderis Viktoras Uspaskichas 15min sakė, kad kol kas dėl paramos „darbiečiai“ nieko nėra nusprendę, dar laukia konsultacijos, tik susitikus su abiem kandidatais ketinama apie tai galvoti.
Šeštąją frakciją, dirbsiančią Vilniaus taryboje, sudarys pirmą kartą patekę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovai. Jie turės tris mandatus.
Partijos lyderis Ramūnas Karbauskis po pirmojo turo jau pasakė, kad, kurį kandidatą remti antrajame ture, palieka spręsti Vilniaus skyriui, tačiau jis rinktųsi A.Zuoką. „Mano nuomone, jeigu klaustų mano nuomonės, tai mes remtume tikriausiai vis dėlto A.Zuoką“, – pirmadienį LRT laidoje „Forumas“ pareiškė R.Karbauskis.
Tačiau LVŽS Vilniaus skyriaus pirmininkas Virginijus Sinkevičius, kandidatavęs į sostinės merus, bet į antrą turą nepatekęs, 15min patikino, kad partija nė vieno kandidato antrame ture nerems. O į koaliciją jie eis su tais, kurie pažadės vykdyti jų programą.