Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 10 19

Pasaulinio garso lietuvių kilmės diabetologui Oskarui Minkovskiui atminti – naujas pašto ženklas

2012 m. spalio 20 d. Kaune vyks pirmojo lietuviško pašto ženklo, skirto artėjančiai diabeto dienai, pristatymas.
Oskaras Minkovskis
Oskaras Minkovskis / Wikimedia Commons nuotr.

kaip rašoma prenešime spaudai, 2012 m. sukanka 90 metų, kai pirmą kartą buvo išgrynintas ir gydymui pradėtas naudoti gyvulinis insulinas, kuris nuo mirties gelbsti daugelį sergančiųjų cukriniu diabetu. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir Endokrinologijos klinika inicijavo pašto ženklo, skirto vienam žymiausių pasaulio diabetologų profesoriui Oskarui Minkovskiui, išleidimą.

Lietuvių kilmės mokslininkas prof. Oskaras Minkovskis pirmasis pasaulyje nustatė cukrinio diabeto priežastį – kasos veiklos sutrikimą, kai organizmas nebegamina hormono insulino.

Profesorius Minkovskis gimė 1858 sausio 13 d. Kaune, vėliau mokėsi Kauno gubernijos gimnazijoje (dabar – Kauno Maironio universitetinė gimnazija). 1872 m. su šeima persikėlė į Karaliaučių, vėliau studijavo mediciną Strasbūre ir Freiburge. 1888 m. Strasbūre kartu su Jozefu fon Meringu atliko klasikinius eksperimentus su šunimis, kurių metu 1889 m. nustatė, kad išoperuota kasa sukelia cukrinį diabetą. Šie jo darbai padėjo nustatyti cukrinio diabeto kilmę, tapo pagrindu insulino atradimui ir išskyrimui. Todėl visame pasaulyje prof. Oskaras Minksovskis yra laikomas moderniosios diabetologijos pradininku.

„Daugelis pasaulyje vis dar mažai žino, kad profesorius Minkovskis yra kilęs iš Lietuvos. Pašto ženklas yra išskirtinis būdas pagerbti pasaulio medicinai nusipelniusį mokslininką iš Kauno ir dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į šią klastingą ligą“ – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto endokrinologijos klinikos vadovė ir Endokrinologijos instituto direktorė prof. Rasa Verkauskienė.

Anot klinikos vadovės, cukrinis diabetas yra ypač klastinga ir labai išplitusi liga, kuria pasaulyje serga beveik 350 milijonų žmonių. Diabeto statistika yra negailestinga – pasaulyje kas 10 sekundžių diagnozuojami 2 nauji diabeto atvejai ir kas 10 sekundžių miršta žmogus, sergantis cukriniu diabetu.

„Dažnai mes net neįtariame, kad mūsų artimi draugai ar kolegos gyvena su šia lyga, kuri yra daugelio gyvenimo būdo dalimi. Todėl labai svarbu visuomenei žinoti kuo daugiau apie šią ligą, kad būtų galima atsikratyti egzistuojančių stereotipų ir palaikyti šiuos drąsius žmones.“ – pabrėžia gydytoja endokrinologė. Medikės teigimu, Lietuvoje cukriniu diabetu serga daugiau nei 50 000 žmonių, antra tiek sergančiųjų liga nėra diagnozuota. Daugiau nei 8 000 žmonių gyvybė priklauso nuo kasdieninių insulino injekcijų.

Pasaulinė diabeto diena yra minima lapkričio 14-ąją – tai insulino atradėjo Frederiko Bantingo gimimo diena, insuliną jis atrado 1921 m. Pastaraisiais metais paplito nauja iniciatyva „Think Blue. Wear Blue“ („Mąstyk mėlynai. Renkis mėlynai“), kai visus lapkričio mėnesio penktadienius žmonės raginami dėvėti mėlynus drabužius ir taip atkreipti visuomenės dėmesį į diabetą, jo komplikacijas, prevenciją ir kontrolę. Nuo 2007 m. Pasaulinė diabeto diena oficialiai pripažinta ir Jungtinių Tautų organizacijos.

Pašto ženklo pristatyme dalyvaus LSMU akademinė bendruomenė ir jos vadovas Senato pirmininkas prof. Vilius Grabauskas, Europos diabeto tyrimo asociacijos (EASD angl., European Association for the Study of Diabetes) prezidentas prof. A.J.M. Boltonas iš Jungtinės Karalystės, šios organizacijos vykdantysis direktorius V.Jurgensas  iš Vokietijos. Renginyje taip pat dalyvaus ir Lietuvos gydytojai diabetologai bei Lietuvos endokrinologų draugijos, Lietuvos diabeto, Lietuvos vaikų ir jaunimo diabeto asociacijų vadovai.

Papildomi faktai:

Europos diabeto tyrimo asociacija (EASD) yra didžiausia tarptautinė organizacija, vienijanti diabeto srityje dirbančius mokslininkus, gydytojus ir kitus sveikatos priežiūros specialistus iš viso pasaulio. Šių metų spalio mėnesį Berlyne (Vokietija) vykusiame eiliniame EASD suvažiavime dalyvavo daugiau nei 18 000 delegatų – tai vienas didžiausių mokslo forumų pasaulyje.

Lietuva yra pirmoji pasaulyje valstybė, kuri išleido profesoriui O. Minkovskiui skirtą pašto ženklą. Pašto ženklo autoriai yra dailininkas Vaclovas Butrimas ir grafikė Lorita Butrimienė. Pašto ženklo išleidimo idėją aktyviai palaikė LR Susisiekimo ir Sveikatos apsaugos ministerijos bei LR Seimo Sveikatos reikalų komitetas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs